Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 26.07.2014r.

Restauracja w hotelu Tumskim – Płock, woj. mazowieckie

Restauracja w hotelu Tumskim - patio. Restauracja w hotelu Tumskim - patio.

Zawsze gdy jestem  w Płocku, z chęcią zaglądam na Wzgórze Tumskie. Z niego roztacza się rozległy pejzaż na przepływającą w dole Wisłę.

Dobrymi punktami widokowymi są położone na szczycie wzgórza restauracje hoteli (Starzyński i Tumski). Ostatnio odwiedziłam restaurację w hotelu Tumskim. Z jego balkonu mogłam podziwiać rzekę z przerzuconym przez nią zabytkowym, o stalowej konstrukcji mostem i  połączone z brzegiem molo. Latem nabrzeże rzeki wygląda szczególnie malowniczo. Widać przy nim przystań żeglarską, plażę, wijącą się pośród zieleni drzew aleję spacerową i jeziorko – zalew Sobótka. Na zalewie, które jest starorzeczem Wisły, na amatorów kąpieli w sezonie czeka strzeżone kąpielisko. Blisko jeziora, wkomponowany w zbocze skarpy wiślanej wznosi się nowoczesny amfiteatr.  

Restauracja

Pierwszym pomieszczeniem, które trzeba przejść w drodze do restauracji jest recepcja. W  holu recepcyjnym ciekawie wyglądają duże lustra na ścianach w jasnobeżowym kolorze i sufit z oświetleniem. Wystrój holu to także eleganckie stoliki z drewna  oraz  fotele i kanapy z ciemnej skóry. Blasku całemu wnętrzu daje odpowiednie oświetlenie z żyrandoli i kinkietów. Z recepcji  przechodzi się korytarzem  do patio ze szklanym dachem. Tutaj znajduje się bufet i kilka stolików. Dzięki naturalnemu doświetleniu doskonale czują się w nim rośliny, które są jego ozdobą. Z patio wejście prowadzi do restauracji. Jej wystrój nawiązuje do stylu glamur, gdzie błyszczące powierzchnie mebli, niczym lustro odbijają światło i optycznie powiększają pomieszczenie. Lekkości wnętrzu dodaje ściana z oknami, zza których widać jest panoramę Wisły.   

Słodka pokusa

Myśl o deserze zawsze wprawia mnie we wspaniały nastrój. Bo czyż degustacja dobrego deseru nie należy do tych chwil w życiu, które wspominamy z przyjemnością? Okoliczności, w których się znalazłam też były niczego sobie, więc pokusa na coś słodkiego wydała mi się jak najbardziej na miejscu. Z menu restauracji wybrałam deser, który kryje się pod nazwą Degustacja Deserów Hotelu Tumskiego (19 zł). W jego skład wchodzi  pieczony serniczek, karmelizowany crem brulée i tiramisu. Deser zaserwowano po ok. 15 minutach. I tak jak przystało na degustację, słodkości mieściły się w dwóch filiżankach do espresso: sernik i tiramisu oraz w kokilce - crem brulée. Porcja serniczka była puszysta, o lekkim waniliowym armacie. Specjalnie pieczony na indywidualne zamówienie  został podany na ciepło. Crem brulée  - delikatny i subtelny, prawie rozpływał się w ustach. Przygotowywany na bazie kremu z jaj, cukru i śmietany został uwieńczony chrupiącą warstwą karmelizowanego cukru. Tiramisu. Tutaj z kolei pyszny krem z serka mascarpone skrywał dobrze przyrządzoną bazę deseru – biszkopt. Puszyste ciasto było umiejętnie nasączone mocną kawą, dzięki czemu tiramisu nie było  gąbczaste. Całość  przykryto bitą śmietaną i przyozdobiono wiórkami czekolady. Zestaw nieduży, ale niezwykle apetyczny. Stanowi doskonałe połączenie różnych smaków i konsystencji. 

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy