Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 26.09.2018r.

Wisząca kładka nad starorzeczem Bugu w Kryłowie (Lubelszczyzna). Kraina Suma

Wisząca kładka nad starorzeczem Bugu - Kryłów. Wisząca kładka nad starorzeczem Bugu - Kryłów.

Kryłów to dawne miasto, obecnie wieś położona w województwie lubelskim nad rzeką Bug, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Mircze. Prawa miejskie Kryłów posiadał w latach 1523 - 1869. Od 1867 do 1954 był siedzibą gminy, następnie do roku 1973 gromady. Był też centrum składającej się z miasta i okolicznych wsi, Włości Kryłowskiej, którą rozparcelowano w latach 1929 - 1931. W latach 1593 -1612 działało tu słynne Gimnazjum Kalwińskie, uczelnia wyższa o wysokiej renomie. Historia Kryłowa wiąże się nierozerwalnie z zamkiem, który już od ponad 500 lat stoi na naturalnej wyspie - dawniej, jako graniczna stanica, chronił Polskę od najazdów ze wschodu.

Zamek w Kryłowie to jeden z nielicznych przypadków warowni na terenie obecnej Polski ulokowanej na rzecznym ostrowie. Zamek od początku oblany był wodami rzeki, a od pozostałej części odgrodzony potężną fosą, dziś czytelną tylko odcinkowo i spłyconą przez zasypanie lub zamulenie. Z miastem łączył twierdzę drewniany most.

Murowany zamek (XVI-XVII w.) jest najstarszym zachowanym zabytkiem architektonicznym Kryłowa.

zamek

W latach 2009-2014 przy wsparciu europejskich środków zrealizowano projekt pn. „Pod skrzydłami Natury 2000 – działania edukacyjne na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie Lubelszczyzny”.

1e 

Jednym z elementów projektu było odtworzenie wschodniej bastei obronnej średniowiecznego ufortyfikowania zamkowego na rzecznej wyspie w Kryłowie. Wszystkie prace na obszarze objętym ochroną konserwatorską były poprzedzone badaniami archeologicznymi, których kierownikiem był archeolog Marcin Piotrowski. Badania archeologiczne prowadzone były w czterech etapach. Najciekawsze wyniki dały badania magnetyczne, wykazały one, że na dziedzińcu zamkowym znajdują się relikty budowli - prawdopodobnie pałacu mieszkalnego o wymiarach około 40 x 40 metrów, ponadto uważany za trzybastionowy zamek kryłowski, miał jeszcze jeden obiekt obronny znajdujący się pomiędzy dwoma największymi bastionami (od strony Kryłowa). Podczas badań zinwentaryzowano kilkaset zabytków ruchomych i ich fragmentów z XVII – XX wieku: kufle, ceramika, pieczęcie, przedmioty metalowe, miedziane i ołowiane, kafle, militaria oraz kilkadziesiąt monet, w tym srebrne.

2e

 

Na zamczysku wykonano ścieżkę dydaktyczną z piaskowca, ustawiono drewniane balustrady, poręcze, schody, kosze na śmieci oraz tablice informacyjne.

3e

4e

5e

6e

7e

8e

 

Utworzono w ramach projektu trzy ścieżki edukacyjno-przyrodnicze:

- Kraina Suma o długości 5 km,

- Pohrebiska – 10 km,

- Zapomniane Sanktuarium – 3 km.

9e

10e

11e

12e

13e

 

Atrakcją ścieżki Kraina Suma jest platforma widokowa, pełniąca funkcję punktu widokowego na zespole zamkowym, zwana Strażnicą Natury 2000. Zakupiona została luneta do obserwacji otaczającej fauny i flory. Jest też figura suma z kamienia, figury zwierząt występujących na wyspie, stanowisko bobra europejskiego, bociana białego, cmentarz unicki z najstarszym na Lubelszczyźnie nagrobkiem pochodzącym z 1788 roku.

14e

15e

 

Kraina Suma to również kładka z desek o długości ok. 40 m, wisząca na stalowych linach.

16e

21e

17e

 

Kolejna ścieżka – Pohrebiska, początek swój ma na zamku w Kryłowie. Swoją trasą obejmuje m.in. drewniany most na rzece Bug, targowicę – nieistniejącą dzielnicę żydowską oraz stanowisko żółwia błotnego.

18e

 

Trzecia ścieżka to Zapomniane Sanktuarium. Trasa obejmuje swym zasięgiem dawny klasztor reformatów, bramę pałacową w Kryłowie oraz kapliczkę św. Mikołaja z wilkiem nad cudownym źródełkiem na Wilczym Uroczysku, stanowisko orlika krzykliwego, kuropatwy, przepiórki, sarny i dzika.

19e

20e

 

W pobliżu warto zobaczyć:

- Zamek

- Kryłów i rzekę Bug

- Neogotycki kościół oraz dzwonnicę

- Cudowne źródełko przy figurze świętego Mikołaja na Wilczym Uroczysku (Kryłów-Kolonia)

- Skansen Wioska Gotów w Masłomęczu 

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy