Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 20.05.2017r.

Życie myśliwych z Mszana sprzed 10.000 lat w muzeum Spichlerz w Brodnicy

Wystawa fragmentów życia mieszkańców regionu brodnickiego. Wystawa fragmentów życia mieszkańców regionu brodnickiego.

Brodnica to miasto nad Drwęcą w województwie kujawsko-pomorskim, siedziba powiatu brodnickiego. Prawa miejskie Brodnica uzyskała przed 1298 r. W początkach XIV w. Krzyżacy zbudowali tu murowany zamek. Następnie wzniesiono kościół farny, ratusz i mury obronne z basztami i wieżami (1330 - 1370).

Powstałe w dniu 29 marca 1973 Muzeum w Brodnicy mieści się w trzech zabytkowych budowlach zlokalizowanych w centrum miasta: w XIV-wiecznej Bramie Chełmińskiej wraz z przyległą kamienicą, w spichlerzu z XVII wieku i w piwnicach XIV-wiecznego zamku.

1s

Ceglany spichlerz o cechach renesansowych zbudowany został w 1604 roku. Przebudowany był w XIX wieku, a w latach 90. XX wieku odrestaurowany i przeznaczony na muzeum. Obecnie w Spichlerzu na trzech piętrach prezentowane są następujące stałe wystawy:

Życie codzienne mezolitycznych myśliwych z Mszana sprzed 10.000 lat (parter)

Na wystawie podjęto próbę zrekonstruowania wybranych fragmentów życia codziennego pierwszych mieszkańców regionu brodnickiego. Przybyli oni w te okolice ok. 9000 lat temu wraz z pierwszymi lasami, które opanowały tereny tundry pozostawione przez ostatnie zlodowacenie. Żyli w niewielkich 3 - 5-osobowych grupach, prostych rodzinach, które utrzymywały się dzięki eksploatacji środowiska leśnego i wodnego. Każda grupa posiadała własny teren łowiecki o powierzchni ok. 50-100 km2 na osobę. Ludzie ci, żyjący w początkach środkowej epoki kamienia (mezolit), stworzyli niepowtarzalną, bardzo wyspecjalizowaną kulturę opartą na myślistwie, zbieractwie i rybołówstwie. Mimo pozornego ubóstwa kultury materialnej potrafili doskonale radzić sobie w środowisku przyrodniczym, a ich kultura duchowa i społeczna w miarę postępu badań okazuje się coraz bardziej oryginalna i bogata.

2s

Ciekawostka: Stanowisko archeologiczne

Mszano leży 6 km na południowy-zachód od Brodnicy, na prawym brzegu Drwęcy, ok. 600 m powyżej ujścia Rypienicy. Pierwotnie znajdowało się na wydmowym cyplu usytuowanym między rzeką a nie istniejącym obecnie jeziorem. Dzięki wyjątkowej sytuacji geomorfologicznej na stanowisku przetrwały interesujące i unikalne znaleziska. Podczas trwających 10 lat badań archeologicznych odkryto tu pozostałości osadnictwa grup myśliwsko-zbieracko-rybackich. Ślady te dowodzą, że stanowisko zamieszkiwały zmieniające się grupy ludzi przez pięć i pół tysiąca lat. W okresie od 9000 do 3500 lat temu. Poza niespotykanie bogatym, bo gromadzonym przez tysiąclecia zestawem wytworów kultury materialnej odkryto tu najstarsze na niżu europejskim cmentarzysko ludzkie z niezwykle interesującymi śladami zabiegów religijno-kultowych i pochówek ciałopalny dwóch dzików. Ten etap dziejów stanowiska datowany jest na lata 8890-8650 od dziś. Unikalnym znaleziskiem archeologicznym są również relikty obiektu mieszkalnego sprzed ok. 8000 lat.

3s

4s

Bogactwo przyrodnicze Pojezierza Brodnickiego (pierwsze piętro)

Zaprezentowano tu wiele gatunków zwierząt, roślin i grzybów występujących w lokalnym środowisku.

Wpływ człowieka na środowisko przyrodnicze (drugie piętro)

Na wystawie skupiono się na zobrazowaniu wpływu rolnictwa i leśnictwa na środowisko, gospodarce rabunkowej (np. kłusownictwo) oraz zmianach w środowisku spowodowanych wprowadzaniem gatunków obcych.

5s

6s

7s

8s

9s

10s

11s

12s

13s

14s

15s

16s

17s

18s

19s

20s

21s

22s

23s

24s

 

W pobliżu warto zobaczyć:

- Zamek w Brodnicy z jedną z najwyższych wież gotyckich w Polsce

Bramę Chełmińską

- Regionalną Izbę Pamięci Marii Dąbrowskiej w Płonnem

- Górę Modrzewiową w leśnictwie Płonne

- Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Miasto Zakochanych - Chełmno

W pobliżu można zjeść w:

- Restauracji Starówka w Brodnicy

 

W artykule wykorzystałam teksty z tablic informacyjnych w muzeum.

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy