Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

wtorek, 05 lipiec 2016 11:26

5 potraw kuchni śląskiej, których musisz spróbować

Śląski krupniok. Śląski krupniok. newsrm.tv

Gdzie w Polsce zjeść najbardziej różnorodną kuchnię, bogatą w smaki i tradycje? Odpowiedź jest prosta – na Śląsku. To tutaj zasmakujemy potraw, które mają swoje korzenie w innych kulturach, czyli niemieckiej, czeskiej oraz polskiej. PizzaPortal.pl przedstawia 5 specjałów, które najlepiej zjeść, aby poczuć smak domowej kuchni śląskiej.

Kluski śląskie – te miękkie kluski z dziurką w środku kojarzą nam się przede wszystkim z obiadem u babci. Ich bazą są ziemniaki oraz mąka ziemniaczana. Jemy je z mięsami, różnymi sosami, ale bardzo często po prostu ze śmietaną lub skwarkami, które zatrzymują się w wyrobionym wgłębieniu. Kluski śląskie to danie obowiązkowe, jeśli chcemy zasmakować Śląska, zwłaszcza, że zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych województwa śląskiego[1].

Rolada – z czym jeść kluski śląskie? Najlepiej z roladą, która jest typowym mięsnym dodatkiem do niedzielnego obiadu w tej części Polski. Tradycyjna robiona jest z mięsa wołowego, w które zawija się słupki ogórka kiszonego, kawałki cebuli, paski wędzonego boczku czy kiełbasy. Inny sposób wykonania to mięso wypełnione farszem ze zmielonych składników. Potrawa jest czasochłonna i wymaga cierpliwości w zawijaniu mięsa, więc warto pamiętać o możliwości zamówienia rolady, zwanej w innych regionach Polski zrazami, poprzez serwis PizzaPortal.pl.

Modro kapusta – jest dopełnieniem obiadu składającego się z klusek śląskich i rolady. To czerwona kapusta gotowana z dodatkiem cebuli i boczku, która jest podsmażana i na koniec przyprawiana solą, cukrem i octem, który podkreśla kolor potrawy. Co ciekawe modro kapustę zjemy również jako typowe danie w Wielkopolsce.

Krupniok – to kolejny produkt śląski wpisany na listę produktów tradycyjnych. Składa się z kiszki zrobionej z kaszy i krwi, która przeznaczona jest do gotowania lub smażenia[2]. Kiedyś produkt przygotowywany był na specjalne okazje, np. wesela. Teraz krupnioki możemy spotkać nie tylko na Górnym Śląsku czy Opolszczyźnie, ale w całym kraju i poza jego granicami, najczęściej na targach kulinarnych promujących tradycyjną żywność.

Kołocz śląski – a co na deser? Jeśli chcemy wypróbować Śląska na słodko to kołocz spełni swoje zadanie. To słodkie maślane ciasto, nazywane też plackiem, możemy spróbować w kilku wariantach, np. z nadzieniem z maku, sera czy jabłek. Wersja mniej popularna bez nadzienia przypomina ciasto drożdżowe. Kołocz to symbol obfitości, dlatego na Śląsku ciasto pojawiało się przy okazji wesela. Przysmak miał symbolizować obfitość na nowej drodze życia młodej pary[3].

Coraz częściej doceniamy domową kuchnię, która jest pełnowartościowa pod względem składników odżywczych i bogata w smaki. Jak wynika z raportu PizzaPortal.pl „Talerz Polaka 2015” kuchnia domowa, w tym dania śląskie, zyskuje coraz większą popularność. W 2015 roku, aż 26% użytkowników zamówiło tradycyjne polskie potrawy. To o 6 punktów procentowych więcej w porównaniu do roku poprzedniego.

[1] http://www.minrol.gov.pl/pol/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-slaskie/Kluski-biale-slaskie

[2] http://www.minrol.gov.pl/pol/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-opolskie/Krupniok-slaski

[3] http://www.trzyznakismaku.pl/produkty/kolocz-slaski-kolacz-slaski

Wiadomość prasowa: newsrm

 

O modro kapuście także tutaj:

Restauracja Dworek Biała Dama – Nieborów

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool