Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish Czech English German Lithuanian Russian Slovak Ukrainian

Utworzono: 20.11.2017r.

Salonik Elizy w Oranżerii

Salonik Elizy w Oranżerii Autor: Plakat organizatora

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zapraszana piętnaste spotkanie z cyklu „Salonik Elizy”, które odbędzie się 3 grudnia 2017 r. o godz. 15.00 w muzealnej Oranżerii. Gośćmi spotkania poświęconego M. Konopnickiej i T. Lenartowiczowi będą: Leszek Długosz i Waldemar Smaszcz. Spotkanie poprowadzi Zofia Humięcka. 

or

Leszek Długosz - śpiewający poeta, kompozytor, pianista, aktor, felietonista. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował także na Wydziale Aktorskim Państwowej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Debiutował w studenckim teatrzyku piosenki Hefajstos,  a od 1965 roku związał się z kabaretem Piwnica Pod Baranami. Zasłynął jako twórca i wykonawca piosenki poetyckiej. W okresie świetności „Piwnicy pod Baranami” {lata 60 i 70 ubiegłego wieku} uchodził za jednego z najwybitniejszych artystów, najbardziej twórczych osobowości tego Zespołu. Opublikował szereg zbiorów poezji i płyt autorskich, m.in.: „Z tego co jest”, „Dusza na ramieniu”, „Po głosach, po śladach”. Jest autorem oraz wykonawcą programów radiowych i telewizyjnych: „Literatura wg Długosza”, „Przyjemność niedzieli”. Wciąż koncertuje na terenie całego kraju. Występował w większości krajów Europy, w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie i w Rosji. Laureat Nagrody Miasta Krakowa, stypendysta Rządu Francuskiego, Mistrz Mowy Polskiej 2007, odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wykłada w Studium Literacko - Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Najsłynniejsze utwory, do których skomponował muzykę {do większości ułożył również słowa} to : „Dzień w kolorze śliwkowym”, „Berlin 1913”, „Jaka Szkoda”, „Pod Baranami też już dzisiaj inny czas” i „Nie ma nas”.   

Waldemar Smaszcz - historyk literatury, krytyk, eseista, tłumacz. Studiował filologię polską na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu pod kierunkiem prof. K.Górskiego i prof. A. Hutnikiewicza. Debiutował w 1975 r. w piśmie „Kontrasty". Współpracował m.in. z „Inspiracjami”, „Ładem”, „Poezją”, „Literaturą”, „Tygodnikiem Kulturalnym”, „Kulturą”, „Kierunkami”, „Więzią”. Autor kilkunastu książek oraz kilkudziesięciu wyborów wierszy poetów polskich we własnym wyborze i z autorskimi esejami. Zajmuje się poezją polską od Bogurodzicy po współczesność, publikuje też szkice poświęcone prozie polskiej. Tłumaczył poezję S.Jesienina, W.Briusowa, J.Brodskiego, S.Szewczenki i innych współczesnych poetów ukraińskich. Opublikował w lwowskim wydawnictwie "Kamieniar" cztery zbiory poetów polskich w wersji polsko-ukraińskiej, zaopatrując je w krytycznoliterackie słowo wstępne i komentarze. Spośród opracowanych przez niego wyborów poezji Wiersze ks. J.Twardowskiego uhonorowano nagrodą Warszawskiej Premiery Literackiej (styczeń 1993), Poezje zebrane K.Wierzyńskiego otrzymały Nagrodę Złotej Sowy na Targach Dobrej Książki w Warszawie (1994), antologia poezji eucharystycznej Światło pszennego chleba została wyróżniona na Targach Wydawców Katolickich w Warszawie (1997), a seria poetycka Z listkiem otrzymała w 1998 r. główną nagrodę. Otrzymał dwukrotnie nagrodę rektora Uniwersytetu Warszawskiego za badania naukowe. Wielokrotny laureat Warszawskiej Jesieni Poezji w konkursie na esej. Dwukrotny laureat Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka; otrzymał Nagrodę Twórczą Wojewody Białostockiego, Nagrodę Prezydenta m. Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, Nagrodę Twórczą Wojewody Podlaskiego oraz Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego, Nagrodę im. Witolda Hulewicza. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2000 r. papież Jan Paweł II przyznał mu odznaczenie Najczcigodniejszego Krzyża Pro Ecclesia et Pontyfice.

 

  • Wiadomość prasowa: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy