Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 17.07.2014r.

Restauracja Bohema w Zamościu – "Padwie Północy", woj. lubelskie

Zamość. Rynek Wielki - ratusz. Zamość. Rynek Wielki - ratusz.

Ratusz z wachlarzowymi schodami i bogato zdobionymi kamienicami wokół Rynku Wielkiego na Starym Mieście to zamojska pocztówka.

Zamość – Padwa Północy

Zamość nazywany „Padwą Północy” lub „Perłą Renesansu” założył w 1580 roku kanclerz Jan Zamoyski. Układ urbanistyczny śródmieścia będący dziełem włoskiego architekta Bernarda Moranda, jest obecnie zaliczany do zabytków o najwyższej wartości artystyczno – historycznej w skali światowej, a w 1992 roku został wpisany na Listę Światowego dziedzictwa Kultury UNESCO. Jego sercem jest plac – Rynek  Wielki z zabytkowymi budowlami: ratuszem i kamienicami o kolorowych fasadach. Kamienice zbudowali osiedli tutaj w XVI wieku, m.in.: Ormianie, Żydzi, Grecy. Właściciele kamienic, aby podkreślić swoją narodowość i upodobania architektoniczne, przyozdabiali je niezwykłymi elementami dekoracyjnymi. W ten sposób, wśród kamienic na próżno jest szukać jednej podobnej do drugiej. Najokazalej prezentuje się pięć  ormiańskich w północnej pierzei Rynku. Najskromniejsze, o gładkich elewacjach, należały do Szkotów. Od Rynku Wielkiego odchodzą uliczki, które prowadzą do dwóch pozostałych rynków Zamościa: Solnego i Wodnego. Przy jednej z takich ulic, ul. Grodzkiej  pod numerem 7 urodził się Marek  Grechuta – poeta, kompozytor i piosenkarz o czym informuje tabliczka na ścianie domu. Dalej uliczki wiodą do obiektów fortecznych otaczających centrum.

Miały być tylko lody

A były i lody, i beza. Po spacerze wśród zamojskich zabytków przy prażącym letnim słońcu miałam ochotę na zimne, orzeźwiające lody. Wśród różnorakiej palety ogródków letnich lokali gastronomicznych wokół Rynku Wielkiego, moją uwagę zwróciła stojąca przed jednym z nich figura. Elegancko ubrany kelner trzymający tacę z butelką i lampką wina. Moje zainteresowanie wzbudził też napis na butelce, który był także nazwą lokalu: Bohema. Już samo słowo wydało mi się interesujące, wprowadzające w klimat cyganerii. Nie tracąc czasu na dalsze szukanie – wybrałam stolik tuż przy ogrodzeniu ogródka kawiarnianego należącego do Bohemy. W karcie cukierni (Bohema to cukiernia i restauracja) można znaleźć lody i ciasta, które jak się zapewnia klientów  są produkowane na miejscu. Spośród zimnych słodkości pociągały m.in. takie desery jak: Fantazja (14 zł), Fitness (12 zł), Letnie Orzeźwienie (12 zł), Róg Obfitości (18 zł), Bakaliowa Impresja (16 zł), Biała Dama (14 zł). Można też było stworzyć własny zestaw z gałek o smakach: wanilii, pistacji, krówki, orzecha włoskiego, czekolady, ciasteczka, jogurtu czy kiwi lub cytryny. Mnie zachęciło zdjęcie w menu z Fantazją (lody truskawkowe, czekoladowe i waniliowe z bitą śmietaną i bakaliami) przyozdobione truskawkami. Przyniesiony po chwili do stolika puchar okazał się smacznym i orzeźwiającym zestawem z pachnącymi truskawkami, za którymi przepadam. Ale na tym nie koniec. Może dlatego, że chciałam jeszcze poobserwować rynek i plączących się po nim turystów, a może dlatego, że pociągnął mnie smakowicie wyglądający kawałek tortu bezowego podanego do stolika obok – postanowiłam zostać i zamówić bezę. To ciasto z białek zawsze mnie intrygowało. Proste, niewymagające specjalnych umiejętności kulinarnych potrafi bowiem mieć tyle smaków, ile sposobów jego przyrządzania. I tylko od inwencji twórczej wykonującego bezę zależy, czy stworzy wyśmienity deser. Ja, jak do tej pory najlepszą bezę jadłam w maleńkiej kawiarence w Darłówku Wschodnim. Ciekawa byłam, czy beza w Bohemie okaże się równie apetyczna. Zaserwowany torcik prawie dorównał smakiem temu znad morza. Został podany na dużym, szklanym talerzu z kleksem bitej śmietany. Piankowy środek wzbogacono lekko ciągliwym kremem z dodatkiem brzoskwiń w syropie. Bardzo słodki smak ciasta trochę  łagodziły kwaśne owoce na chrupiącym wierzchu zatopione w lekkim kremie. Kompozycja ciekawa i… nawet nie chcę wiedzieć, ile miała kalorii.

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy