Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 12.12.2017r.

"Ach, co to był za ślub…". Obrzędy i motywy weselne w cieszyńskiej literaturze lud

Zbiory Książnicy Cieszyńskiej /fot. Jolanta KubicaZainicjowany w 2014 r. cykl spotkań zatytułowanych „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”, który początkowo towarzyszyć miał tylko otwartej wówczas wystawie „Najstarsze, największe, najcenniejsze...”, , w następnych latach, z uwagi na uformowanie się stałego kręgu bibliofilów i miłośników regionu poszukujących możliwości regularnego obcowania z najciekawszymi cieszyńskimi drukami i rękopisami, znalazł trwałe miejsce w ofercie imprez organizowanych przez Książnicę Cieszyńską.

Także w 2017 r. biblioteka postanowiła kontynuować cykl „Cymelia i osobliwości” i – podobnie jak miało to miejsce w latach poprzednich – ze stałą częstotliwością prezentować druki i rękopisy wyjątkowe, o których zaliczeniu do grupy cymeliów lub osobliwości decyduje nie tylko ich niebagatelna wartość, ale też cechy specyficzne odnoszące się czy to do formy i zawartości, czy też roli, jaką odegrały w dziejach kultury, zwłaszcza regionalnej. Co w tych okolicznościach zrozumiałe, za każdym razem będą to obiekty, które bardzo rzadko opuszczają biblioteczne półki i prezentacje tworzyć będą wyjątkową okazję do bliższego ich poznania.

Podobnie jak w latach poprzednich, uczestnicy spotkań zyskają nie tylko możliwość, aby z bliska przyjrzeć się unikalnym manuskryptom i drukom, na co dzień przechowywanym w ściśle chronionych strefach biblioteki, ale także wysłuchać ilustrowanych slajdami, a niekiedy także utworami muzycznymi opowieści o okolicznościach powstania danego dzieła, jego losach i miejscu w historii i kulturze. Tradycyjnie też pojawi się sposobność do bezpośrednich rozmów i dyskusji z bibliotekarzami stale zajmującymi się ochroną, opracowaniem i udostępnianiem zasobów biblioteki. Co naturalne, indywidualne pasje i zainteresowania pracowników Książnicy w oczywisty sposób wpłynęły na wybór tematyki poszczególnych prezentacji, stwarzając ich autorom szansę podzielenia się z uczestnikami spotkań własnymi odkryciami i doświadczeniami związanymi z badaniem omawianych dzieł.

Spotkania odbywać się będą regularnie w każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej.

29 grudnia Halina Morawiec „Ach, co to był za ślub...”. Obrzędy i motywy weselne w cieszyńskiej literaturze ludowej

  • Wiadomość prasowa: UM Cieszyn

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy