Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 24.01.2018r.

Dzięki mokradłom w miastach żyje się lepiej

Dzięki mokradłom w miastach żyje się lepiej Autor: Plakat organizatora

Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego, zwana Konwencją Ramsarską, podpisana została w Ramsarze 2 lutego 1971 r. Dotychczas ratyfikowało ją 168 państw, które wyznaczyły 2185 (w tym w Polsce 13) obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu. Polska jest stroną konwencji od 22 marca 1978 r.

Celem konwencji jest ochrona i zrównoważone użytkowanie wszystkich mokradeł poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową, co stanowi wkład w osiągnięcie zrównoważonego rozwoju na całym świecie. Zgodnie z Konwencją Ramsarską obszarami wodno-błotnymi są "... tereny bagien, błot i torfowisk lub zbiorniki wodne, tak naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących lub płynących, słodkich, słonawych lub słonych, łącznie z wodami morskimi, których głębokość podczas odpływu nie przekracza sześciu metrów".

Strony konwencji, w tym również Polska, zobowiązane są m.in. do wyznaczenia odpowiednich obszarów w celu włączenia ich do listy obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu, wdrożenia planowania mającego na celu ochronę obszarów wodno-błotnych umieszczonych na liście oraz w miarę możliwości racjonalne użytkowanie wszystkich mokradeł, a także współpracy międzynarodowej w zakresie wdrażania konwencji. Konwencja Ramsarska jest jedynym układem międzynarodowym w zakresie środowiska poświęconym określonemu typowi ekosystemu - mokradłom, a państwa, które podpisały konwencję reprezentują wszystkie regiony geograficzne naszej planety.

 

 Obszary Ramsar w Polsce

Strony Konwencji Ramsarskiej zobowiązane są m.in. do wyznaczenia odpowiednich obszarów w celu włączenia ich do listy obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu. Aktualne informacje o obszarach dostępne są na oficjalnej stronie konwencji. Wśród nich jest 13 polskich obszarów Ramsar:

 

Obszar Ramsar Data wpisania obszaru na listę Ramsar
rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno 22.11.1977 
Park Narodowy Ujście Warty 03.01.1984 
rezerwat przyrody Jezioro Karaś 03.01.1984
rezerwat przyrody Jezioro Siedmiu Wysp 03.01.1984 
rezerwat przyrody Jezioro Świdwie 03.01.1984
Biebrzański Park Narodowy 27.10.1995
rezerwat przyrody Stawy Milickie 27.10.1995 
Słowiński Park Narodowy 27.10.1995
Narwiański Park Narodowy 29.10.2002 
Poleski Park Narodowy 29.10.2002 
rezerwat przyrody Jezioro Drużno 29.10.2002 
subalpejskie torfowiska w Karkonoskim Parku Narodowym 29.10.2002 
Wigierski Park Narodowy 29.10.2002 

 

Subalpejskie torfowiska w Karkonoskim Parku Narodowym położone bezpośrednio przy granicy Polski i Czech, uznane zostały decyzją Sekretariatu Konwencji Ramsarskiej z 2009 r., wspólnie z czeskim obszarem Krkonoská rašelinište, za transgraniczny obszar wodno-błotny o znaczeniu międzynarodowym pod nazwą Krkonose/Karkonosze subalpine peatbogs.

Prowadzenie listy obszarów Ramsar jest zadaniem Sekretariatu Konwencji Ramsarskiej. Zgłoszenie nowych obszarów wymaga opracowania dla nich kart informacyjnych (Ramsar Information Sheet), które zawierają dane dotyczące obszaru i jego ochrony oraz mapę przedstawiającą granice. Dla obszarów, które są już wpisane na listę, karty aktualizuje się co 6 lat lub w przypadku istotnych zmian w charakterze ekologicznym obszaru. Karty informacyjne dostępne są w serwisie informacyjnym obszarów Ramsar.

 

 

  • Wiadomość prasowa: UM Nowy Targ

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy