Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 09.02.2016r.

„Żywy Skansen - Centrum Folkloru Polskiego” w Nagawkach - niezwykłe miejsce zrodzone w wyniku konfliktu

Skansen w Nagawkach - plebania z Lipki (kinoteatr, hotel). Skansen w Nagawkach - plebania z Lipki (kinoteatr, hotel).

Skansen w Nagawkach (Łódzkie, gmina Dmosin) położony jest w połowie drogi między Głownem a Brzezinami. Pieniądze na jego powstanie, prawie 10 mln zł, pochodzą z Funduszu Europejskiego dla rozwoju regionu łódzkiego (na lata 2007 - 2013). Pomysł na jego powstanie jest wynikiem konfliktu, jaki kilka lat wcześniej powstał wokół Zespołu Pieśni i Tańca Mrożanie. Jedną ze stron konfliktu są władze samorządowe. Jak powiedziała mi Maria Sadzewicz – Nowak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dmosińskiej w Nagawkach, inicjatora powstania skansenu, konflikt trwa niestety do dnia dzisiejszego.

- Dla władz samorządowych nie istniejemy - dodała rozżalona.

Rzeczywiście, na stronie Urzędu Gminy Dmosin nie ma nic o skansenie. Sytuacja co najmniej dziwna i niezrozumiała. Sądzę, że niezależnie, czy konflikt jest czy nie, władze gminne powinny takim miejscem się chwalić, a nie przemilczać fakt jego istnienia. 

3

Mrożanie bez świetlicy

O niezwykłej historii powstania skansenu najlepiej opowiedzą sami zainteresowani. Oto co napisali i przekazali innym:

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dmosińskiej w Nagawkach powstało 13 listopada 2003 roku. Członkami stowarzyszenia są ludzie z okolicznych 5wiosek i miejscowości. Stowarzyszenie jest organizacją non profit i wszystko, co do tej pory osiągnęło, zawdzięcza ciężkiej pracy, uporowi, wytrwałości w dążeniu do celu. W szeregach stowarzyszenia działa również Zespół Pieśni i Tańca Mrożanie. Wśród ludzi z małej wiejskiej społeczności są młode talenty, pełne optymizmu i pasji, a które do tej pory nie miały szansy ujrzeć światła dziennego. Taką szansę dało im stowarzyszenie, poprzez reaktywację zespołu Mrożanie. Do zespołu przyszli nie tylko młodzi ludzie, ale i ich rodzice, a w niektórych przepadkach były to całe rodziny. 8 

Niestety, nie wszystkim podobała się aktywność społeczników i poparcie, jakim cieszyły się ich inicjatywy. Pojawiły się ataki, plotki, doszło do konfliktu z władzami sołectwa i gminy. Spór osiągnął apogeum w 2007 r., kiedy stowarzyszenie straciło miejsce przekazanej wcześniej sołectwu świetlicy, a Mrożanie zostali bez sali prób. Echa lokalnego konfliktu dotarły do telewizji, spór był tematem Expressu Reporterów, ale upublicznienie go nie uzdrowiło sytuacji.

Nie jest fanaberią garstki „nawiedzonych”  

I wówczas zdecydowali: "Zabrali jedną świetlicę, to wybudujemy drugą, znajdziemy dla siebie miejsce!". Postanowili stworzyć taką enklawę, z której „nikt ich nie wyrzuci, a która da młodym perspektywę na życie i pracę tutaj”. Pomogło ministerstwo oraz wojewódzki konserwator zabytków. Gmina raczej nie, bo „Zaczęła się przepychanka: najpierw o przekształcenie gruntu i uzyskanie decyzji celu publicznego – władze gminne robiły wszystko, by nam to udaremnić albo przedłużyć tak procedury byśmy się zniechęcili, następnie, mimo iż nasz projekt złożony do konkursu w czerwcu 2009 roku w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa 15Łódzkiego na lata 2007 – 2013, został bardzo wysoko oceniony merytorycznie zostaliśmy umieszczeni na liście rezerwowej, o nieokreślonym terminem realizacji. Jednakże tuż przed wigilią wygraliśmy tę wyczerpującą batalię i uzyskaliśmy unijną dotację na budowę Żywego Skansenu w Nagawkach”. Małżeństwo Mieczysława i Zdzisław Filipińscy przekazało stowarzyszeniu ok. 3 ha pola we wsi Nagawki.

- Odkąd machina ruszyła i otwarto pierwsze obiekty, coraz więcej osób przekonuje się, że skansen nie jest fanaberią garstki „nawiedzonych” ludzi, ale wielką szansą dla wiejskiej społeczności - podsumowała prezes Sadzewicz - Nowak.

Co jest w skansenie?

Amfiteatr - scena letnia na ok. 800 miejsc siedzących, architektonicznie wpisana w naturalne ukształtowanie terenu,

Dworek z Grodziska jest siedzibą Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mrożanie” oraz Centrum Bankietowo-Konferencyjnego,

W dawnej plebanii z Lipki znajduje się sala kinowo-teatralna, recepcja oraz pokoje gościnne,

Chatę Tkacza ze Zgierza zagospodarowano na potrzeby karczmy,

Zabytkowa Chata z Dobronia mieści nowoczesną kuchnię, która obsługuje gości hotelowych oraz przyjęcia okolicznościowe, a także świadczy usługi cateringowe,

W chacie z Brzezin znajduje się herbaciarnia, w której można posmakować regionalnych słodkości oraz wyśmienitych herbat ziołowych. 17

Jedyny murowany obiekt na terenie kompleksu to stajnia z wozownią. Znajduje się w niej hotel dla koni oraz baza noclegowa dla ich właścicieli. Na terenie skansenu znajdują się 2 baseny o wymiarach 7 m na 13 m i głębokości 130 cm, oraz brodzik dla dzieci 3 na 5 metrów. Baseny są czynne od wiosny do jesieni. Jest też ruska bania - drewniana wolno stojąca sauna z prysznicem, która jednorazowo pomieści 6 osób. Jest też 80 miejsc noclegowych, które znajdują się w pokojach zabytkowych budynków.

Odwiedziłam oczywiście herbaciarnię i karczmę. Recenzje są tutaj:

- Herbaciarnia w Żywym Skansenie

- Karczma „U Zośki”

W pobliżu warto zobaczyć:

Muzeum Reymonta w dawnej manufakturze włókienniczej rodziny Winklów (Lipce Reymontowskie, woj. łódzkie)

Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich 

Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich. „Chłopi” Reymonta to była obowiązkowa lektura niemieckich żołnierzy

- Park Rozrywki Kołacinek 

- Najdłuższą czynną linię wąskotorową w Polsce

- Arboretum w Rogowie

- Muzeum Lasu i Drewna

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy