Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 14.07.2016r.

Miasto Lewocza (LEVOČA) ma nową atrakcję turystyczną – wieża bazyliki św. Jakuba po raz pierwszy udostępniona szerokiej publiczności

Levoca z lotu ptaka. Levoca z lotu ptaka. Autor: slovakia.travel

Już od tygodnia mieszkańcy Lewoczy oraz przyjezdni turyści mogą podziwiać fascynujące widoki na miasto i okolicę z wieży bazyliki świętego Jakuba w Lewoczy. Władze miasta w celu wzmocnienia atrakcyjności turystycznej Lewoczy wpadli na wspaniały pomysł i w samym centrum miasta udostępnili dla zwiedzających nową atrakcję turystyczną. Po pokonaniu 216 schodów z wysokości 70 metrów możemy podziwiać historyczne centrum miasta oraz Wysokie Tatry i Słowacki Raj. 

Levoca Bazylika Sw. Jakuba i oltarz Mistrza Pawla

Pierwotna wieża z kościołem została zbudowana w XIV wieku i była wyższa od obecnej. W 1860 roku została przebudowana do stylu neogotyckiego i należy do najstarszych wieży neogotyckich na Słowacji.   

Wejście na wieżę odbywa się w grupach maksymalnie 20-osobowych co 45 minut. Pierwszy wstęp jest o godz. 9.15, a ostatni o godz. 18.15. Turystom towarzyszy również przewodnik miejski, który informuje zwiedzających o historii wieży i miasta oraz opisuje widoki, które widzimy z lotu ptaka.  

Cena biletu wstępu dla osoby dorosłej wynosi 2 €. Dzieci powyżej 6 lat, studenci i emeryci płacą 1 €. Dzieci do lat 6, obowiązkowo w towarzystwie osoby dorosłej, wchodzą na wieżę bezpłatnie.     

Levoca cennik i godz. wstepu na wiezeLEWOCZA  (LEVOČA)

Pierwsza pisemna wzmianka o mieście LEWOCZA ( 573 m n. p. m.) pochodzi z 1249 roku. Największym motorem napędowym dla rozwoju miasta był handel, który miał charakter międzynarodowy.  W roku 1271 miasto opisywane jest jako centrum Prowincji Spiskich Sasów i otrzymuje przywileje wolnego miasta królewskiego. Prawie całe miasto jest dzisiaj otoczone średniowiecznymi murami obronnymi. W obrębie prostokątnego placu Mistrza Pawła znajduje się ponad 60 gotyckich i renesansowych domów mieszczańskich, przeważnie z XIV i XV wieku. W samym jego środku znajdują się główne dominanty  historycznego centrum – ewangelicki kościół, renesansowy ratusz, dzwonnica i bazylika minor św. Jakuba z unikatowym zbiorem późnogotyckich, renesansowych i barokowych ołtarzy.

Ołtarz główny św. Jakuba jest najwyższym (18,62 m) późnogotyckim drewnianym ołtarzem szafiastym na świecie. Ukończony został w 1510 roku przez mistrza Pawła. Mistrz Paweł z Lewoczy, spiski rzeźbiarz z początku XVI wieku, należał do najwybitniejszych średniowiecznych rzeźbiarzy.

Góra Mariacka (Mariánska hora 781 m n. p. m.) w Lewoczy jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych na Słowacji. Największa pielgrzymka, z udziałem około 650 000 wierzących, odbyła się 3 lipca 1995 roku z udziałem papieża Jana Pawła II.

Od 27 czerwca 2009 roku miasto Lewocza oraz  Dzieło Mistrza Pawła zapisane są na Liście Światowego Dziedzictwa  UNESCO.

Levoca widok na Gore Mariacka z wiezy Bazyliki sw. Jakuba

Wiadomość prasowa (i fot.): Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce.

Na zdjęciach: Levoca -  bazylika św. Jakuba i ołtarz Mistrza Pawła oraz widok na Górę Mariacką i na starówkę z wieży bazyliki sw. Jakuba.

Więcej o bazylice:

www.chramsvjakuba.sk

Przeczytaj także:

- Spiska Lewocza

Levoca widok na Starowke z wiezy Bazyliki sw. Jakuba

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy