Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 05.07.2017r.

Nocleg w pałacu, w którym spał Tadeusz Kościuszko. Pałac Sieniawa (Podkarpacie)

Pałac Sieniawa. Pałac Sieniawa.

Sieniawa to miasto położone w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, powstałe w 1676 roku z  inicjatywy Mikołaja Hieronima Sieniawskiego - wojewody wołyńskiego, hetmana polnego koronnego i właściciela olbrzymich dóbr na wschodnich terenach Rzeczypospolitej. Losy miasta związane są ściśle z dwoma rodami: Sieniawskich i Czartoryskich. Nazwę i herb w postaci półksiężyca i gwiazdy na niebieskim tle miasto wzięło od rodziny Sieniawskich. 

Jedną z pamiątek po obu rodach jest pałac, zbudowany przez hetmana wielkiego koronnego Adama Mikołaja Sieniawskiego na początku XVIII w. Dzisiejszy wygląd uzyskał podczas przebudowy z lat 1881-1883 dokonanej przez Czartoryskich. W czasie I wojny światowej Sieniawa uległa poważnym i znacznym zniszczeniom. To samo dotyczyło pałacu, którego pomieszczenia książę Adam Ludwik Czartoryski przeznaczył na austriacki szpital polowy dla chorych zakaźnie żołnierzy.

W latach osiemdziesiątych XX wieku dawna firma „Igloopol” odbudowała pałac, a następnie agencja AWRSP w latach 90. doprowadziła pałac i obiekty mu towarzyszące do stanu obecnego, tworząc w ten sposób warunki dla powstania obiektu hotelowego. Obecnie pałac wraz z parkiem jest dzierżawiony przez firmę Arche z Siedlec, która prowadzi tutaj hotel oraz restaurację. Jest też 10 sal, które mogą służyć do organizacji konferencji, spotkań, wesel itp. 

1h

Hotel to pokoje jedno- i dwuosobowe oraz obszerne apartamenty w historycznych budynkach: w Pałacu Książęcym, Letnim, Oficynie Dworskiej, Dworze Myśliwskim, Spichlerzu oraz Domku Ogrodnika (choć podczas mojej wizyty domek sprawiał wrażenie opuszczonego i zaniedbanego).

2h

Z dostawkami jest w sumie 120 miejsc noclegowych.

4h

5h

6h

7h

8hCo ciekawe, okien w pokojach Pałacu Książęcego nie można było otworzyć. Nie ma także klimatyzacji. W mojej ocenie to największa wada tego obiektu jako hotelu.

9h

Apartament, w którym spałam znajduje się na pierwszym piętrze Pałacu Książęcego i składa się z przedpokoju, saloniku, sypialni i przestronnej, ładnie wykończonej łazienki. Wystrój wnętrza jest przyjemny, nawiązujący charakterem do swojej epoki. Meble są wygodne, o ciekawej, zabytkowej stylistyce. Estetykę wyposażenia burzyły jedynie naklejki na obrazach z numerami inwentaryzacyjnymi.  

10h

11h

12h

13h

Zespół budynków otacza 30-hektarowy park, który nie jest jednak w pełni zadbany - znaczna jego część porośnięta jest chaszczami. Bieżącym utrzymaniem parku zajmuje się bowiem tylko dwóch pracowników, co czyni niemożliwym zadbanie o niego w całości (kiedyś pracowało w nim minimum 5 ogrodników).

14h

W parku znajduje się także kompleks obiektów sportowo-rekreacyjnych: dwa nowoczesne korty tenisowe z nawierzchnią tartanową, z oświetleniem halogenowym oraz pełnowymiarowe boisko do koszykówki i siatkówki z nawierzchnią tartanową, z oświetleniem halogenowym, a także wiata z grillem. Można także wypożyczyć rowery, narty biegowe, bule i akcesoria nordic walking. W Pałacu Książęcym jest ponadto sala klubowa z bilardem i szachami. Zwiedzić można także izbę muzealną, w której – jak mi powiedziano – znajdują się eksponaty podarowane przez okoliczną ludność.

Pałac Sieniawa oferuje także sale, w których organizowane są większe przyjęcia, spotkania i konferencje. Są to: 7 zabytkowych sal w Pałacu Głównym, jak: Wielka Sala Cesarska, Sala Lustrzana, Sala Rycerska, Sala Austerlitz, Sala Klubowa Winston Churchill, Sala Restauracyjna, Sala Cesarz Napoleon I Bonaparte, Sala Car Aleksander I Romanow; 3 sale: Sala Angielska znajdująca się w Pałacu Letnim, Sala Szwedzka w Dworze Szambelana oraz Sala Fontainebleau w Oficynie Dworskiej.

Kamień Szczęścia Tadeusza Kościuszki

Z historią pałacu związana jest postać Tadeusza Kościuszki, który na pamiątkę szczęśliwych chwil, jakie spędził w Sieniawie, pozostawił w sieniawskim parku Kamień Szczęścia – głaz z wykutym na jego osobiste polecenie napisem: „Na pamiątkę dni szczęśliwych w Sieniawie”. Legenda głosi, że trzeba usiąść na tym kamieniu i pomyśleć życzenie, a na pewno się spełni.

15h

28 października 1792 roku w pałacu w Sieniawie przebywał na zaproszenie ks. Izabeli Czartoryskiej sam gen. Tadeusz Kościuszko. Był on ulubieńcem księżnej Izabeli, która właśnie w Sieniawie postanowiła wyprawić imieniny. W dniu rozpoczynającego się wielkiego balu z okazji imienin Kościuszki, damy witały go, wkładając mu na głowę koronę z gałązek i liści dębu, który 100 lat wcześniej posadził osobiście król Sobieski. Księżna Izabela Czartoryska odegrała znaczącą rolę w budowaniu kultu gen. Tadeusza Kościuszki.

Prawdziwą ciekawostką jest jednak sprawa wcześniejszej wizyty generała Tadeusza Kościuszki w sieniawskiej rezydencji, o której podają jedynie nieliczni autorzy, jakoby w pewnym stopniu miała wpływ na historię Stanów Zjednoczonych.

Według podań Tadeusz Kościuszko uciekając przed zemstą wojewody Sosnowskiego, z powodu dokonania nieudanego porwania córki tegoż wojewody, przyjechał do Sieniawy z prośbą do księcia Czartoryskiego o 500 dukatów pożyczki. Kościuszko miał zamiar wybrać się do Ameryki, aby zaciągnąć się tam do Armii Stanów Zjednoczonych. Został przyjęty do tworzonej armii Stanów Zjednoczonych i jako inżynier wojskowy ocalił tę armię przed całkowitym unicestwieniem przez wojska angielskie, budując system fortyfikacji wojskowych na wzgórzach Valley Force, gdzie wojska amerykańskie się schroniły. Jednym z tych wzgórz było West Point, gdzie Tadeusz Kościuszko utworzył zaczątki szkolnictwa wojskowego USA, a z czasem Akademia Wojskowa Armii Stanów Zjednoczonych w West Point stała się jedną z najsłynniejszych na świecie i fundamentem potęgi militarnej USA. Pożyczka udzielona Tadeuszowi Kościuszce przez księcia Czartoryskiego mogła mieć i miała znaczący wpływ na bieg historii Stanów Zjednoczonych.

Dama z łasiczką

W historii pałacu niemałą rolę odegrał najsłynniejszy w polskich zbiorach obraz „Dama z łasiczką” Leonarda da Vinci. W czasie II wojny światowej, wraz z obrazami: „Krajobraz z miłosiernym samarytaninem” Rembrandta oraz „Portret młodzieńca” Rafaela Santi, był przechowywany w piwnicach Oficyny Dworskiej.

16h

Obrazy należały do rodu Czartoryskich, jednocześnie znajdowały się w ścisłej czołówce na liście marszałka Hermana Goeringa, który po wkroczeniu wojsk niemieckich do Polski w 1939 r. polował na najcenniejsze dzieła sztuki. Ostatecznie dzieła te przejęte wcześniej przez SS trafiły na Wawel do Generalnego Gubernatora, a docelowo miały stanowić część osobistej kolekcji Adolfa Hitlera w nowo tworzonym muzeum w Austrii.

Ciekawostką jest fakt, że w trakcie wywożenia dzieł z pomieszczeń obecnej winiarni, podczas rozkuwania przez Niemców ściany, za którą znajdował się schowek, obraz „Dama z łasiczką” nie został zauważony przez Gestapo, upadłszy na ziemię został przydeptany przez oficera SS. Dlatego też obecnie na oryginale „Damy z łasiczką” pozostaje odciśnięta podeszwa buta niemieckiego oficera SS, co zostało również pokazane w filmie „Vinci” w reżyserii Juliusza Machulskiego.

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, podobnie jak pozostała część zespołu pałacowego budynek Oficyny Dworskiej odrestaurowano, przywracając go do dawnej świetności.

Inny pałac

W okolicach Sieniawy (w Leżachowie) jest też drugi pałac, o wiele większy (o pow. 6 tysięcy metrów kwadratowych) i z olbrzymim parkiem (140 ha). Należy do lokalnego biznesmena. Pałac można zobaczyć tylko z zewnątrz, i to z daleka. Podczas mojego pobytu w Sieniawie dowiedziałem się tylu niesamowitych historii dotyczących właściciela - czyim jest dzieckiem (rzekomo znanej polityk) oraz jak był ścigany przez mafię, że wystarczyłoby tego na niejeden film sensacyjny.

17h

Przeczytaj także:

Śniadanie w sali Fontainebleau w Oficynie Dworskiej sieniawskiego pałacu

 

W pobliżu warto zobaczyć:

Ratusz w rynku

Kryptę rodu Czartoryskich

- Jarosławski ratusz z zabytkowym zegarem na wieży

- Muzeum w renesansowej kamienicy Orsettich

- Cerkiew i „Myłoserdia Dweri”

Najstarszy kościół jezuicki w Polsce

Podziemną Trasę Turystyczną im. prof. Feliksa Zalewskiego oraz Podziemne Przejście Turystyczne 

- Dawny zespół kościelno-klasztorny Panien Benedyktynek

 

W artykule wykorzystałam teksty z tablic informacyjnych w parku.

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy