Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis
Od marca 2017r. do końca 2024 roku zamierzam:
- Odwiedzić i opisać dla Was wszystkie muzea w Polsce (oprócz tych, w których już byłam).*
*Lista poznanych muzeów zawiera więc muzea zwiedzone do dnia rozpoczęcia bicia rekordu - przed 1 marca 2017r. (oznaczone gwiazdką) oraz te poznane już w trakcie akcji - po 1 marca 2017r.
Wraz z filiami w Polsce jest około 950 muzeów (w 2016 roku w Polsce działały 643 muzea o statucie lub regulaminie uzgodnionym z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Do tego trzeba dodać placówki, które formalnie muzeami nie są, ale prowadzą taką działalność (gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym). Szacuję, że łącznie wszystkich placówek do odwiedzenia jest ponad 1300!
- Odwiedzić i niejako „przypisać” do danego muzeum restaurację. Opisy restauracji będą w formie, jak do tej pory i umieszczane są w rubryce: Ranking restauracji w Polsce (zamknięty - historyczny, aktualizacja: 2 maja 2021r).
- Zobaczyć i opisać inne atrakcje w danej miejscowości i okolicy. Opisy takich atrakcji ukazywać się będą systematycznie w rubryce: Miejsca.
Jeśli chcesz wesprzeć przedsięwzięcie (zostać sponsorem) - napisz: polaneis@polaneis.pl
*****************************************************************************************************
Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów
Arkadia
- *Świątynia Diany w romantycznym parku Heleny Radziwiłłowej
Bełchatów
Będzin
- Trasa turystyczna Podziemia będzińskie
Będzin-Gzichów
- Muzeum Zagłębia w Pałacu Mieroszewskich
Bieżuń
- *Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu
Biskupin
Błonie
Bobolice
Brodnica
- Muzeum w Brodnicy - Brama Chełmińska
- Muzeum w Brodnicy - Spichlerz
Bronów
- Dworek – Izba Pamięci Marii Konopnickiej
Brzeziny
Chabsko
Chełm
- Zabytkowa kopalnia kredy (trasa turystyczna Chełmskie Podziemia Kredowe)
- Galeria 72 - Muzeum Ziemi Chełmskiej
- Dział Sztuki Ziemi Chełmskiej - Muzeum Ziemi Chełmskiej
- Archeologia i Etnografia - Muzeum Ziemi Chełmskiej
- Działy Historii i Przyrody - Muzeum Ziemi Chełmskiej
- Wystawa Chełmska bezpieka i jej ofiary - Muzeum Ziemi Chełmskiej
Chełmno nad Nerem
- Cmentarzysko - Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof
Chęciny
- *Zamek Królewski w Chęcinach
- *Niemczówka
Chlewiska
- *Muzeum Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego
Chrzęsne
Ciechanów
- Park Nauki Torus i zabytkowa wieża ciśnień
Ciekoty
- Centrum Edukacyjne Szklany Dom - Dworek Stefana Żeromskiego
Czarnolas
Czersk
- Zamek - Komnata księcia Janusza I
Czerwińsk n. Wisłą
- Muzeum Misyjne Księży Salezjanów
- Muzeum kardynała Augusta Hlonda
Czumów
- Ośrodek Kultury Regionalnej „Królewski Kąt”
- Izba Pamięci prof. Wiktora Zina
Ćmielów
Dęblin
Drohiczyn
Działoszyn
Gałków Duży
- Muzeum im. Leokadii Marciniak
Glinka
- Skansen i Izba Regionalna Gronicek - gmina Ujsoły
Głuszyca
Golub-Dobrzyń
Gołotczyzna
Gołuchów
- *Muzeum Zamek
- *Muzeum Leśnictwa - Ośrodek Kultury Leśnej
Gosławice (Konin)
- Skansen maszyn i urządzeń górniczych
Góra Kalwaria
- Muzeum ojca Stanisława Papczyńskiego
Granica
- Muzeum Puszczy Kampinoskiej im. Jadwigi i Romana Kobendzów
Grodzisk Mazowiecki
- *Willa Radogoszcz Galeria Etnograficzna
Guciów
- Skansen Kulinarny - Muzeum Etnograficzno-Przyrodnicze Zagroda Guciów
Hanna
- Galeria Twórców Ludowych „Organistówka”
Hola
- Miniskansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia
Hrubieszów
- Muzeum im. ks. Stanisława Staszica
Inowłódz
- Muzeum w ruinach zamku Kazimierza Wielkiego
Inowrocław
- Muzeum im. Jana Kasprowicza:
- Historia inowrocławskiej halurgii
Istebna
- Izba Pamięci Jerzego Kukuczki
Izabelin
Janowiec n. Wisłą
- Muzeum Nadwiślańskie - Odział Zamek w Janowcu
- Muzeum Nadwiślańskie - Oddział Dwór z Moniak w Janowcu
Jarosław
- Podziemne Przejście Turystyczne
Jaworzyna Śląska
- *Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
Jaworzynka
Jeżów
Jędrzejów
Kadzidło
- Izba Pamięci Czesławy Konopkówny
Kalisz
- Muzeum im. G.J. Osiakowskich
- Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
Kalisz-Zawodzie
- Rezerwat Archeologiczny „Kaliski gród Piastów”
Kamieńczyk
- Prywatne Muzeum Etnograficzno-Historyczne Henryka Słowikowskiego
Kazimierz Dolny
- *Synagoga - Muzeum Historii Żydów Kazimierskich
Kielce
Kłodawa
- *Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna
Kłodzko
- *Podziemna Trasa Turystyczna
Kłóbka
- Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny - skansen
- Dwór
Kodeń
- Muzeum Misyjno-Ornitologiczne
Koło
- Muzeum Technik Ceramicznych w Kole
- Minimuzeum Fabryki Maszyn Rolniczych
Komorów
- Pokój z pamiątkami po Marii Dąbrowskiej w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej
Konewka
- *Trasa turystyczna "Bunkier w Konewce"
Koniaków
Konstancin-Jeziorna
- Muzeum Stefana Żeromskiego i jego rodziny
Kotorów
Kozłówka
Krasnobród
- Muzeum Geologiczne i Garncarstwa Krasnobrodzkiego
- Muzeum przyrodnicze - flora i fauna Roztocza
Krempna
- *Ośrodek Edukacyjny im. Jana Szafrańskiego Magurskiego Parku Narodowego
Krzemionki
- *Muzeum Archeologiczne i Rezerwat "Krzemionki"
Kutno
Kwiatkówek
- *Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska
Ląd
- *Pocysterskie opactwo Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja
Lelów
- *Synagoga i grób cadyka Bidermana
Leżajsk
- Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów
Lidzbark Warmiński
Lipce Reymontowskie
- *Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta
- *Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych
Lisowice
- Muzeum w Przestrzeni: zespół pałacowy
Liw
Lublin
- Muzeum Lubelskie na Zamku Lubelskim
Lubostroń
Łęczyca
Łowicz
Łódź
- Centrum Nauki i Techniki EC1
- *Centralne Muzeum Włókiennictwa
Maciejowice
- Muzeum im. Tadeusza Kościuszki
Maleniec
Mała Wieś
- Pałac
Masłomęcz
Maurzyce
Michniów
- Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich
Milówka
Moszna
- *Moszna Zamek
Mszczonów
- Izba Pamięci Rodziny Maklakiewiczów
Myszyniec
- Izba Pamięci biskupa Edwarda Samsela
- Muzeum kurpiowskie w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej
- *Żywy Skansen - Centrum Folkloru Polskiego
Nagłowice
Nałęczów
- Muzeum Bolesława Prusa w Ochronce
Nieborów
- Muzeum w Nieborowie i Arkadii
Niepokalanów
- Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej
Nowa Słupia
- *Centrum Kulturowo-Archeologiczne
Nowe Miasto nad Pilicą
- Muzeum bł. Honorata Koźmińskiego
Nowogród
- Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika
Nowy Dwór Mazowiecki
- Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin
Oblęgorek
- *Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Oleśnica
Oporów
Orońsko
Ostróda
Otrębusy
- Muzeum Motoryzacji i Techniki
- Izby pamięci zespołu „Mazowsze” w pałacu karolińskim
Otwock
- Muzeum Ziemi Otwockiej im. Michała Elwiro Andriollego
Otwock Wielki
Ożarów
Pabianice
Palmiry
- Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry
Pilaszków
Piotrków Trybunalski
- *Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim
- *Centrum Edukacji Browarniczej
Pleszew
Płock
- „Muzeum secesji” - Muzeum Mazowieckie
- *Spichlerz - Oddz. Muzeum Mazowieckiego
Płonne
- Regionalna Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej
Pniewo
Podzamcze k. Ogrodzieńca
- Muzeum Zamkowe na Zamku Ogrodzienieckim
Polichno
Pruszków
- Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego
Przedbórz
Przemyśl
- *Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek
Przeworsk
- Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy
Przysucha
Puławy
Pułtusk
- *Hotel Zamek Pułtusk, Dom Polonii
Radom
- Muzeum im. Jacka Malczewskiego
- Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
Radomsko
- Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego
Radziejowice
Radzyń Chełmiński
Rawa Mazowiecka
Redecz Krukowy
Kujawskie Muzeum Oręża, Nauki i Techniki:
Rejów
Rogów
- *Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała
Romanów
- Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego
Różanka
- Dom Historii i Tradycji Ludowej
Rudnik nad Sanem
Russów
- *Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie
Rytwiany
Sandomierz
- *Podziemna Trasa Turystyczna
Sanniki
- *Europejskie Centrum Artystyczne im. F. Chopina
Sarnowo
- Park Kulturowy - cmentarzysko z grobowcami megalitycznymi
Serock
- Izba Pamięci i Tradycji Rybackich
Siedlce k. Chęcin
Sielpia Wielka
- Muzeum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego
Sieradz
- Park Kulturowy Wzgórze Zamkowe
- Sieradzki Park Etnograficzny
Sierpc
- *Ratusz
- *Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Sierpnica
Skierniewice
- Muzeum Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty
- Muzeum Historyczne Skierniewic
Sławno
- Geopark „Owadów – Brzezinki”
Sobibór
- Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady
Sochaczew
- *Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą
Solca Mała
Spała
- Dom Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich im. Adama Loreta
Sromów
- *Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich
Stanisławów
- Etnograficzna Izba Regionalna
Stara Kuźnica
- *Kuźnia Wodna
Starachowice
- *Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum"
Stare Załucze
- Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny Poleskiego Parku Narodowego
Stawisko
- *Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów
Stobiecko Miejskie
Stoczek Klasztorny
- Izba Pamięci - Cela więzienna prymasa Stefana Wyszyńskiego
Sulejów
- Muzeum w romańskim kapitularzu opactwa cysterskiego
Szafarnia
Szydłowiec
- Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych
Szydłów
- *Synagoga
Święty Krzyż
Tarnowskie Góry
Tokarnia
- *Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni
Tomaszów Mazowiecki
- Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego
- *Podziemna Trasa Turystyczna "Groty Nagórzyckie"
Toruń
- *Centrum Kultury Zamek Krzyżacki
Tubądzin
Turek
- Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera
Tworzyjanki
Urszulin
- Izba Pamięci im. Profesora Alfreda Lityńskiego w SP
Wach
Walewice
Wałbrzych
- *Zamek Książ
Wambierzyce
Warka
- *Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
Warszawa
- Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN
- Państwowe Muzeum Etnograficzne
- *Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
- *Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Wąchock
Wenecja
Węgierska Górka
Węgrów
- Ekspozycja muzealna „Węgrów miasto wielu kultur i religii”
Wiączemin Polski
- Skansen Osadnictwa Olenderskiego (Nadwiślańskiego)
Wieluń
Wincentynów
Włodawa
Wojciechów
- Muzeum Kowalstwa w Wieży Ariańskiej
- Muzeum Regionalne w Wieży Ariańskiej
Wola Okrzejska
- *Muzeum Henryka Sienkiewicza
Wolbórz
- *Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu
Wsola
Wyszogród
Zabrze
- Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido
Zduńska Wola
- Muzeum - Dom Urodzin Maksymiliana Kolbego
- Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
- Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych
Zgierz
- Muzeum Miejsca Parku Kulturowego Miasto Tkaczy
Złoty Potok
- *Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego
Złoty Stok
- *Muzeum Górnictwa i Hutnictwa złota
Żabia Wola
- *Muzeum Żaby
Żarki
- Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie
- Żelazowa Wola
- *Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli
Żnin
- Muzeum Ziemi Pałuckiej - Wystawa: Historia żnińskiego drukarstwa
- Muzeum Ziemi Pałuckiej "Baszta"
- Muzeum Sportów Motorowodnych
Żyrardów
- *Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda
- *Galeria Kręgielnia - Resursa
Żywiec