Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 13.02.2018r.

Skansen i Izba Regionalna Gronicek w Glince (Beskid Żywiecki). Zamiast baru – muzeum

Skansen i Izba Regionalna Gronicek - Glinka, gmina Ujsoły. Skansen i Izba Regionalna Gronicek - Glinka, gmina Ujsoły.

Glinka to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Ujsoły. Gmina Ujsoły ma charakter typowo górski, znajduje się tu wiele szczytów powyżej 1000 m. n.p.m. Gminę tworzą cztery sołectwa: Ujsoły, Glinka, Soblówka, Złatna - zamieszkiwane przez prawie 5 tys. osób. Z uwagi na cenne walory środowiska, cały teren gminy włączony jest w obszar Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Glinka położona jest w dolinie potoku Glinka oraz jego bocznych dopływach Wielkiego i Małego Smerekowa.

gronicek1

Pierwszymi osadnikami gminy Ujsoły byli pasterze wołoscy przybywający z terenów Karpat, którzy szukając odpowiednich warunków do wypasu bydła osiedlali się na okolicznych halach. Z biegiem czasu wolność osadników ograniczano poprzez zmuszanie ich do odrabiania pańszczyzny. Górale sprzeciwiali się narzuconym obciążeniom i zajmowali się zbójnictwem, wybierając na swe siedziby trudno dostępne doliny górskie. Glinka powstała na początku XVIII wieku. Pierwsze domy powstały nie w dnie doliny, ale wysoko w górach, na Kubiesówce i na Długim Groniu.

24 października 2010 r. otwarto w Glince Izbę Regionalną „Gronicek”, w której prezentowane są eksponaty sztuki ludowej oraz sprzęty gospodarstwa domowego używane dawniej.

Izba mieści się w budynku, w którym kiedyś funkcjonował bar. Gronicek oznacza w gwarze góralskiej „małą górę”. A jako że Izba jest malutka, to zapewne została tak nazwana (przypuszczenia piszącej częściowo potwierdzone przez pracowników ośrodka kultury).

Muzeum powstało z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich i Rady Sołeckiej oraz dzięki pomocy finansowej z Unii Europejskiej (działania „Odnowa Wsi” realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013).          

gronicek2

Co w muzeum?

Są stroje górali żywieckich, instrumenty ludowe, narzędzia do obróbki przędzy i produkcji tkanin, krosna, gajdy do noszenia wody, drewniane naczynia, żarna, żelazna młocarnia, stroje i instrumenty ludowe.

gronicek3

gronicek4

gronicek5

gronicek6

gronicek7

gronicek8

gronicek9

gronicek11

groinicek12

Na placu przy budynku zgromadzono narzędzia i maszyny, które kiedyś używano w gospodarstwie rolnym. Zaś w sezonie można zobaczyć namiastkę wiejskiego ogrodu z rabatami obsadzonymi  wielobarwnymi kwiatami.

 gronicek13

gronicek14

gronicek15

gronicek16

gronicek17

 

W pobliżu warto zobaczyć:

- Geo-Park Glinka

- Ujsoły i górę Muńcuł

- Pałac Habsburgów (wcześniej Lubomirskich) w Rajczy

- Największą koniakowską koronkę na świecie w Koniakowie

- Galerię „Chata na Szańcach” w Koniakowie

- Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej

- Muzeum Browaru w Żywcu

 

 

W artykule wykorzystałam teksty z tablic informacyjnych.

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy