Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 23.04.2014r.

Truskawki pełne pestycydów

Truskawki z Hiszpanii. Truskawki z Hiszpanii.

Wiosna pełną parą. Wokół wszystko kwitnie, pachnie, krajobraz z szarego zamienia się w kolorowy pejzaż. Wreszcie. Nie tylko w przyrodzie widać zmiany, nasze organizmy też chcą coś nowego. Pragniemy urozmaicenia w naszym jadłospisie po zimowym, dość monotonnym i co tu ukrywać, nie należącym do lekkich menu. Na naszych stołach widać więc też zmiany – bardziej kolorowe. Z chęcią sięgamy po nowalijki, zieleninę. Pożywienie wzbogacamy świeżymi  owocami – głównie truskawkami, które choć do tanich o tej porze nie należą, to przywodzą na myśl wspaniałe letnie smaki i aromaty. To jakby nie było zawsze jakaś odmiana po jabłkach, bananach czy pomarańczach.

Owoc o wyglądzie truskawki

Dobrze się zaczęło. Kilka dni temu, podczas zakupów hiszpańskie truskawki ujęły mnie swoim wyglądem: duże, o pięknej czerwonej barwie, ładnie zapakowane w plastikowe pudełeczka. Porcja owoców znalazła się w moim koszyku.

Gdy w domu przystąpiłam do ich degustacji, w pewnym momencie mój zapał do zaspokojenia apetytu na te wspaniałe owoce zmalał. W czasie konsumpcji wyczułam dziwny posmak, moje podniebienie zostało zaatakowane czymś mi nieznajomym.

Niby wszystko wyglądało dobrze: lśniąca skórka, zwarty różowoczerwony miąższ, nawet zapach niczego sobie. A jednak – było w nich coś, co moje kubki smakowe od razu wychwyciły. Nie miałam powodu im nie wierzyć. Do tej pory mnie nie zawiodły, zawsze ostrzegły przed czymś, czego jeść lub pić nie powinnam. Zawsze pomagały mi wytropić, czy dobre czy złe składniki. Zaintrygowana odkryciem zaczęłam szukać w Internecie na temat produkcji truskawek w Hiszpanii.

Czeka nas kataklizm?

Znalazłam film, którego materiał mnie zszokował. Nagranie przedstawia sposób produkcji owoców, wypowiedzi ludzi, którzy na co dzień z ich hodowlą mają do czynienia. Z relacji wynika, jak naprawdę  truskawki  się produkuje – pod foliami, na plastiku, jak nafaszerowane są chemią, niebezpiecznymi związkami, jak np. dwoma zakazanymi w Unii Europejskiej produktami: bromkiem metylu i chloropikryną. Jeden niszczy powłokę ozonową i mikroorganizmy, drugi drogi oddechowe i układ trawienny. Stosuje się pestycydy, aby przyspieszyć owocowanie, zwiększyć plony (średni plon to 50 t/ha, w Polsce nie przekracza 15 t/ha). Z filmu można dowiedzieć się także, że to nie mała dawka niebezpiecznych środków – na progu wykrywalności przez aparaturę laboratoryjną – stanowi o truciźnie dla organizmu, tylko powtarzalność dawek, która może doprowadzić do takich chorób, jak np.: nowotwory, wady wrodzone, obniżanie płodności. I wreszcie, że stosowanie pestycydów jest zbrodnią przeciwko ludzkości, bo najwrażliwsze są w naszym społeczeństwie dzieci. To, jak stwierdzono, bomba z opóźnionym zapłonem, której skutki poniesiemy w przyszłości.  

Następny film już mnie naprawdę przeraził. Wynika z niego, że podobną produkcję truskawek chce się wprowadzić także w Polsce. Niedawno bowiem, w podwarszawskim Mszczonowie odbyła się (podobno na prośbę rodzimych producentów owoców sezonowych) konferencja z udziałem Hiszpanów: Nowe technologie nawożenia truskawek na wzór hiszpański.

https://www.youtube.com/watch?v=cjSjbK5tD2Q

Po obejrzeniu filmów, zadałam sobie pytanie – po co to wszystko? Po co świadomie zmierzamy do zagłady? Czy pogoń za pieniędzmi musi towarzyszyć nam zawsze i wszędzie?

Co na to – także przywołane w pierwszym filmie – nasze dzieci, wnuki, prawnuki? Czy nie będzie im nigdy dane poczuć, jak smakuje prawdziwa truskawka?

 

  

 


 

 

 

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy