Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 24.10.2020r.

W nowym rozporządzeniu nie ma zapisu, że z obowiązku zakrywania ust i nosa w pojeździe samochodowym zwolnione są osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie (aktualizacja: 9 listopada)

W nowym rozporządzeniu nie ma zapisu, że z obowiązku zakrywania ust i nosa w pojeździe samochodowym zwolnione są osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie (aktualizacja: 9 listopada) Autor: pixabay.com

Dzisiaj w nocy ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów z 23 października br., zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zmienił się zapis par. 27 ust. 3 pkt, który dotyczy nie stosowania obowiązku zakrywania ust i nosa.

Do wczoraj miał on brzmienie:

Obowiązku określonego w ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku:

1) pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa w pkt. 2, albo osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie.

Od dzisiaj:

Obowiązku określonego w ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku:

1) pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: co najmniej jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa w pkt 2, z wyłączeniem pojazdów samochodowych będących środkami publicznego transportu zbiorowego, o których mowa w ust. 1 pkt 1.

 

KOMENTARZ

W nowym rozporządzeniu nie ma zapisu: albo osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie.

Za to przed słowami: jedną osobą - pojawiło się określenie zaimkowe - co najmniej

Co najmniej, czyli - nie mniej niż, przynajmniej. Wynika z tego, że wg nowego rozporządzenia, w prywatnym pojeździe może od tej soboty, bez zasłaniania ust i nosa, jeździć dowolna liczba osób nie zamieszkujących czy gospodarujących wspólnie. Tak to interpretuję.

Inną interpretację przedstawił mi oficer dyżurny jednej z komend powiatowych policji. Wg niego, jeśli pojazdem podróżuje obecnie np. małżeństwo, to mają oni obowiązek zakrywania ust i nosa, chociaż na co dzień zamieszkują razem.

Która interpretacja jest właściwa, postaram się ustalić.

 

Na marginesie

Sformułowanie co najmniej jedna osoba, jest z punktu logiki absurdalne. Bowiem w pojeździe nie może przebywać lub poruszać się nim mniej niż jedna osoba.

 

JW

 

_________________________

Aktualizacja: 9 listopada

 

Po ukazaniu się artykułu zapytaliśmy rzeczników rządu oraz policji, która interpretacja przepisu jest właściwa.

Centrum Informacyjne Rządu przysłało następujące wyjaśnienia:

"Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów  w związku z wystąpieniem stanu epidemii, nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust w samochodzie. Bez zmian nos i usta trzeba zasłaniać w pojazdach komunikacji zbiorowej".

Michał Gaweł z Wydziału Prasowo-Informacyjnego, Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji - taką przysłał odpowiedź:

"Rzecznik Prasowy nie udziela porad prawnych, nie odpowiada na pytania prawne i nie dokonuje interpretacji przepisów prawa. Jednocześnie nadmieniam, że zgodnie z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego (II SAB 372/03) obowiązek udostępniania informacji publicznej nie dotyczy informacji ogólnodostępnej, bądź informacji będącej już w posiadaniu wnioskującego o jej udostępnienie.

Ponadto proszę pamiętać, że podmiotem dominującym w zwalczaniu COVID-19 są służby sanitarne, a Policja wspiera te działania. Proponuję, aby swoje zapytanie skierował Pan do służb podległych Ministerstwu Zdrowia".

 

KOMENTARZ

Interpretacja przepisu zaprezentowana przez oficera dyżurnego jednej z komend powiatowych policji była więc zła. Z grzeczności nie komentuję odpowiedzi rzecznika prasowego KG Policji.

Zamiast komentarza dołączam dwa linki do krakowskiego programu „Jedź bezpiecznie”, nadawanego już od kilkunastu lat.

W prawie każdym odcinku policjanci tłumaczą kierowcom, jak należny interpretować przepisy, które zostały przez nich złamane: 

https://www.youtube.com/watch?v=tKQyDrQh3LI

https://www.youtube.com/watch?v=8tlX-p_l2f0

 

Rozporządzeniem z 6 listopada został ponownie zmieniony par. 27 ust. 3 pkt 1, który ma teraz brzmienie:

„pojazdu samochodowego, z wyłączeniem pojazdów samochodowych będących środkami publicznego transportu zbiorowego, o których mowa w ust. 1 pkt.1”.

 

Nie ma więc obowiązku zasłaniania nosa i ust w samochodzie, nie będącym środkiem publicznego transportu zbiorowego.

 

Na marginesie. Należy zauważyć, że zmienianie co kilka dni przepisów to kpina z prawa. Ktoś bawi się z Polakami w kotka i myszkę. Na szczęście pojawiła się możliwość zupełnego ignorowania rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (o czym wkrótce). Są one bowiem sprzeczne z Konstytucją RP.        

 

Przeczytaj także:

Obowiązek zakrywania ust i nosa, zgodnie z ustawą może dotyczyć tylko osób chorych i podejrzanych o zachorowanie (aktualizacja: 12 października, 24 października, 7 listopada)

- Ustawowy zamach na ludzi zdrowych

- Kontrowersyjny projekt zmiany ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (dotyczy zakrywania ust i nosa)

Prawda o koronnym przekręcie tysiąclecia. Odszkodowania, nowa Norymberga?

Szczepionkami przeciw grypie chcą ograniczać zakażenia koronawirusem. Czym jeszcze zaskoczą nas posłowie?

 

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ: www.powiklaniaposzczepienne.pl

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy