Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 05.02.2019r.

Sercem gotowane, czyli walentynki w Lubczy

Sercem gotowane, czyli walentynki w Lubczy Autor: Plakat organizatora

W Lubczy znajdującej się na terenie gminy Ryglice (pow. tarnowski, woj. małopolskie) na stałe wpisało się w krajobraz kulturowy cykliczne wydarzenie pn. "Święty Walenty - tradycje lubeckie". W tym roku będzie to jubileuszowa, piętnasta edycja. Nawiązuje ono do lokalnego święta religijnego       i starego zwyczaju. Każdego roku, 14 lutego w Lubczy ma miejsce odpust ku czci św. Walentego. Jego kult trwa tu przynajmniej od XVII wieku. Wierni uznają cudowną moc obrazu z wizerunkiem tegoż świętego umieszczonego w bocznej nawie naszego kościoła parafialnego, wierzą że na przestrzeni lat wiele osób doznało uzdrowienia za jego przyczyną.

lubczanie

Lubczanie z Lubczy. Fot.: JS.Studio

14 lat lubeckich walentynek

W związku z napływającą od kilkunastu lat modą na walentynki pragniemy pokazać piękno naszej kultury i niejako połączyć tradycję i współczesność, gdyż jedno drugiego w żaden sposób nie wyklucza, a wręcz przeciwnie, łączy ze sobą.

Stałymi elementami tej imprezy organizowanej od 2004 roku są prezentacje lokalnych artystów i twórców jak np. występy zespołów ludowych, oraz innych tworzących amatorski ruch  artystyczny w gminie Ryglice, występy grup teatralnych, kabaretowych, solistów wokalnych, zespołów muzycznych, degustacja regionalnych potraw, wystawy rękodzieła. Przez okres kilkunastu lat pojawiały się także inne okolicznościowe atrakcje towarzyszące wydarzeniu, jak np.: kulig, bieg, przejażdżki bryczką, saniami zaprzęgniętymi w konie i podziwianie panoramy naszej miejscowości i sąsiednich z najwyższego wzniesienia w Lubczy góry Kokocz, koncerty zaproszonych artystów, konkursy.

Porozumienie czterech gmin Polski

Najbliższa impreza ma odbyć się w sobotę 16 lutego 2019 roku. W tym roku planowany jest jej poszerzony charakter. Będzie miała zasięg wojewódzki, ponieważ będą zaproszeni goście z obszaru Małopolski. Novum wydarzenia będzie także wymiar ogólnopolski. Uczestnikami będą przedstawiciele trzech gmin z innych, odległych stron Polski. Gmina Ryglice jest inicjatorem tego typu przedsięwzięcia.

Jednym z najważniejszych  punktów programu będzie podpisanie porozumienia pomiędzy włodarzami następujących gmin:

Ryglice, woj. małopolskie, region krakowski

Krasnystaw, woj. lubelskie, Lubelszczyzna

Sejny, woj. podlaskie, Suwalszczyzna

Somonino, woj. pomorskie, region kaszubski

Jodłowa, woj. podkarpackie, region rzeszowski

oraz delegacja z Węgier (Törökszentmiklós)

Zawarte w tym dniu porozumienie gmin zapewni dalszą, wieloletnią współpracę. Będzie ona polegała na prezentacji różnorodnych zwyczajów i tradycji, wymianie doświadczeń kulturowych, poznawaniu tradycji i kultury, integracji społecznej. Mieszkańcy Lubczy, gminy Ryglice i regionu przybliżą sobie kulturę innych miejsc w kraju. Spotkanie grup        w Lubczy zapoczątkuje cykl wyjazdów do wymienionych powyżej gmin.

W realizacji tego zadania do Lubczy przybędą grupy osób reprezentujących własne tradycje kulturowe. Będą to członkowie zespołów ludowych oraz osoby prezentujące tradycje kulinarne z czterech różnych regionów folklorystycznych Polski.

Spotkanie na ludową nutę

Mieszkańcy naszej gminy związani z muzyką ludową oraz przybyłe do Lubczy zespoły ukażą rodzimą muzykę ludową, stroje, gwarę. Będzie także okazja do wymiany doświadczeń w dziedzinie uprawiania tej dziedziny sztuki oraz pracy na rzecz kultywowania starych tradycji w poszczególnych regionach kraju. Wszyscy przybyli goście  i widzowie będą mieć wyjątkową okazję, żeby na żywo usłyszeć i zobaczyć różnorodność i bogactwo polskiej kultury ludowej.

Spotkanie ze smakiem

Nieodzownym elementem całego przedsięwzięcia będzie przygotowanie podczas wydarzenia własnych potraw regionalnych przez przedstawicieli poszczególnych gmin. W czasie jednej imprezy przybyli goście i wszyscy uczestnicy będą mieli wyjątkową możliwość poznania czterech różnych smaków przyrządzonych potraw z produktów, które są z reguły ogólnodostępne dla wszystkich. Będzie to także dobra okazja do promocji polskich produktów cechującymi się bogatymi walorami smakowymi, a także zdrowotnymi. Całość zwieńczy rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą potrawę regionalną.

Zupa z lubczykiem potrawą tradycyjną

Produktem lokalnym w miejscowości Lubcza jest zupa z lubczykiem. Jej degustacja odbywała się podczas cyklicznej imprezy walentynkowej. Wielu osobom znany jest jej wyjątkowy smak. Ma ona ponadto właściwości lecznicze, a sam lubczyk jest traktowany jako przyprawa o szczególnej mocy działającej pozytywnie na uczucia. W jakiś sposób łączy się to z kultem do świętego Walentego, który jest patronem zarówno zakochanych, jak i ludzi cierpiącymi na choroby nerwowe. We wsi Lubcza znana też jest opowiastka, według której onegdaj przybywał w te strony na łowy sam król Kazimierz Wielki, niezwykle smakowały mu potrawy gotowane przez tutejsze gospodynie, zaciekawiony niespotykanym smakiem i aromatem pytał o dodawane przyprawy, wówczas gospodyni wskazała na lubczyk, który rósł sobie dziko na polach lubeckich.

Zupa z lubczykiem przyrządzona jest w oparciu o lokalne produkty, które wytworzono  w sposób ekologiczny. W Lubczy, jako wsi najbardziej rolniczej w gminie Ryglice i znanej w regionie z uprawy i hodowli, rolnicy przywiązują szczególną uwagę do produkcji, przetwarzania i przechowywania zdrowej żywności.

Zwieńczeniem  tegorocznej prezentacji i degustacji zupy z lubczykiem będzie wnioskowanie o wpisanie jej na Listę Produktów Tradycyjnych.

Organizatorzy wydarzenia

Organizatorem całego wydarzenia będzie Koło Gospodyń Wiejskich w Lubczy we współpracy z Urzędem Miejskim w Ryglicach oraz Ośrodkiem Kultury w Ryglicach.

W wydarzenie to zaangażowani będą mieszkańcy, którym na sercu leży rozwój kulturowy naszego regionu i małej ojczyzny. Będą to panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lubczy, które na nowo reaktywuje swoją działalność, członkowie Klubu Seniora, Ochotnicza Straż Pożarna w Lubczy oraz inni niezrzeszeni mieszkańcy. Nadmieniamy, iż w naszej  gminie działa prężnie KGW w Zalasowej i w Lubczy, w pozostałych miejscowościach jest tendencja reaktywacji tychże kół.

Inne punkty programu

Ponadto w czasie imprezy prezentowane będą rękodzieła artystyczne naszych lokalnych twórców: kwiaty bibułkowe, koronki, hafty, obrazy, rzeźba. Serwowane będą potrawy lokalne w formie degustacyjnej: prołzioki, gomułki, pierogi, jak i nieodzowne przy tej okazji walentynkowe serduszka piernikowe z lubczykiem, można będzie degustować wino z rodzimych winnic.

Promocja wydarzenia

W ramach wydarzenia będzie rozprowadzany okolicznościowy gadżet.

Na początku lutego będzie wydana okolicznościowa gazetka.

logo Centralna Turystyczna Agencja Informacyjna

 

  • Wiadomość prasowa: Janusz Siemek

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy