Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 18.10.2014r.

Tournedos ...z drobiu w Opatowie

Restauracja Żmigród, Opatów. Restauracja Żmigród, Opatów.

Restauracja Żmigród położona jest w samym sercu uroczego Opatowa. Miejscowości leżącej przy  skrzyżowaniu dróg nr: 9 Radom - Rzeszów i nr 74 Kielce - Kraśnik. Nazwa lokalu nawiązuje do wcześniejszej nazwy miejscowości.

Na wprost letniego ogródka restauracji jest kamienica (po drugiej stronie ulicy),  w której znajduje się zejście do  podziemnej trasy turystycznej. Po prawej zaś stronie widać wieże najważniejszego i zarazem najstarszego (z XII wieku) zabytku miasta - kolegiaty św. Marcina

Na obiad zamówiłam tournedos z drobiu w sosie rodzynkowo-cebulowym.

Co to jest tournedos?

Jak podaje słownik terminów kulinarnych, tournedos to francuskie danie składające się ze smażonego na maśle wołowego filet mignon, podawanego z foie gras i truflami. W prawie wszystkich dostępnych przepisach kulinarnych mięso wołowe jest podstawą tego dania.  Christopher Konkel na swoim blogu kulinarnym napisał, iż jeśli wykorzystamy inny rodzaj mięsa, np. polędwicę wieprzową, to mamy wówczas polędwicę a’la tournedos. Podążając tym tokiem, to zamówione danie w opatowskiej restauracji powinno nazywać się: „danie z drobiu a'la tournedos”. Nie było bowiem ani mięsa wołowego, ani foie gras oraz trufli. Co do foie gras, to warto wiedzieć, iż  jest produktem, który wzbudza bardzo wiele kontrowersji. To rodzaj pasztetu produkowanego z wątróbek specjalnie tuczonych gęsi bądź kaczek. Największym producentem i konsumentem tego delikatesu jest Francja. 

Przechodząc do meritum

Na posiłek musiałam poczekać  ok. 30 min. Podane danie było lekkie, aromatyczne i …kolorowe. Mięso miękkie i soczyste, upieczone w ziołach. Sos ze słodkimi rodzynkami i peklowanymi cebulkami był niezwykle ciekawy w smaku. Wszystko doskonale uzupełniały gotowane warzywa i surówka z marchewki.

W karcie dań, poza akcentami francuskimi, pełno jest propozycji dań kuchni rodzimej. Z zup są to m.in. żur opatowski, barszcz czerwony (serwowany z uszkami lub pasztecikiem), rosół z makaronem. Z dań z wieprzowiny jest np. schab po królewsku, karczek z grilla, golonka bez kości, a z wołowiny zraz wołowy. Nie brakuje też ryb i dań jarskich, no i oczywiście deserów (np. panna cotta  - pudding podawany z bitą śmietaną). Ceny są średnie. Za tournedos z warzywami zapłaciłam 28 zł. 

Restauracja Żmigród na liście rankingowej restauracji w Polsce otrzymuje notę: 7,1

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy