Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 13.08.2017r.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Obsługa zwiedzających pozostawia wiele do życzenia

Zabytkowa Kopalnia Srebra -Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra -Tarnowskie Góry.

Tarnowskie Góry to miasto położone w woj. śląskim, na północ od Bytomia. Miasto ma bardzo ciekawą historię związaną z górnictwem. Wydobycie srebra i ołowiu w okolicy Tarnowskich Gór odnotowano już w XIII w., ale pierwsze kopalnie na tym terenie powstały po 1490 r. Dzięki nim osada uzyskała status miasta. W XVIII w. nastąpiło odrodzenie górnictwa kruszcowego, którego pozostałością jest sieć kilkudziesięciu kilometrów podziemnych wyrobisk. W 1976 r. udostępniono turystom fragment podziemnych wyrobisk, chodników i sztolni odwadniających oraz działające od XV do początku XX w. kopalnie rud ołowiu, srebra i cynku. Poprowadzona na głębokości ok. 40 m podziemna trasa turystyczna ma 1700 m długości, w tym 270-metrowy przepływ łodziami. Obiekt wpisany jest na listę Pomników Historii. W dniu 9 lipca br. pogórnicze zabytki Tarnowskich Gór zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.    

1k

Zwiedzanie kopalni nie zapamiętam jednak jako przyjemne ani jako rzetelne poznanie obiektu. Problemy zaczęły się już przy zakupie biletu. Długą kolejkę chętnych obsługiwała tylko jedna kasjerka. I mimo że wcześniej zapewniano mnie o możliwości indywidualnego zwiedzania (min. 4 osoby), to kasjerka taką możliwość wybiła mi szybko z głowy słowami: Nie dzisiaj.

Biletu też nie otrzymałam od razu, tylko karteczkę z godziną zjazdu. Cena biletu jest bowiem uzależniona od liczby zwiedzających przypadających na grupę. Im więcej osób, tym taniej. 10 minut przed zjazdem do kopalni musiałam ponownie odstać swoje przed tym samym okienkiem kasowym, tyle że z karteczką z wypisaną godziną zjazdu. „Moja” grupa liczyła ponad 20 osób, co okazało się katastrofą, bo było to co najmniej o 10 osób za dużo w stosunku do realnych możliwości zwiedzania tego obiektu. Korytarze są tutaj wąskie i przeważnie bardzo niskie, więc osoby na końcu grupy nie słyszały oprowadzającej. W mojej ocenie grupa 10-osobowa to maksimum. Za szybkie było także tempo zwiedzania (np. po zrobieniu zdjęcia, trzeba było niemal gonić grupę). Także oświetlenie było bardziej niż skąpe.

Kilka dni później byłam w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu. Tam organizacja była perfekcyjna, przewodnik chciał jak najwięcej przekazać zwiedzającym (oprowadzanie trwało ponad 3 godziny!). Czułam, że jestem w centrum uwagi, a nie trybikiem np. podnoszącym statystyki odwiedzin. 

2k

3k

4k

5k

Dla przyszłych pokoleń

Na początku XX wieku złoża ołowiu, srebra, cynku oraz żelaza w rejonie Tarnowskich Gór wyczerpały się. Po dawnej działalności górniczej pozostał rozległy labirynt korytarzy, wyrobisk oraz sztolni o długości ok. 150 kilometrów.

W celu zachowania tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń, tarnogórski magistrat powołał w okresie międzywojennym zespół specjalistów, którego zadaniem było nie tylko zbadanie podziemnego świata gwarków, ale także opracowanie programu adaptacji fragmentu podziemi do ruchu turystycznego. W 1938 roku miasto otrzymało od Skarbu Państwa nadanie górnicze na budowę kopalni pokazowej „Bolesław Śmiały”.

Niestety wybuch drugiej wojny światowej wstrzymał realizację tego projektu.

6k

7k

8k

9k

10k

11k

Zabytkowa kopalnia

Do pomysłu utworzenia kopalni turystycznej powrócono dopiero na początku lat 50. Ciężar realizacji tego ambitnego projektu wzięło wówczas na swoje barki Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Jako inwestor organizacja ta nie tylko aktywnie dbała o pozyskiwanie niezbędnych funduszy na budowę Zabytkowej Kopalni Srebra, ale także powołała społeczny Komitet Budowy i utworzyła własną brygadę górniczą, na czele której stanął wybitny fachowiec inż. Franciszek Garus. Przystąpiono do prac górniczo porządkowych w podziemiach.

Pod koniec lat 60. patronat nad dalszą budową Zabytkowej Kopalni Srebra przejął Kombinat Górniczo - Hutniczy „Orzeł Biały”. Powołano także Komitet Doradczy, który opiniował projekty techniczne, kontrolował stan i jakość wykonywanych robót oraz organizował robocze narady z wykonawcami.

Koncepcja architektoniczna budynku nadszybia była jak na owe czasy bardzo nowatorska. Łączyła w sobie tradycję i nowoczesność. Budynek wraz z wieżą wyciągową nawiązywał do wyglądu kopalń węglowych. Według założeń miały się w nim znaleźć m.in. centrum obsługi turystów, muzeum górnictwa, sala kinowa, restauracja oraz sklepy z pamiątkami.

12k

13k

14k

Podziemna trasa turystyczna

Podziemną trasę turystyczną wyznaczono między szybami Anioł, Szczęść Boże oraz Żmija. Na tym pierwszym miał w przyszłości stanąć budynek nadszybia kopalni. Równolegle z pracami brygady górniczej Stowarzyszenia, roboty wykonywane były również przez inne branżowe przedsiębiorstwa. W 1967 roku tempo prac zostało jednak gwałtownie zatrzymane w wyniku nagłego wypływu kurzawki (mieszaniny wody z iłami), która z wielką siłą uderzyła w pracujących górników. W wyniku tego zdarzenia zginął kierownik budowy inż. Franciszek Garus. Był to jedyny śmiertelny wypadek w trakcie uruchamiania obiektu do zwiedzania.

Po latach intensywnych prac, 5 września 1976 roku w 450. rocznicę nadania Tarnowskim Górom aktu wolności górniczej, Zabytkowa Kopalnia Srebra została oficjalnie oddana do użytku. Symbolicznego otwarcia dokonał były już wówczas wojewoda katowicki, gen. Jerzy Ziętek. Uruchamiając maszynę wyciągową zwiózł on pierwszych turystów do podziemi kopalni. Siedem lat później uruchomiono w podziemiach dodatkową atrakcję - przepływ łodziami na odcinku 270 m.

15k

16k

17k

18k

19k

20k

21k

22k

23k

24k

25k

26k

27k

28k

29k

30k

31k

32k

33k

34k

35k

36k

 

W pobliżu warto zobaczyć:

Skansen Maszyn Parowych

 

W pobliżu można zjeść w:

- Restauracji „10 Stopni”

 

 

W artykule wykorzystałam teksty z tablic informacyjnych.

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy