Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 25.05.2014r.

Zamek w Oporowie – piękna rycerska rezydencja obronna

Zamek w Oporowie. Zamek w Oporowie.

Ciekawe muzeum, wiekowe drzewa, a na dodatek średniowieczna budowla obronna, która dotrwała do naszych czasów w niemal pierwotnym kształcie.

Ten jeden z najcenniejszych obiektów  XV-wiecznej architektury świeckiej w środkowej Polsce przypadł mi do gustu już kilkanaście lat temu.

Położony na wyspie, otoczony fosą z przerzuconym przez nią drewnianym mostkiem, o niezbyt dużych rozmiarach zameczek tonął wtedy w jesiennej scenerii krajobrazowego parku. Teraz postanowiłam odwiedzić go wiosną.

Drewniany mostek nad fosą prowadzący na wyspę z zamkiem.

Na piechotę

Założenie zamkowo – parkowe jest jednym z punktów niewielkiego Oporowa, miasteczka znajdującego się w woj. łódzkim między Łowiczem a Kutnem, ok. 6 km od Żychlina.

Kamienne schody do fosy, ozdobione rzeźbami lwów.Na miejscu brak jest niestety parkingu dla samochodów, pojazd trzeba zaparkować na niewielkim placu obok stawu naprzeciwko bramy wjazdowej do rezydencji.

Do zamku prowadzi wybrukowana kamieniem szeroka aleja. Po jej prawej stronie usytuowany jest tzw. Domek Szwajcarski, a po lewej staw. Przed ceglaną budowlą składająca się z piętrowego domu mieszkalnego, dwupiętrowej wieży, baszty obronnej z kaplicą znajduje się mały podjazd.

Naturalny park

Zostawiając na chwilę tonący w majowym słońcu zabytkowy gmach, udałam się najpierw na krotki odpoczynek na łonie natury.

Było to możliwe przed zamkiem, w urządzonym ogrodzie z alejkami i kwietnym klombem. Na dalszy spacer w pozostałej części otaczającego zamek 10 – hektarowego parku nie pozwalały mi chaszcze, które opanowały większość terenu. Tył zamku z basztą obronną.

Założenie parkowe będące niegdyś pasją dawnych właścicieli, dzisiaj jest  dość zaniedbane i trudno dostępne dla zwiedzających. O dawnej świetności kompozycji ogrodowej świadczą tylko nieliczne pozostałości: piękne szpalery drzew, m.in. z okazałymi kasztanowcami białymi i dębami szypułkowymi, kamienne schody prowadzące do fosy, ozdobione rzeźbami lwów, murowane cokoły z kamiennymi wazami połączonymi łańcuchami wzdłuż fosy.      

 Własność wielu rodów

Efektowną rezydencję zaczął budować na początku XV wieku  Mikołaj Oporowski, wojewoda łęczycki, blisko związany z dworem królewskim i cieszący się względami króla Władysława Jagiełły. Budowę zamku zakończył syn wojewody, Władysław Oporowski – biskup włocławski, a od 1449 roku arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski. Oporowscy rezydowali w zamku do początków XVII wieku, potem jego właścicielami zostali Tarnowscy, którym przypisuje się założenie ogrodu w parku. Następnie majątek oporowski przeszedł w ręce rodziny Sołłohubów. Za ich czasów zamek nieznacznie przebudowano, usprawniając wewnętrzną komunikację i połączenie piętra domu zamkowego z wieżą i klatką schodową. Po 1792 roku oporowską rezydencję przejęli w  posiadanie kolejno: Pociejowie i Oborscy. Kolejnymi właścicielami zamku zostali Aleksandra i Tomasz Orsetti. Małżonkowie dochodząc znacznego majątku, w skład którego wchodziły m.in. cukrownia i cegielnia w Oporowie, browar oraz gorzelnia w Dobrzykowie przeprowadzili liczne prace remontowe i modernizacyjne w zamku i na terenie wokół niego. W tym czasie powstał angielski park krajobrazowy, oficyna (tzw. Domek Neogotycki, który przetrwał do dziś), stajnie, wozownia oraz oranżeria i winnica. Po objęciu dóbr przez Wilhelma Orsettiego, bratanka Tomasza, wzorem poprzedników ten dalej inwestował w otoczenie zamku. Powiększył i ogrodził park, do którego prowadzą zachowane do czasów obecnych dekoracyjne bramy z jego inicjałami, wzniósł drugą oficynę, tzw. Domek Szwajcarski zamek w Oporowie - jadalnia.wzorowany na architekturze uzdrowiskowej. Następnie w Oporowie osiedli Helena z Orsettich i Jan Lasoccy, którzy utracili go w wyniku licytacji w 1932 roku. Ostatnimi właścicielami zamku byli Karscy, którzy zamierzali poddać go gruntownej restauracji. Plany te zniweczył wybuch II wojny światowej. W czasie okupacji majątek przejęli Niemcy.

W 1945 roku zespół  zamkowo – parkowy przeszedł na własność państwa, a od roku 1949 ma tutaj swoją siedzibę Muzeum.    

Mapa komnat

Dziś turyści mogą poznać w zamku jego prawie że niezmieniony od czasów pierwszego właściciela układ wnętrz.

Na parterze podpiwniczonego skrzydła mieszkalnego znajdują się trzy pomieszczenia, z których środkowe pełniło kiedyś rolę sieni z wejściem z dziedzińca, a boczne skarbczyka, salon Biedermeier. Na piętrze mieści się duża sala reprezentacyjna z przyległą do niej sypialnią, salon Empire i jadalnia. Z Sali Rycerskiej można przejść wzdłuż ściany budynku po drewnianym pomoście nad niewielkim dziedzińcem do baszty wschodniej z kaplicą. W komnatach na piętrze podziwiać można znakomicie zachowane drewniane, polichromowane stropy.

Wieża zachodnia połączona z murami obronnymi i bramą miała za zadanie przede wszystkim bronić dostępu do bramy, ale pełniła także funkcje mieszkalne. Salą w wieży, którą można obecnie zwiedzać jest zbrojownia.   

Historyczna ekspozycja

Zamek to nie tylko dobrze utrzymane mury, ładne sale. To również historia i sztuka przejawiające się w zgromadzonych eksponatach. Mimo że pierwotne wyposażenie nie zachowało się, wśród zbiorów  Muzeum, gromadzonych głównie na drodze zakupów, są dzieła sztuki odzwierciedlające kunszt artystyczny i użytkowy epok od XVI do XIX wieku.  Wśród eksponatów uwagę przyciągają, m.in.: unikatowy piec kaflowy z przełomu XVI i XVII wieku, portrety, gobelin flamandzki z XVII wieku przedstawiający „Koronację cesarzowej Faustyny”, szafy holenderskie, stół neorenesansowy w stylu Franciszka I oraz bogato rzeźbiony neobarokowy fotel na biegunach, popiersia i rzeźby. Sala Rycerska, na ścianie gobelin flamandzki z XVII w.

Dopełnieniem ładnego wyposażenia komnat są ekspozycje wyrobów rzemieślniczych: naczyń srebrnych, szklanych, ceramicznych, cynowych i z kości słoniowej.

Zobaczyć też można ekwipunek rycerski: zbroję konną z końca XVI wieku, napierśniki, hełmy i kolczugi z XVII i XVIII w. oraz zbiór pistoletów skałkowych, strzelb i broni białej.

Oporów kulturalny

Nie zapominając o muzeum, na zamku przenieść się można w świat muzyki, poezji i teatru. Ostatni koncert – wiosenny miał tutaj miejsce 18 maja. W jego programie znalazły się m.in. bałkańskie melodie ludowe, utwory: Chicka Corei, Krzesimira Dębskiego, Antonina Carlosa Jobima, Astora Piazzolli, Carlosa Gardeli oraz autorskie utwory wykonawców.

Zbrojownia.W okolicach piątego czerwca, jak mi powiedziano, na zamek zapowiedzieli swoje przybycie rycerze. Grupa, która w lipcu zeszłego roku wypełniła swój trzydniowy pobyt zajęciami, które przeniosły ich w odległe czasy średniowiecza oraz  rozegrała turniej rycerski na dziedzińcu zamkowym.  Wśród rekonstruktorów walki, dworskich obyczajów, ogłady i szlachetności, byli goście z Włoch, Francji, Czech, Słowacji i Rosji.

1 czerwca - Dzień Dziecka też zapowiada się ciekawie. Na polanie zamkowego parku zorganizowany będzie festyn, a na zbiornikach wodnych naprzeciwko zespołu odbędą się zawody wędkarskie - dzieci w wieku 8-16 lat, gry i zabawy oraz wspólne grillowanie. 

Przeczytaj także:

Maurzyce – skansen dawnej wsi łowickiej

Most w Maurzycach – światowa perła

Spacerkiem po Starym Rynku w Łowiczu (Łódzkie)

Relaks w środku nowej Europy - Aquapark Kutno, woj. łódzkie

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy