Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 04.11.2015r.

Niewidomi z psami asystującymi wyproszeni z restauracji - kolejna rozprawa

Niewidomi  z psami asystującymi wyproszeni z restauracji. Niewidomi z psami asystującymi wyproszeni z restauracji. Autor: hfhr.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrywał dziś sprawę osób z dysfunkcją wzroku, którzy nie zostali wpuszczeni do warszawskiej restauracji. Przyczyną odmowy miał być fakt, że korzystali oni z pomocy psów przewodników. Poszkodowani domagają się przeprosin na łamach prasy oraz wpłaty w sumie 50 tys. zł na cel społeczny. Stronom nie udało się zawrzeć dotychczas ugody. 

W 2013 r. Dorota Ziental-Sobkowicz i Sebastian Grzywacz udali się do jednej z warszawskich restauracji. Obsługa lokalu poinformowała, że wejście do restauracji z psami nie jest możliwe i zaproponowała zajęcie miejsc na patio. W tym czasie nad Warszawą nastąpiło załamanie pogody, nadciągnęła ulewa i gwałtownie się ochłodziło. Mimo że klienci poinformowali obsługę o przysługującym im prawie do swobodnego poruszania się z psami asystującymi i okazali ich certyfikaty, nie przyniosło to rezultatu i klienci zostali wyproszeni z lokalu. Pozew w tej sprawie został złożony w kwietniu 2015 r.

W pozwie podkreślono, że restauracja dopuściła się dyskryminacji względem klientów z powodu ich niepełnosprawności. Zaznaczono również, że postępowanie, z którym się spotkali ze strony lokalu naruszyło ich dobra osobiste – godność, prawo do decydowania o swoim życiu osobistym, wolność poruszania się i prawo wyboru miejsca pobytu.

Zgodnie z art. 20a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osoba z psem asystującym ma zagwarantowane prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej, w tym obiektów gastronomicznych oraz środków transportu.

Na dzisiejszej rozprawie sąd przesłuchał pięcioro świadków zgłoszonych przez powodów. Następna rozprawa w tej sprawie odbędzie się 8 stycznia 2016 r.

Na prośbę HFPC poszkodowanych reprezentują pro bono adw. Aleksander Woźnicki i adw. Rafał Karbowniczek z Kancelarii Wolf Theiss P. Daszkowski sp. k.

Wiadomość prasowa: Helsińska Fundacja Praw Człowieka / hfhr.pl

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy