Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 

Utworzono: 20.09.2015r.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka bierze w obronę zastraszaną działaczkę EuroMajdan Warszawa. Prowokacja w "Ukraińskim Świecie"

Centrum "Ukraiński Świat". Centrum "Ukraiński Świat".

Na początku września Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) skierowała do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście w Warszawie pismo w sprawie pani Natalii Panchenko, wobec której kierowano groźby i wulgarne wyzwiska, które miały związek z jej pochodzeniem narodowym.

Natalia Panchenko jest obywatelką Ukrainy. Od 5 lat mieszka w Polsce i podejmuje różne działania na rzecz ochrony praw człowieka na Ukrainie, m.in. działa w Fundacji Otwarty Dialog i przewodniczy organizacji EuroMajdan Warszawa. Począwszy od zeszłego roku na profilu Natalii Panchenko na portalu społecznościowym Facebook pojawiają się komentarze przepełnione nienawiścią nawiązujące do pochodzenia pani Panchenko. Pani Panchenko złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

W tej sprawie mogło dojść do popełnienia tzw. przestępstw z nienawiści przez stosowanie bezprawnych gróźb oraz publicznego znieważania Pani Panchenko z powodu jej przynależności narodowej” – mówi dr Dorota Pudzianowska, koordynatorka Programu Antydyskryminacyjnego HFPC Artykuł 32. „W 2014 r. Prokurator Generalny wydał wytyczne, w których podkreślono, że tego rodzaju przestępstwa nie mogą być bagatelizowane i powinny być traktowane jak sprawy dużej wagi” – dodaje dr Dorota Pudzianowska.

„W sprawach dotyczących podejrzenia popełnienia przestępstw z nienawiści organy państwa powinny dołożyć szczególnej staranności, a działania ze strony tych organów powinny stanowić jasny komunikat o braku tolerancji dla tego typu zachowań” – napisała HFPC w liście.

16

 

Oświadczenie - prowokacja w "Ukraińskim Świecie"

21Ok. godz. 18:45, 10 września 2015 r. w centrum "Ukraiński Świat" przy ul. Nowy Świat 63 nastąpił wybuch i pożar. Na miejsce przybyły odpowiednie służby: straż pożarna, która ugasiła pożar oraz policja, która zabezpieczyła teren i przeprowadziła czynności dochodzeniowe.

W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Budynek, w którym przebywało kilkadziesiąt osób – uczestników zajęć językowych dla emigrantów i codziennego koncertu chopinowskiego – został sprawnie i bezpiecznie ewakuowany. Wybuch, pożar i następująca po nim akcja gaśnicza spowodowały straty materialne, które nie wpłyną znacząco na działalność centrum.

Bezpośrednią przyczyną zdarzenia był ładunek pirotechniczny z zapalnikiem czasowym podłożony w jednym z koszy na śmieci w toalecie (na parterze w okolicach punktu informacyjnego przy którym dyżurują wolontariusze). Ze względu na dobro śledztwa nie możemy na razie podać dodatkowych szczegółów.

Przypominamy, że w przeszłości Fundacja Otwarty Dialog, w tym także centrum "Ukraiński Świat", jak i poszczególni członkowie naszego zespołu byli już obiektami licznych ataków i prowokacji w związku z prowadzoną przez nas działalnością. Różnego rodzaju incydenty były zgłaszane przez nas do prokuratury i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Wystawa o Majdanie 

Kilka dni tej prowokacji odwiedziłam „Ukraiński Świat”, który działa już 24normalnie. Przy okazji zwiedziłam wystawę poświęconą wydarzeniom, jakie miały miejsce na Majdanie (pamiątki przekazane zostały m.in. przez legendarną 7. Sotnię z Majdanu).

Zobaczyć tutaj można m.in. kamizelkę kuloodporną jednego z bohaterów Niebiańśkiej Sotni - zabitego na Majdanie Andriya Sayenko, malowane ręcznie (jak mi powiedziała oprowadzająca - także przez Polaków) kaski budowlane, które służyły jako ochronne hełmy czy prace artystów wyrażające bunt przeciwko wojnie i przemocy (nie tylko w kontekście Ukrainy, ale w ogóle) oraz pragnienia ukraińskich dzieci. Jest tutaj także mała biblioteka.

 

Poniżej wystąpienie HFPC do Prokuratury

  

Źródło: http://www.hfhr.pl/

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy