Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 16.02.2018r.

Wielka Czantoria - góra, kolej linowa, tor saneczkowy, sokolarnia rezerwat oraz zbójnik Ondraszek. Beskid Śląski

Czantoria - panorama Ustronia. Czantoria - panorama Ustronia.

Wielka Czantoria to najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim (995 m n.p.m.). Jest jednocześnie szczytem granicznym między Polską a Czechami. Szczyt charakteryzuje się stromymi zboczami od wschodu i zachodu - różnica wysokości pomiędzy położonym u stóp góry Ustroniem a szczytem wynosi 630 m. Na samym wierzchołku góry, po czeskiej stronie granicy, znajduje się stalowa wieża widokowa z platformą na wysokości 29 metrów oraz bufet. Przy dobrej widoczności, z wieży na którą prowadzi 118 stopni, można zobaczyć odległe Tatry, słowacką Fatrę, a nawet Sudety. 

czantoria1

Kolej linowa Czantoria

Na położoną poniżej szczytu polanę Stokłosica dociera kolej krzesełkowa „Czantoria” z Ustronia Polany. Kolej została  wybudowana w 1967r.  i zmodernizowana w roku 2007. Dzięki temu Czantoria jest bardzo popularna wśród turystów, narciarzy i kolarzy. Specjalne haki pozwalają przetransportować rower bezpiecznie na górę, skąd można rozpocząć wycieczkę rowerową zarówno łatwą dla początkujących, jak i o wyższym stopniu trudności dla zaawansowanych kolarzy. Ze szczytu Czantorii można pojechać np. grzbietem góry na Małą Czantorię, do czeskiego miasteczka Nydek lub w kierunku na Soszów i Stożek. To właśnie w Beskidach trenują polscy kolarze górscy zajmujący czołowe miejsca w zawodach w Europie i na świecie.

czantoria2

Tor saneczkowy

Atrakcją jest tor saneczkowy znajdujący się przy górnej stacji kolei linowej. Tor to 710 metrów zjazdu malowniczo wijącą się, stalową rynną na specjalnych wózkach imitujących sanki. Jazda saneczkami w pełni kontrolowana jest przy pomocy hamulca. Na saneczkach mogą jeździć jednocześnie 2 osoby, dzieci powyżej 8 lat powinny zjeżdżać z opiekunem.

czantoria tor

Sokolarnia

Po przeciwnej stronie toru saneczkowego jest sokolarnia, która jako jedna z niewielu w Polsce placówek zajmuje się rehabilitacją oraz układaniem ptaków drapieżnych. Sposób szkolenia ptaków przez sokolników jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Ptasie „domki” zamieszkuje ponad 40 wyjątkowych ptaków, m.in.: sokoły, jastrzębie, myszołowy, orły i sowy. W sokolarni organizowane są  także prelekcje na temat sztuki układania ptaków do łowów oraz pokazy lotów treningowych ptaków drapieżnych. Sokolarnię można zwiedzać, a atrakcją jest możliwość zrobienia sobie zdjęcia z dzikimi ptakami.

sokolarnia

sokolarnia2

sokolarnia3

sokolarnia4

sokolarnia5

sokolarnia6

sokolarnia7

sokolarnia8

sokolarnia9

sokolarnia10

sokolarnia11

Rezerwat

W pobliżu szczytu, po polskiej i czeskiej stronie utworzono rezerwat przyrody, który zajmuje powierzchnię około 140 hektarów. Rezerwat utworzono w 1988 roku, szlak do szczytu Czantorii wiedzie przez jego część. Po stronie czeskiej majestatyczne jodły i jawory mają około 200 lat, po polskiej stronie jesiony dorastają tutaj nawet do 33 m a klony do 28 m. Rezerwat Czantorii to teren największego w Beskidzie Śląskim rykowiska jeleni. Czasami można nawet wypatrzeć rysia i wilka.

rezerwat1

Mityczna Czantoria

Na Czantorii podobno odbywały się przed wiekami pogańskie tańce i obrzędy religijne. Z tą mityczną śląską górą wiąże się również legenda o śpiących rycerzach, którzy przebudzą się, kiedy będzie śląskiemu ludowi najgorzej i potem będą karać niesprawiedliwość i zło. Legenda ta jest motywem przewodnim polsko-czeskiej edukacyjnej Ścieżki Rycerskiej, która liczy 20 km długości.

sciezka

Ścieżka Rycerska

Wewnątrz Czantorii w olbrzymiej i pozłacanej komnacie za stołami wieki całe śpią rycerze. Dawno, dawno temu pod Czantorią mieszkał biedny kowal Niedoba z rodziną. Pewnego razu do kuźni zapukał rycerz w złotej zbroi siedzący na białym koniu. Wziął ze sobą kowala, aby podkuł konie rycerzy. Gdy kowal to zrobił, za swą pracę otrzymał stare podkowy, które po przyjściu do domu zmieniły się w złoto. Odtąd nie było już biedy w jego rodzinie.

Rycerze nadal śpią i czekają, kiedy zagra trąbka do boju, aby zła wyplenić, by miłość i sprawiedliwość rozsiać po całym świecie.

Drogi turysto! Patrz uważnie, a może tobie uda się dotrzeć do śpiących rycerzy lub znaleźć podkowę na szczęście.

sciezka1

szczyt

szczyt1

Ondraszek

Sławny śląski zbójnik Ondraszek z Janowic żył w latach 1680-1715. Po jego śmierci zaczęły powstawać na obszarze historycznego Śląska i Moraw liczne legendy i podania ludowe, które stały się źródłem natchnienia dla pisarzy i poetów aż trzech narodowości: polskiej, czeskiej i niemieckiej. Śląski zbójnik zainspirował także wielu malarzy, rzeźbiarzy i muzyków.

Legendy mówią o wielkich skarbach ukrytych w tajemniczej górze Czantorii. Ponieważ zbójnicy Ondraszka działali także w okolicy Ustronia, być może chodzi o ich zdobycze zakopane w głębokich lasach. 

O wyprawach Ondraszka opowiada także miejscowa pieśń ludowa: panorama ustronia copy

Idzie Ondra, idzie,

wiatr się śmieje w smrekach,

Wolność mu bacuje,

śmierć przed nim ucieka.

 

 

W pobliżu można zjeść w:

- Schronisku Horska Chata

- Restauracji Sielanka w Ustroniu

- Karczmie Wrzos w Ustroniu

 

W pobliżu warto zobaczyć:

Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu 

Pałac w Rajczy

Pijalnię uzdrowiskową - kawiarenkę w Goczałkowicach-Zdroju

 

 

W artykule wykorzystałam teksty z tablic informacyjnych.

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy