Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

sobota, 14 październik 2017 22:11

Struktury rozświetlą tężnię

W sobotę, 21 października konstancińską tężnię rozświetli wyjątkowa wystawa „Struktury”. Chcąc uczcić rocznicę 120-lecia Konstancina i 100-lecia istnienia konstancińskich tradycji uzdrowiskowych, Konstanciński Dom Kultury zaprosił wybitnego artystę, Mirosława Filonika. Specjalnie na tę okazję w tężni, w Parku Zdrojowym przygotuje niezwykły, świetlny projekt.

Dzieła Mirosława Filonika to najczęściej struktury zbudowane z dziesiątek specjalnie zaprojektowanych świetlówek, które od ponad 20 lat produkowane są dla niego przez Philips Lighting Poland. Artysta znany jest ze swoich instalacji świetlnych realizowanych zarówno we wnętrzach galerii, jak i w otwartych przestrzeniach. Jego prace można było oglądać w znanych obiektach architektury m.in.: Zamku Ujazdowskiego w Warszawie, Ratuszu w Gdańsku, Term Trajana w Rzymie, galerii i muzeów czy też innych szczególnych dla artysty punktów miejskiego krajobrazu. Wpisują się w ten sposób w nurt sztuki site-specific.
Miejscem, które artysta wybrał i w którym powstanie jego geometryczna, monumentalna, świetlna instalacja będzie tężnia. Poza światłem emitowany będzie tam również dźwięk przygotowany przez znanego muzyka, kompozytora i reżysera dźwięku, Tadeusza Sudnika. Wystawa zostanie otwarta 21 października o godz. 17, wstęp wolny. Partnerami wystawy są Uzdrowisko Konstancin-Zdrój oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Mirosław Filonik urodził się w 1958 roku w Białymstoku. W 1985 roku ukończył z wyróżnieniem warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Do 1989 roku wystawiał w ramach Świadomości Neue Bieremiannost, którą współtworzył wraz z Mirosławem Bałką i Markiem Kijewskim. Jest ona zaliczana do najważniejszych ugrupowań lat 80. kształtujących oblicze „nowej ekspresji” w Polsce. Od trzydziestu lat traktuje światło lamp jarzeniowych, jako medium wyrazu artystycznego. Interesuje go zagadnienie instalacji świetlnych jako rzeźby w przestrzeni miasta. Uczestniczył w ponad 100 wystawach w kraju i na świecie, zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz kolekcjach prywatnych, a także w wielu instytucjach w Finlandii, Niemczech i Belgii. W latach 2003-2005 artysta był wykładowcą ASP w Poznaniu, gdzie w 2007 roku uzyskał tytuł doktora. Prowadził też seminaria dla studentów architektury w Warszawie i Białymstoku oraz liczne wykłady gościnne.

Dodatkowe informacje

  • Wiadomość prasowa: UM Konstacin-Jeziorna

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool