Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

czwartek, 02 czerwiec 2016 14:10

Starodawna przeprawa promowa na Sanie z miejscowości Wrzawy do Czekaja Pniowskiego

Przeprawa promowa na Sanie z Wrzaw do Czekaja Pniowskiego. Przeprawa promowa na Sanie z Wrzaw do Czekaja Pniowskiego.

Wrzawy to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie tarnobrzeskim, w gminie Gorzyce. Znajduje się nieopodal ujścia Sanu do Wisły, przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 854. Droga nie jest jednak ciągła, przecina ją rzeka San. By dostać się z Wrzaw do Czekaja Pniowskiego, trzeba skorzystać z promu (o nośności do 10 ton). 

1p

Przeprawa z tradycjami

Przeprawa promowa na Sanie w miejscowości Wrzawy – Czekaj Pniowski umożliwia zarówno mieszkańcom, jak i turystom przekraczanie Sanu, gdyż najbliższy most znajdujący się w Radomyślu oddalony jest o ok. 20 km. Z przeprawy korzystają przede wszystkim rolnicy, ludzie dojeżdżający do pracy oraz rowerzyści. Prom do poruszania się wykorzystuje głównie naturalny nurt Sanu.

3p

Jest to starodawna przeprawa zanotowana w dokumentach archiwalnych już w XVIII w., korzystali z niej wówczas kupcy, którzy przemieszczali się w kierunku Lublina tzw. „Traktem węgierskim”. Pierwsza wzmianka na ten temat pochodzi z 1783 r., a więc kilkadziesiąt lat po zmianie koryta Sanu (przełom XVII i XVIII w.). Ówczesnymi właścicielami przewozu były rodziny szlacheckie Trzcińskich i Marchockich, mających swoje dobra we Wrzawach, natomiast dzierżawcą był Żyd Szumilewicz. Nieopodal przewozu stał młyn i spichlerz należący do posiadaczy promu. Zwykle, dla zaspokojenia potrzeb podróżujących, przy takich przeprawach powstawały karczmy, a z czasem wokół nich tworzyły się osady, przybierające nazwę „Czekaj”, takie jak Czekaj Wrzawski (oraz po drugiej stronie Sanu Czekaj Pniowski).

2p

Czekaj Wrzawski był osadą małą, w 1785 r. zanotowano 26. chłopów pańszczyźnianych, z czego zdecydowana większość mieszkała we Wrzawach. W 1880 r. było 11 domów, zaś w 1900 już tylko 9 i 57. mieszkańców. Wówczas opłata za przewóz uzależniona była od stanu wody, a pobierano ją od: ludzi, zwierząt i wozów z różnym zaprzęgiem, np. „od konia i bydlęcia: na małą wodę – 9 gr, na wielką wodę – 18 gr, na śryz  i krę – 27 gr; od człowieka każdego: 3, 6 i 9 gr w zależności od wysokości wody; od wozu czterokonnego: 12 lub 24 gr, a w zimie 1, 6 gr”. W I połowie XX wieku przeprawę promową dzierżawili indywidualni najemcy, którzy płacili czynsz do Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu. Dzierżawcą była też Gmina Radomyśl.

Po II wojnie światowej właścicielem promu został Państwowy Zarząd Dróg Lokalnych, pracowało 8 osób, zaś przewóz czynny był całą dobę. Obecnie należy do Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

4p

5p

6p

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy