Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

środa, 08 listopad 2017 17:18

Solniczki – małe arcydzieła sztuki

Wystawę „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” można oglądać w Zamku Żupnym. Jest to najcenniejsza w Polsce kolekcja.

Solniczka porcelanowa figuralna, kobieta z koszami, Miśnia, XIX w - pocz. XX w.Solniczki z wielickiego Muzeum pochodzą ze znanych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany, z rożnych kontynentów i krajów. Kolekcja obejmuje przykłady sztuki złotniczej, ceramiki i szkła oraz innych materiałów takich jak: kości, kamienie, masa perłowa. W zbiorze znajdują się solniczki pojedyncze, występujące parami oraz w kompletach przyprawowych.

Kolekcja solniczek ciągle się powiększa, przede wszystkim drogą zakupów choć nie brak w niej też darów. W ubiegłym roku zakupione zostały światowej klasy srebrne, złocone solniczki wykonane przez mistrza Hansa Arnolda w Augsburgu w XVI w. Przedmioty znajdowały się w jednej z najlepszych kolekcji złotnictwa należącej do barona Meyera de Rotschilda.

Solniczki to dziś przedmioty powszechne i dostępne. Zupełnie inaczej było jednak w średniowieczu. W tamtym czasie zarówno sól jak i służąca do jej podawania solniczka, były niezwykle cenne, stąd też pojawiały się tylko na królewskich i książęcych dworach. Chwalono się nimi prezentując je pośród innych cennych przedmiotów. Miejsce solniczki na stole określał ceremoniał dworski nakazując jej umieszczenie przed najważniejszym uczestnikiem spotkania dla podkreślenia jego statusu.

 

 

Solniczka srebrna z wkładem z różowego kwarcu, W. L. Regulski, Kraków, lata 20. XX w.W wieku XVII i XVIII modnym stało się ozdabianie stołów kompozycjami z kwiatów i cukrowych a potem porcelanowych figurek. Nowa moda zainspirowała twórców solniczek, którzy zaczęli nadawać im kształty: Afrykanek, pasterek i pasterzy czy zakochanych par, z pojemnikami na sól często w postaci ozdobnych koszy.

Pod koniec XVII wieku solniczki stały się elementem bardzo rozbudowanych serwisów, które w wieku XIX ograniczyły się do kilkuelementowego kompletu przyprawowego umiejscowionego na wspólnym postumencie. Taki skromniejszy zestaw mógł zagościć już na stole średniozamożnej rodziny.

Dziś kiedy rynek zdominowały wyroby przemysłowe pozbawione finezji, duszy i urody poprzedniczek warto przyjść do Zamku Żupnego w Wieliczce by zobaczyć piękne, zabytkowe przedmioty na wystawie „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”. To najcenniejszy w Polsce zbiór solniczek, który Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka tworzy od 1973 roku. Dziś liczy ona już ponad 800 obiektów.

Wystawę można zwiedzać w Zamku Żupnym, ul. Zamkowa 8, codziennie (z wyjątkiem poniedziałków), w godzinach 8.30-15.30. 

Cena biletu: 8 zł – bilet normalny, 5 zł – bilet ulgowy (zwiedzanie wystaw stałych i czasowych w Zamku Żupnym)

Dodatkowe informacje

  • Wiadomość prasowa: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool