Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

poniedziałek, 14 lipiec 2014 21:03

Żelazowa Wola – miejsce urodzenia Fryderyka Chopina

Żelazowa Wola. Dworek - muzeum Fryderyka Chopina. Żelazowa Wola. Dworek - muzeum Fryderyka Chopina.

Żelazowa Wola to mała wioska leżąca niespełna 60 km od Warszawy, w której urodził się jeden z najwybitniejszych geniuszy, jakich miała ludzkość – Fryderyk Chopin.

Miejscowość na początku XIX wieku była własnością rodziny hr. Skarbków. Wychowaniem dzieci  właściciela dworu (obecnie muzeum F. Chopina) zajmował się przybyły w 1802 roku z Francji, Mikołaj Chopin. W 1806 roku Mikołaj poślubił poznaną na dworze Skarbków Justynę Krzyżanowską, a w 1810 roku Chopinom urodził się syn Fryderyk. Gdy mały Frycek miał 8 miesięcy, rodzice opuścili na stałe Żelazową Wolę zamieszkując w Warszawie. Jednakże Chopinowie pozostali w zażyłych stosunkach ze Skarbkami, spędzając chętnie w Żelazowej Woli wakacje. Fryderyk Chopin ostatni raz odwiedził miejsce swojego urodzenia w 1830 roku.    

Aby dostać się na teren parkowo – dworski trzeba przejść przez nowoczesny budynek nazwany Preludium. W nim znajdują się kasy (koszt wstępu do dworku i parku – bilet normalny 23 zł, w cenie jest audioprzewodnik), sala wystaw i sklepik z pamiątkami. Po wyjściu z obiektu szeroka aleja z kasztanowcami, topolami, świerkami, krzewami i kwiatami, których różne gatunki można spotkać w parku prowadzi do dworku.

Wprowadzający film  

 Zwiedzanie miejsca urodzenia Fryderyka Chopina warto jest rozpocząć od obejrzenia krótkiego filmu biograficznego o kompozytorze. Jest to możliwe w budynku znajdującym się przy głównej alei, niedaleko wejścia. Etiuda, bo tak z kolei nazwano budynek mieści salę kinową  i restaurację. W nim, widz w krótkim czasie (seans trwa ok. 20 min) ma możliwość poznania najważniejszych wydarzeń związanych z życiem i twórczością kompozytora. Film rozpoczyna się cytatem z Ewangelii św. Mateusza: "Gdzie skarb twój, tam serce twoje" umieszczonym na filarze w kościele św. Krzyża w Warszawie - gdzie spoczywa serce Chopina, następnie jest Żelazowa Wola – gdzie się urodził; kościół w Brochowie – gdzie był ochrzczony;  Warszawa - gdzie dorastał, pobierał nauki gry na fortepianie i dawał kameralne koncerty; Francja - gdzie jako dorosły człowiek zamieszkał, spotykał się ze znanymi pianistami i kompozytorami, zdobył sławę, komponował, koncertował, gdzie poznał swoją partnerkę życia, gdzie tęsknił za Polską  i wreszcie -  gdzie na łożu śmierci wyraził swoją ostatnią wolę: spalenia jego wszystkich niedokończonych utworów.

W szlacheckim dworku

W małym, parterowym domku z poddaszem zwiedzanie ma charakter multimedialny. Jest tu kilka gablot z ekspozycjami m.in. nut i listów, dwa fortepiany, na ścianach w przezroczystych tablicach prezentowane są stare fotografie i afisze z koncertów. W jednym z pokoi wisi galeria portretów rodziny Chopinów. Trochę szkoda, że porzucono dawny sposób ekspozycji, wystrój zabytkowych wnętrz. Jak pamiętam bowiem sprzed kilku lat – wyraźnie można było tutaj wyróżnić:  pokój z kominkiem, pokój stołowy, pokój, gdzie w małej alkowie na pamiątkę urodzin Fryderyka Chopina ustawiona była biała marmurowa waza z bukietem kwiatów, i wreszcie salonik muzyczny. Dzięki zgromadzonym wówczas w izbach meblom i przedmiotach z epoki zwiedzający  - moim zdaniem -  mogli bardziej wczuć się w specyficzny klimat miejsca i mieć lepsze wyobrażenie o minionych czasach.  

W malowniczym parku

Jeszcze nie tak dawno park nie zachęcał zbytnio do spacerów. Ładnie utrzymane było tylko najbliższe otoczenie dworku. Dzisiaj ponad 6-hektarowy teren zieleni to nie ten sam co kiedyś. Park nowe oblicze zyskał po przeprowadzonej tu rewitalizacji  - w 2010 roku z okazji 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina. W jego aranżacji wykorzystano naturalne walory przyrodnicze terenu. Najokazalej prezentuje się fragment ze wzniesieniem, na którym stoi dworek, lekko opadającym do przepływającej w dole parku rzeczki Utraty. Zbocza wzniesienia przyozdobiono trawnikami, rabatami kwiatowymi i krzewami. U jego stóp urządzono staw z letnią sceną na jednym brzegu i  punktem widokowym po jego drugiej stronie. Przez park przebiegają ścieżki spacerowe z ławeczkami i tabliczkami informacyjnymi. Można też tu zobaczyć: pomniki, altany, kamienne mury, murki, schody, a także oczka wodne i ciche zakamarki. Całość uzupełnia …muzyka. Można jej posłuchać z nadajników umieszczonych na całym terenie muzeum. W parku organizowane są też w każdą sobotę i niedzielę od maja do końca września recitale chopinowskie.

 

 

Media

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool