Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 12.10.2016r.

Zespół zamkowy w Kazimierzu Dolnym z niepowtarzalnym widokiem na rzekę Wisłę

Zamek w Kazimierzu Dolnym Zamek w Kazimierzu Dolnym

Któż nie słyszał o mieście królewskim Kazimierzu Dolnym (miasto w województwie lubelskim, w powiecie puławskim). Jedni się nim zachwycają, inni nie widzą w nim nic szczególnego. Niewiele osób natomiast wie, że przed II wojną światową Kazimierz był biednym miasteczkiem, a jego rozwój przypada dopiero na czasy współczesne.   

1k

 

Tak wyglądał kiedyś Kazimierz:

Wystawa "Żydowski Kazimierz". Przed II wojną światową Kazimierz Dolny był bardzo biednym miasteczkiem

2k

Zespół zamkowy

Obowiązkowym punktem zwiedzania miasta jest zespół zamkowy, który tworzą: kamienna wieża obronna, wzniesiona zapewne u schyłku XIII wieku i ufundowany w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego zamek, rozbudowywany w XV, XVI i XVII w.

3k

To unikalny w Polsce zespół średniowiecznej architektury obronnej. Od stuleci stanowi architektoniczną dominantę Kazimierza, intryguje badaczy, inspiruje artystów, przyciąga rzesze turystów.

4k

„Baszta” obronna

Wieża (potocznie zwana basztą) jest jedną z najstarszych murowanych budowli obronnych w Polsce, a zarazem najdalej na wschód wysuniętym obiektem tego typu. Z jej szczytu podziwiać można niezapomniany krajobraz przełomu Wisły, a prezentowana w wieży wystawa umożliwia:

- spojrzenie w otchłań więziennego lochu, poznanie średniowiecznego uzbrojenia,

- wizytę w rycerskiej kuchni,

- sprawdzenie się w roli strażnika wiślanej przeprawy.

5k

Zamek

Jego budowę kronikarz Jan Długosz przypisuje królowi Kazimierzowi Wielkiemu, który w osadzie, zwanej niegdyś Wietrzną Górą, założył miasto i „wzniósł murowany zamek ku jego obronie”. Dane historyczne znajdują potwierdzenie w badaniach archeologicznych, zgodnie z którymi przyjąć należy, że budowla ta wzniesiona została na tzw. surowym korzeniu, na początku drugiej połowy XIV wieku. Pierwsza wzmianka o kazimierskim zamku, w której wymieniony jest burgrabia „in castro Kazimierensis”, pochodzi z roku 1359.

6k

Spośród trzech warowni wzniesionych na Lubelszczyźnie z fundacji Kazimierza Wielkiego, zachowały się tylko dwie, ale jedynie zamek w Kazimierzu Dolnym przetrwał w kształcie umożliwiającym podziwianie pozostałości jego najstarszej, średniowiecznej fazy. Wraz ze wznoszącą się nad nim starszą, kamienną wieżą, tworzy on unikalny zespół średniowiecznej architektury obronnej.

7k

8k

Jego kamienne, 7-metrowej wysokości mury, z czworokątną wieżą w południowo-zachodnim narożniku, otaczały obszerny, nieregularny, dostosowany do konfiguracji wzgórza dziedziniec, o wymiarach 56x22 m, od południa zamknięty parterowym budynkiem mieszkalnym, tzw. Domem Wielkim.

9k

10k

Od strony północnej, w obrębie budynku bramnego o formie trudnej dziś do ustalenia, usytuowany był wjazd.

11k

12k

W XV wieku – po zniszczeniach najazdem litewskim w 1376 r. – odbudowano mury kurtynowe, nadając dziedzińcowi bardziej regularny kształt. Dom Wielki podniesiono o jedną kondygnację, wewnątrz dziedzińca – obok studni z owalną kamienną cembrowiną – powstał budynek łaźni, a od zewnątrz do murów kurtynowych od strony miasta dobudowano czworokątną, kamienną wieżę.

13k

14k

W wieży południowo – zachodniej funkcjonowała kaplica dostępna z wnętrza części mieszkalnej. Na przełomie XV i XVI wieku Dom Wielki rozbudowano o kolejną kondygnację i pomieszczenie przyległe do wieży południowo – zachodniej, a od strony Wisły wymurowano z gotyckiej cegły Wieżę Zachodnią.

15k

16k

 

Taki stan zamku: z dwoma pomieszczeniami mieszkalnymi, studnią na dziedzińcu i łaźnią opisuje inwentarz z 1509 roku. Na wiek XVI i czas, gdy zamkiem jako siedzibą starostwa niegrodowego władał ród Firlejów, przypada okres dalszej jego przebudowy.

17k

18k

 Po wyrównaniu dziedzińca parter Domu Wielkiego stał się piwnicą, a jego elewację frontową wraz z ceglaną Wieżą Zachodnią po połowie wieku XVI zwieńczono renesansową attyką. W narożnikach kurtyny północnej wzniesiono baszty flankujące usytuowaną w murze kurtynowym bramę.

19k

20k

 Na przełomie XVI i XVII wieku od strony zachodniej – pomiędzy kaplicą a wieżą ceglaną – wybudowane zostały pomieszczenia mieszkalne Skrzydła Zachodniego. W pierwszej połowie XVII wieku przy Domu Wielkim powstała zewnętrzna, reprezentacyjna klatka schodowa, wiodąca do usytuowanego na piętrze „piano nobile”, a pomiędzy Wieżą Zachodnią a murem kurtynowym wybudowany został ostatni już budynek.

21k

Kres rozwojowi zamku położył „potop szwedzki” i pożar mający miejsce w 1657 r. Od XVIII wieku zamek stopniowo popadał w ruinę. W 1809 r. Austriacy wysadzili prochem Wieżę Zachodnią, grożącą zawaleniem…

22k

 Malownicze ruiny stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów.

23k

24k

 Zaraz po II wojnie światowej przystąpiono do prac konserwatorskich i zabezpieczenia fragmentów zamkowych murów. Od początku lat 70. XX wieku prowadzone były prace badawcze i konserwatorskie, w wyniku których zamek – z nadbudowanymi murami kurtynowymi i odbudowaną dolną kondygnacją Wieży Zachodniej – udostępniony został na blisko 40 lat turystom jako trwała ruina.

25k

Towarzyszące gruntownej konserwacji zamku w latach 2010-2011 badania archeologiczno-architektoniczne, będące kontynuacją i uzupełnieniem badań z lat 1971-1975, w znaczącym stopniu zmieniły i wzbogaciły stan wiedzy o tym obiekcie,

26k

27k

28k

a odgruzowanie niezbadanych dotychczas pomieszczeń w skrzydłach mieszkalnych pozwoliło na odbudowę niektórych z nich i przypisanie zamkowi nowych, edukacyjno-kulturalnych funkcji.

29k

30k

31k

32k

33k

34k

 

35k

36k

37k

38k

39k

40k

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy