Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 22.02.2018r.

Barbarzyńskie tsunami

Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły.

Zamek Lubelski, marzec – maj 2018 r.

Otwarcie wystawy: 23 marca 2018 r.

Już od 23 marca 2018 roku na Zamku w Lublinie będzie można zobaczyć najcenniejsze zabytki archeologiczne pochodzące z 13 muzeów i instytucji naukowych Polski.

Kanwą wystawy Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły są wydarzenia z dziejów Europy wstrząsające cywilizacją późnego antyku w okresie nazywanym wielką wędrówką ludów. Ekspozycja przedstawia te wydarzenia w szerokiej perspektywie – od III do początków VII wieku. Były to czasy intensywnych ruchów migracyjnych plemion barbarzyńskich, które przełamały granice Imperium Rzymskiego, przyczyniając się do jego upadku. Niektóre z tych ludów, odnotowywane w antycznych źródłach pisanych, np. Goci czy Wandalowie, wywodziły się z dorzecza Odry i Wisły. Na wystawie znajdą się związane z nimi monety, elementy strojów i ozdoby wykonane ze srebra i złota, a także żelazne uzbrojenie – czyli ponad 500 zabytków odkrytych w Polsce. Wśród nich są zarówno najcenniejsze i najsłynniejsze obiekty wymieniane w podręcznikach, jak i znaleziska z ostatnich lat, niekiedy po raz pierwszy prezentowane w muzeum.

 

Wystawa łączy tradycję z nowoczesnością – główną rolę odgrywają muzealia pokazane z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Po raz pierwszy na potrzeby wystawy czasowej zostały użyte witryny transparentne, pełniące rolę przejrzystych monitorów dotykowych.

Ekspozycja została przygotowywana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Uniwersytet Warszawski we współpracy z Muzeum Lubelskim i dziesięcioma innymi muzeami, do marca 2020 roku zostanie zaprezentowana w dwunastu miastach w Polsce.

 

Wystawie na Zamku Lubelskim towarzyszyć będą wydarzenia specjalne: warsztaty dla dzieci i młodzieży, wykłady otwarte oraz oprowadzania kuratorskie. Szczegółowy program już wkrótce!

  • Wiadomość prasowa: Muzeum Lubelskie

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy