Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 04.12.2017r.

Uroczyste otwarcie oddziału Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do nowych magazynów studyjnych Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów. Uroczyste otwarcie nowego oddziału odbędzie się 6 grudnia o godz. 12:00, w Pałacu Krzystofory podczas seminarium poświęconego problematyce magazynów muzealnych: (po)Co pokazać i (po)co ukryć?

Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów to nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie, które Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otworzy przy ul. Księcia Józefa 337. To, co czyni tę nową placówkę MHK wyjątkową, to udostępnienie jej zwiedzającym, którzy nie tylko będą mogli zobaczyć muzealia, które do tej pory nie były wystawiane, ale również będą mieć możliwość poznania tajników konserwacji zabytków. Na takie rozwiązanie zdecydowały się nieliczne muzea na świecie, a w Polsce jest to rozwiązanie nowatorskie. Podobne, choć nie identyczne rozwiązania zastosowano w Muzeum Stanowym Colorado w Denver, Muzeum Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, muzeum miejskim w Antwerpii i Muzeum Żydowskim w Wiedniu.

Udostępnienie zbiorów możliwe jest dzięki specjalnie zaprojektowanym, w dużej części przeszklonym meblom magazynowym oraz niestandardowo zaprojektowanym wnętrzom. Co zatem będzie można zobaczyć w Krakowskim Skarbcu? Niemal wszystko, co przez lata gromadzono w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, a co nie jest prezentowane na wystawach stałych, a tylko okazjonalnie pojawia się na wystawach czasowych. Będzie, więc malarstwo, grafika, numizmaty, militaria, szopki krakowskie, rzemiosło artystyczne, meble. Poszczególnym magazynom nadano nazwy, które nie tylko informują, ale przede wszystkim nadają magazynom muzealny klimat. I tak magazyn grafiki to Stara biblioteka, magazyny tkanin to Skład bławatny i Garderoba babci, magazyn broni to Arsenał, a magazyn numizmatów to oczywiście Skarbiec.
W magazynach przygotowano również specjalną salę multimedialna, gdzie zwiedzający będą mogli przeglądać zdigitalizowaną – w ramach projektu Cyfrowy Thesaurus – część muzealnej kolekcji.

Centrum Interpretacji Artefaktów będzie miejscem, w którym prowadzony będzie szeroki program edukacyjny dla dzieci, a także dla dorosłych. W jego ramach organizowane będą pokazy, warsztaty i spotkania z wybranymi muzealiami.

PROGRAM SEMINARIUM:
12.00–12.30 – uroczyste otwarcie – relacja z otwarcia oddziału przez Prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego oraz wprowadzenie w tematykę seminarium poświęconego problematyce magazynów muzealnych pt. (po)Co pokazać i (po)co ukryć? – Michał Niezabitowski, dyrektor MHK

12.30–12.50 – Thesaurus Cracoviensis – mieszkanie dla rzeczy – raport powykonawczy, Bożena Urbańska, kierownik oddziału

12.50–13.10 – Cyfrowy Thesaurus – kapitał wiedzy – Jacek Salwiński, wicedyrektor MHK

13.10–13.30 – Krótka historia magazynów muzealnych – prof. Dorota Folga-Januszewska, przewodnicząca PKN ICOM, wicedyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

13.30–14.00 – przerwa kawowa

14.00–14.20 – O sposobach postrzegania rzeczy – dr hab. Sebastian Kołodziejczyk, Polskie Towarzystwo Kognitywistyczne

14.20–14.40 – Magazyn rzeczy biednych – Bożena Bieńkowska, wicedyrektor Muzeum Etnograficznego w Krakowie

14.40–15.00 – Jak z magazynu zrobić muzeum – Anna Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

15.00–15.40 – dyskusja

Tego dnia organizowane będą oprowadzania po oddziale Thesaurus Cracoviensis (Kraków, ul. Księcia Józefa 337) z zapewnionym przez MHK transportem. Autobusy będą wyjeżdżały z placu Szczepańskiego o godz. 8.30, 14.00, 16.20, 16.50.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc w autobusach uprzejmie prosimy o dokonanie rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających na adres info@mhk.pl. Rezerwacja miejsc od 27 listopada do 4 grudnia 2017 r.

W dniach 7 (czwartek) i 8 (piątek) grudnia 2017 r. dla wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem również będzie zapewniony transport placu Szczepańskiego do oddziału Thesaurus Cracoviensis o godz. 9.00, 11.00, 13.00, 15.00. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy na adres info@mhk.pl. Rezerwacja miejsc od 27 listopada do 4 grudnia 2017 r.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

  • Wiadomość prasowa: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy