Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

piątek, 20 grudzień 2013 09:16

Boże Narodzenie w Rosji - tradycje gastronomiczne

Boże Narodzenie. Boże Narodzenie. all-free-download.com

Tradycja Bożego Narodzenia jest bardzo bogata. Już starożytni Rzymianie obchodzili, te dla nich najważniejsze święta właśnie w grudniu.  Były ściśle związane  z rytmem pracy na roli. Po zebraniu plonów i zakończeniu prac polowych, mogli oddać się ciepłu ogniska domowego i zabawie. Grudniowe święta  najpierw  trwały 3, a później 7 dni.  Towarzyszyły im uczty i przyjęcia, wzajemne obdarowywanie się podarkami. Nie wolno nikomu było wtedy pracować. Zacierały się podziały na panów i niewolników.

W Polsce mają ten sam charakter i obchodzone są w tym samym czasie, co w całym europejskim kręgu kulturowym. Uznawane są za najbardziej rodzinne, serdeczne i najpiękniejsze ze świąt. Kojarzone są z domem rodzinnym, zwyczajami, potrawami, prezentami. Towarzyszy im klimat porządków w domu i przygotowań do wieczerzy wigilijnej. 

Jak w Rosji obchodzone jest Boże Narodzenie? Czy zachowały się w rodzinach narodowe tradycje mówi Svetlana Kolosov z kulinarnego portalu Smaczne pomysły każdego dnia  Вкусные Идеи Каждый День

- Tradycje, według których należy wszystko skrupulatnie posprzątać przed tym radosnym świętem, kupić nowe ubrania, zachowały się po dzień dzisiejszy. Podczas świąt nie można niczego robić – sprzątać, szyć, cokolwiek naprawiać. To bowiem uważa się za zły zwyczaj. W starych czasach w rosyjskich rodzinach była tradycja – zapraszać na świąteczną kolację nie tylko krewnych, ale również samotnych podróżnych. Teraz, oczywiście, ludzie starają się zasiąść  przy świątecznym stole tylko z krewnymi i przyjaciółmi. Lecz poczęstunek zawsze przysługuje temu, kto przypadkiem przyjdzie w gości lub zanosimy smakołyki do pracy, żeby  poczęstować kolegów. Oczywiście, jeśli na to pozwala harmonogram pracy. Wierzący ludzie obligatoryjnie idą do świątyń, żeby uczestniczyć w mszy. Jeśli nie ma możliwości, oglądają retranslację służby w telewizorze. To odbywa się w  Wigilię, która przychodzi wieczorem przed 7 stycznia. 

 - W Polsce na Boże Narodzenie na świątecznym stole obowiązkowo powinna być ryba. A co przyrządzają gospodynie w Rosji?

 - Cóż, na ile nam wiadomo, w polskiej tradycji należy przygotować 12 potraw. I ryba u was w kraju ma charakter symboliczny. Dania z ryby rokują dla rodzin szczęście i pomyślność. W Rosji również przyrządzamy na Boże Narodzenie dużo smacznych dań. Rybę gospodynie przyrządzają w całości. Jak na przykład, zapiekana tołpyga. Pięknie wygląda i jest bardzo smaczna! Ale obowiązkowym daniem na rosyjskim świątecznym stole nie jest ryba, a prosię zapieczone w całości. Oczywiście, na rożnie przyrządzić świnkę nie każdy może, ale prosię w piekarniku –  to świąteczne danie, które umie przygotować każda gospodyni.

- Co w święta przyrządza się dla dzieci? Czy istnieją jakieś szczególne zwyczaje?

- Dawniej na wsi dzieci chodziły od domu do domu w przebraniu, śpiewały specjalne obrzędowe pieśni - kolędy - sławiły imię Chrystusa. Ta tradycja zachowała się w wielu rodzinach, zwłaszcza we wsiach i w miasteczkach. Dzieci są wtedy częstowane słodyczami, dostają pieniążki. Jeśli chodzi o jakieś szczególne rosyjskie narodowe słodycze to ich nie ma, bo wszystko teraz takie międzynarodowe! Według rosyjskiej tradycji w rodzinach zawsze pieczono ciasta drożdżowe i przygotowywano ciasteczka. Obowiązkowe bożenarodzeniowe danie, jak dla dzieci tak i dla dorosłych to kutia. Przepis na nią zwykle różni się w każdej rodzinie.

 - Od kilku lat w Polsce daje się zaobserwować odejście od tradycji – stereotypów. Do siego roku! fredigitalphotos.net

Wielu z naszych rodaków opuszcza w te dni domowe pielesze. Woli spędzić świąteczny czas na łonie natury i oddać się uciechom aktywnego wypoczynku. W tym okresie hotele i pensjonaty przeżywają prawdziwe oblężenie. Gościmy też zagranicznych turystów.

 - Do Polski przyjeżdża wiele rosyjskich turystów. Liczne restauracje i kawiarnie starają się przyjąć swoich gości tak, żeby czuli się jak w domu. Ale i w Rosji turyści mogą wiele ciekawych rzeczy zobaczyć i przeżyć.

 - Lekcje gotowania ze Smacznymi pomysłami każdego dnia są proste i ciekawe. Według nich można przyrządzić szybko pyszny obiad, można zajadać się niecodziennymi przysmakami. Przed nami nie tylko święta, ale także zabawa sylwestrowa. Na stronie widać niecodzienne oryginalne przystawki. Przygotowane z nich zestawy pozwolą smacznie przywitać Nowy Rok. Tak więc – Do siego roku!

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool