Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 16.12.2013r.

Kościół o charakterze obronnym – Brochów, woj. mazowieckie

Brochów. Kościół o charakterze obronnym. Brochów. Kościół o charakterze obronnym.

Brochów to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Brochów. Ofertą turystyczną miejsowości leżącej w odległości ok. 50 km na zachód od Warszawy jest zabytkowy kościół o charakterze obronnym. Na atrakcyjność gminy Brochów składają się ponadto jej walory przyrodnicze i bliskość Żelazowej Woli (miejsca urodzenia Fryderyka Chopina) oraz Sochaczewa z Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Znaczny obszar gminy zajmuje Puszcza Kampinoska, dobre miejsce do wycieczek pieszych i rowerowych.

Brochów. Potężne drzwi do środka świątyni.

Świadek przeszłości

Brochów. Wnętrze kościoła.

   Początki kościoła, położonego nad brzegiem rzeki Bzury stanowiącej zachodnią granicę gminy, sięgają XVI wieku. Ta monumentalna budowla z czerwonej cegły z trzema wieżami  jest jedną z najpiękniejszych i niezwykłych budowli sakralnych. Otoczony murem z narożnymi strzelnicami był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. W czasie II wojny światowej służył podobno jako punkt obserwacyjny Wojska Polskiego.

  To w nim, 2 czerwca 1806 roku złożyli sobie przysięgę małżeńską rodzice kompozytora Fryderyka Chopina. On sam był ochrzczony w świątyni 23 kwietnia 1810 roku. Świadczą o tym dokumenty wywieszone na tablicy informacyjnej na przykościelnym dziedzińcu.

Małe jest piękneSklepienie kolebkowe zdobiące kościelny sufit.

   Do stosunkowo niewielkiego, w porównaniu z całą budowlą,  wnętrza świątyni prowadzą potężne, wykonane z drewna drzwi. Nad nimi napis: Bazylika św. Jana Chrzciciela. W środku skromny ołtarz, a nad nawą główną dwa żyrandole (które wykonał sam i ofiarował kościołowi znany śpiewak Adam Zwierz).

Sklepienie bazyliki jest kolebkowe - bogato zdobione siecią prostokątnych kasetonów pokrytych polichromią.

Uzupełnieniem wyposażenia kościoła są rzeźbiona ambona i marmurowa tablica upamiętniająca datę zaślubin rodziców Fryderyka Chopina. 

W cieniu wielkiej puszczy

W środku kościoła, na jednej ze ścian tablica upamiętniająca datę zaślubin rodziców F. Chopina.

   Na obszarze gminy Brochów znajduje się kilka szlaków turystycznych należących do Kampinoskiego Parku Narodowego, w tym system tras Kampinoskiego Szlaku Rowerowego o łącznej długości ponad 200 km. A całkowita długość szlaków pieszych wytyczonych na obszarze KPN wynosi 360 km.

  Przed wyruszeniem na puszczańskie drogi, trzeba mieć jednak na uwadze to, że w krajobrazie Puszczy Kampinoskiej dominują dwa zupełnie różne elementy terenu: bagna i wydmy. Obydwa środowiska naturalne nie są zbyt wygodne dla cyklistów. Prawie na każdej trasie trzeba liczyć się z możliwością pokonywania niektórych odcinków pieszo. Rekordów czasu przejazdu na pewno bić się tutaj nie da. Pamiętać także trzeba, że ruch pieszy i rowerowy na terenie KPN odbywać się może tylko oznaczonymi trasami.Dziedziniec kościelny. Tablica informacyjna z dokumentami stwierdzającymi akty zaślubin rodziców i chrztu F. Chopina.  

Atrakcją turystyczną w sezonie letnim może być przejazd kolejką wąskotorową z muzeum w Sochaczewie na skraj KPN do miejscowości Wilcze Tułowskie.

W podróż pociąg wyrusza od czerwca do września (w każdą sobotę). Uczestnicy wycieczki po przybyciu do KPN udają się z przewodnikiem na godzinny spacer leśnymi szlakami. W drodze powrotnej pociąg zatrzymuje się w Tułowicach, gdzie organizowane jest ognisko z pieczeniem kiełbasek.

  

W pobliżu warto zobaczyć:

- Żelazową Wolę - miejsce urodzenia Fryderyka Chopina

Zabytkowy Dwór Strzyżew k. Żelazowej Woli

Górę Zamkową w Sochaczewie

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

Osiemnastowieczny kościół w Kampinosie

 

Dęby Stefan i Fryderyk w Kampinosie

 

Tułowice

 

Granicę w Kampinoskim Parku Narodowym

Brochów. Przed wejściem na plac przykościelny - informacja o przebiegu szlaku rowerowego Szlak Jagiełły: trasa historycznego pochodu (w roku 1410) wojsk króla Władysława Jagiełły, które później starły się z Krzyżakami pod Grunwaldem. Przez Wisłę wojska przeprawiły się w okolicach Czerwińska na moście łyżwowym - pierwszym na świecie mostem pontonowym.

 

 

 

 

 

 

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy