Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

sobota, 27 luty 2016 18:25

Skojarzenia z brytyjską kuchnią? Fresh and chips? Nic bardziej mylnego!

Luke Nguyen w Zjednoczonym Królestwie. Luke Nguyen w Zjednoczonym Królestwie. newsrm.tv

Jaka jest kuchnia brytyjska? Ciężka i uboga, ewentualnie nijaka. Kiedy wyjeżdzasz na wakacje na wyspy, pierwsze kulinarne skojarzenie to fish and chips. Popularyzatorów smaków z wysp jest niewielu – a szkoda, bo wśród szkockich zamków, w zaciszu Big Bena i w walijskiej, spokojnej wsi można skosztować niebywale smacznych i ciekawych potraw o pochodzeniu, którego niewielu z nas się spodziewa!

Zmiany na brytyjskim talerzu na przestrzeni kształtowania się obecnego menu z wysp łączy jedna wspólna cecha – wielokulturowość.  Pierwsze urozmaicenie diety miało miejsce już w czasach rzymskich! Wtedy w kuchni pojawiły się wiśnie, pokrzywy, różnego rodzaju kapusty i wachlarz warzyw strączkowych. Średniowiecze było okresem wpływów francuskich i inicjacji ze wschodnimi przyprawami – cynamonem, szafranem, gałką muszkatołową i pieprzem. Wtedy też zaczęto używać do gotowania białego skarbu – cukru. Najwięcej zmian przyniósł jednak ze sobą okres wiktoriański. Wielka Brytania była światowym imperium posiadającym kolonie na wszystkich kontynentach i wpływy w najdalszych zakątkach świata. Nastąpił wtedy boom na egzotyczne przyprawy i wprowadzenie zupełnie nowych potraw do tradycyjnego menu. Wyśmienita chińska herbata, słynne indyjskie curry… a bogactwo kraju pozwoliło na kuchenne eksperymenty. Tak narodził się ketchup i sos Worcestershire. Zza atlantyckich regionów przybyły ziemniaki – element, bez którego  brytyjska kuchnia się nie obędzie.

A co z tradycyjnymi potrawami? Na stołach królują ryby i ostrygi ze względu na swoją powszechność. Brytyjczycy są niebywałymi fanami mięsnych potraw i są znani ze swoich smacznych zapiekanek. Fenomenem na skalę światową jest tradycyjny pudding, podawany zarówno na ostro, jak i na słodko. Sławą cieszy się również tradycyjne brytyjskie śniadanie. Ukształtowało się w XIX wieku i składało się z owsianki, porcji ryby, chrupkiego bekonu podawanego z jajkami, tostów i słodkiego dżemu. Klasyczna porcja zastąpiłaby obecnie bez problemu obiad z deserem i dokładką.

Obecny talerz brytyjski posiada garnish na miarę XXI wieku. Tygiel kulturowy nadal gości na stołach, ze szczególnym posmakiem z Włoch, Chin i Grecji, co przyniosło odejście od ziemniaków na korzyść ryżu i makaronu. Drugim prądem kulinarnym jest zwrot w kierunku tradycji i organicznej żywności. Brytyjczycy stawiają na zdrowie i z sentymentem wracają do świeżych ryb. Porządną dawkę witamin i składników odżywczych dostarczają teraz królujące sałatki, a zdrowe oleje roślinne wyparły masło. Ukoronowaniem menu jest pieczona wołowina podawana w tradycyjny sposób – na niedzielny obiad z rodziną.

Aby przełamać stereotypy dotyczące brytyjskich kulinariów i odkrywać przepyszne smaki z Wysp, Luke Nguyen wyrusza w fascynującą podróż po Wielkiej Brytanii. Luke wyłamuje się z powszechnego trendu i specjalnie dla Was prezentuje różnorodności smaków i potraw z różnych zakątków kraju.

Jego podróż zaczyna się w sercu Zjednoczonego Królestwa – Londynie – gdzie kosztuje potraw wyrosłych z tygla kulturowego stolicy. W czasie swojego pobytu cofnie się w czasie zwiedzając historyczne hrabstwo Wiltshire, poprowadzi własny stragan na targu płodów rolnych w Winchesterze i pozna sekrety kuchni wprost z Kornwalii, zachwycającej naturalnym pięknem. Walijskie smaki są w czasie transformacji – Luke skontrastuje ze sobą tradycję i nowoczesność a w Szkocji będzie podziwiał krajobrazy, kosztując słynne haggis. Manchester wprowadzi go w XXI wiek, odkrywając przed podróżnikiem swoje cuda architektoniczne. Ukoronowaniem jego fascynującej wędrówki będzie wyśmienita uczta w The Ledbury – szykownej restauracji odznaczonej gwiazdką Michelin.

Już w marcu wyruszaj w smakowitą podróż wraz z Lukiem i odkrywaj sekrety kuchni Zjednoczonego Królestwa. Potrawy, miejsca i charakter Wielkiej Brytanii uchwycony przez podróżnika na pewno nie raz Cię zaskoczy, a może nawet skusi do przyrządzenia w domu słodkiego puddingu do popołudniowej herbatki.

Wiadomość prasowa: newsrm.tv

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool