Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 30.08.2017r.

Makaron od kuchni

Makaron od kuchni Autor: Newsrm

Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niego życia, dla innych jest jedynie dodatkiem do przygotowywanych dań. Chodzi o makaron, który występuje niemalże pod każdą szerokością geograficzną i przygotowuje się go na niezliczoną liczbę sposobów. Warto wiedzieć, jak wygląda proces jego produkcji, zanim trafi na sklepowe półki a potem na nasz stół

Makaron przygotowuje się około 8-10 godzin, z czego przeważającą część stanowi suszenie (około 7-8 godzin). W przypadku niektórych polskich firm, zaczyna się w laboratorium, w którym badane są surowce. Dzięki temu producenci mają pewność, że spełniają wysokie wymagania jakościowe, a my będziemy jedli makaron ze smakiem.

Makaronowa święta trójca

Zacznijmy od składników. Do produkcji makaronu niezbędne są trzy najlepszej jakości surowce: pszenna kasza makaronowa, semolina czyli kaszka z pszenicy durum oraz woda. Z kolei do przygotowania tzw. makaronu jajecznego używa się jeszcze pasteryzowaną i schłodzoną masę jajową. Semolina sprawia, że makaron nie rozgotowuje się, żółtka jaja kurzego dostarczają tłuszczu, a dzięki białkom jest on odpowiednio sprężysty i elastyczny. Czasem do makaronu dodaje się także inne składniki, które poprawiają jego walory odżywcze, takie jak np. błonnik.

Badanie makaronu

Zanim składniki makaronu trafią do hali produkcyjnej, badane są w laboratorium. Z racji używania podczas cyklu produkcyjnego masy jajowej, która jest niczym innym jak rozmąconym jajem kurzym poddanym procesowi pasteryzacji, zostaje on badany pod kątem mikrobiologicznym oraz fizykochemicznym – relacjonuje Joanna Karbowiak, prokurent w firmie Czanieckie Makarony Sp. z o.o. Badania mikrobiologiczne zapewniają użycie do produkcji najlepszej jakości masy jajecznej a badania fizykochemiczne wskazują, w jakich proporcjach mieszać składniki, aby np. makaron 5-jajeczny miał faktycznie 5 jaj na 1 kg mąki – dodaje Joanna Karbowiak.

W fabryce wielbicieli pasty

Wyselekcjonowane składniki są automatycznie dozowane w odpowiednich proporcjach do mieszarek, w którym mieszane jest ciasto na makaron. Stamtąd ciasto podawane jest na walce lub matrycę, dzięki którym przybiera właściwy kształt: krajanki, nitek czy form liter, gwiazdek lub tzw. bączków.

Uformowany makaron zostaje podsuszony w wysokiej temperaturze w urządzeniu zwanym trabato po to, aby formy nie sklejały się miedzy sobą. Następnym krokiem jest suszenie makaronu w suszarniach stacjonarnych lub przesypowych, w zależności od asortymentu. Gdy makaron osiągnie odpowiednią wilgotność, zostaje przekazany do działu pakowania. Następnie, w zależności od asortymentu, pakuje się go ręcznie lub automatycznie.

Wyprodukowany makaron zostaje również poddany badaniom mikrobiologicznym oraz kontroli zawartych w nim jaj pod kątem zawartości tłuszczu i wilgotności. Sprawdzane są również walory organoleptyczne makaronu, przed i po ugotowaniu tj. smak, zapach, konsystencja i barwa.

Dopiero po tych wszystkich badaniach, produkt może zostać wprowadzony do sprzedaży. – tłumaczy Joanna Karbowiak. Zatem do Klienta trafia makaron nie dość, że wyprodukowany z surowców najwyższej jakości, produkowany w należytych warunkach higienicznych, to również badany w gotowej formie – dodaje.

Gotowe przebadane paczki makaronu pakuje się do kartonów i rozwozi po całym kraju. Smakoszom tego produktu pozostaje tylko wybrać spośród wielu kształtów, kolorów i smaków. Wybór z pewnością dla większości bywa prostszy niż proces samej produkcji makaronu.

 

 

 

Wiadomość prasowa: Newsrm

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy