Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 25.10.2014r.

Zamek Krzyżtopór - ruiny, które robią wrażenie

Zamek Krzyżtopór - dziedziniec. Zamek Krzyżtopór - dziedziniec.

Zamek Krzyżtopór to niewątpliwie najwspanialsza budowla magnacka w Rzeczpospolitej, wzniesiona w I połowie XVII wieku we wsi Ujazd (koło Opatowa) z fundacji wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego.

Nazwa zamku pochodzi od dwóch płaskorzeźb znajdujących się po obu stronach bramy głównej: krzyża - znaku wiary i toporu - herbu rodu Ossolińskich. Zamek z zewnątrz nie wygląda na tak olbrzymi, jakim jest naprawdę. Dopiero będąc w środku odkrywa się monumentalność tego obiektu oraz jego prawdziwe rozmiary i rozmach. Zaskakujący jest również fakt, iż zamek, choć jest tylko ruiną robi na zwiedzających ogromne wrażenie.

W zeszłym roku  nad częścią pomieszczeń zamkowych zostały wykonane dachy (o wizualnie lekkiej konstrukcji drewnianej), co skutecznie  powinno zatrzymać proces niszczenia ruin. W ramach tego samego projektu dofinansowanego przez Unię Europejską, oddano dla zwiedzających w podziemiach zamku łazienki oraz salę multimedialną. Powstał też parking oraz podświetlono cały zamek. 

Nie nacieszył zbyt długo

Krzyżtopór zbudowany został w stylu palazzo in fortezza,  czyli połączenia zamku obronnego z pałacem. Od strony północnej do budowli przylegały ogrody. Zamek wzniesiony został w oparciu o swoisty kalendarz: pałac - rok, 4 wieże narożne - kwartały, 12 sal paradnych - miesiące, 52 komnaty - tygodnie, 365 okien - dni w roku.

O pięknie, przepychu i niezwykłości budowli mówią liczne legendy. Według tych przekazów, konie w stajniach przeglądały się w kryształowych lustrach i jadły z marmurowych żłobów, a strop ośmiobocznej wieży przyozdobiony był akwarium z egzotycznymi rybkami.

Zamek miał też nowinki techniczne. Jedną z nich były windy, którymi transportowano żywność ze spichlerza na wyższe kondygnacje.

Jednak piękno budowli i radość Ossolińskich trwały bardzo krótko. Wojewoda zmarł w rok po zamieszkaniu na zamku (1645 r.). Jego jedyny syn Krzysztof poległ bezpotomnie walcząc w czasie powstania Chmielnickiego na Podolu (1649r.). 

Malownicza ruina

Krzyżtopór trwał w pełnej krasie zaledwie 11 lat. Kres jego świetności położył potop szwedzki (1655r.), w czasie którego zostało zagrabione przebogate wyposażenie zamku. Ostateczny cios budowli zadały trwające tu podczas konfederacji barskiej walki i powstały w ich wyniku pożar (1769r.). Od tego czasu zamek stał się już tylko niezwykłą, malowniczą ruiną, jaką jest do dziś.

Turniej rycerski

Przez wiele lat, co roku na zamku odbywał się „Turniej Rycerski o Szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego”. W ostatni weekend maja lub pierwszy weekend czerwca do Krzyżtoporu zjeżdżał się kwiat polskiego rycerstwa i tysiące turystów.

Niestety, ostatni taki turniej (XV) odbył się w 2011r. W tym roku, zamiast turnieju, w dniu 4 maja miał miejsce „Wehikuł czasu w Krzyżtoporze”. Była to jednodniowa impreza, która miała charakter bardziej pikniku rodzinnego niż turnieju rycerskiego.

Zamek przyjmuje turystów cały rok, bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy 7 zł.

Na zwiedzanie zamku wraz z przyległościami trzeba sobie zarezerwować minimum 2 godziny.

krzyżtopór

Zamek można zobaczyć jak wygladał dawniej w Parku Miniatur Świętokrzysko

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy