Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 06.09.2017r.

Gdy muzyka spotyka się z malarstwem

Wernisaż wystawy i koncert. Wernisaż wystawy i koncert. Autor: Plakat organizatora.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy malarskiej Aleksandry  Baliszewskiej – Walickiej pt. MOJE PODWÓRKA oraz recital dyplomowy Katarzyny Babireckiej.

Studentki studiów magisterskich śpiewu solowego, w klasie ad. dr hab. Aleksandry Kucharskiej-Szefler w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Wykonawcy:

Katarzyna Babirecka – sopran

Dorota Szyperska – gitara

Aleksandra Szymańska – skrzypce

mgr Weronika Kulpa – wiolonczela

dr Witosława Frankowska – klawesyn

ad. dr hab. Piotr Nowicki – fortepian

Aleksandra Baliszewska-Walicka

Urodziła się w 1939 r. W Wejherowie. Studiowała w Państwowej  w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni  malarskiej prof. Stanisława Borysowskiego, graficznej, prof. Z. Karolaka, tkaniny dekoracyjnej prof. J. Wnukowej oraz w Studium Pedagogicznym prof. Z.Frydrycha. W czasie studiów trzykrotnie została laureatką nagrody „Czerwonej Róży” dla najlepszego studenta uczelni. Debiutowała w 1965 r. wystawą malarstwa i grafiki w Salonie wystawowym KSW „Żak” w Gdańsku, zaś w 1966 r. wystawą indywidualną w Domu Kultury w Wejherowie. W roku 1968 - indywidualną wystawą grafiki w GTPS w Gdańsku. W latach 1969 - 1971 wielokrotnie wystawiała swoje grafiki i plakaty teatralne w Teatrze Kameralnym w Sopocie. W latach 1967 - 1974 pracowała jako grafik w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W roku 1975 uczestniczyła czteroma plakatami w VI Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. Jest autorką ok.70 programów teatralnych, szeregu drobnych form graficznych, okładek oraz kilkudziesięciu plakatów. Zaprojektowała kostiumy do „Wieczoru Trzech Króli” - W. Szekspira dla Teatru  w Lublinie. W latach 1973, 1974 i 1976 zdobyła I miejsce w konkursie na plakat  „Jarmark Dominikański”. W 1975 r. Nagrodę „Gdański Plakat Roku” - za plakat o tematyce kulturalnej.W latach 1993 i 1996 uczestniczyła w IV i V Triennale Akwareli w Lublinie oraz wystawiała z grupą artystów z Wybrzeża w Limoges i Paryżu. W latach 1988 - 2002 pracowała jako pedagog i wychowawca w Państwowym Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie prowadząc zajęcia z rysunku, malarstwa oraz fakultety z rysunku aktu. W latach 2000 - 2010 prowadziła zajęcia w Stowarzyszeniu Nadbałtyckim Plastyków im. Mariana Mokwy w Gdańsku. Aleksandra Walicka wykonała ilustracje do II wydania „Bedekera Kaszubskiego” - autorstwa Róży Ostrowskiej i Izabeli Trojanowskiej. W roku 2011 realizowała cykl czarno-białych prac również dla wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego  dotyczący legend kaszubskich. Były one wystawiane w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, na dziedzińcu Pałacu Opatów w Gdańsku, w Muzeum Literatury w Warszawie oraz na dziedzińcu Zamku w Bytowie.W roku 2015 wystawiła prace „Moje podwórka” w Galerii państwa Danuty i Zdzisława Górskich  w  Sominach i w galerii NOVA w Malborskim Centrum Kultury. W roku 2017 w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku Aleksandra Walicka wystawiła cykl prac związanych z następującymi utworami W. Szekspira: „Makbet”, „Król Lear”, „Hamlet”, „Romeo i Julia”, „Burza”. Mąż: Zdzisław Walicki (1900-2008), artysta grafik, malarz - profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.  Córka: Dobrochna Walicka - artystka malarka, graficzka. Syn: Olgierd Walicki - muzyk, kompozytor, kontrabasista.

Wernisaż wystawy i koncert odbędą się 12 września 2017 roku, o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Zamkowej 2a.

www.muzeum.wejherowo.pl

Wstęp wolny, zapraszamy!

 

  • Wiadomość prasowa: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy