Poznaj Polskę i
jej sąsiadów z Polą Neis 

Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.
Polish English French German Italian Portuguese Russian Spanish
reklama1
reklama2
reklama3
reklama4
reklama5
reklama6
reklama7
reklama8
reklama9
r10
r11
r12
r13
r14 
r15 
r16 
r17 
 r18
r19 
 r20
r21 
 r22
 r24
 r25
 r26
 r27
r28 
r29 
r30 
r33 
Utworzono: 05.12.2013r.

Wizyta pełna odkryć – Pleszew, woj. wielkopolskie

Pleszew - Rynek. W środku zabytkowy Ratusz. Pleszew - Rynek. W środku zabytkowy Ratusz.

Miejscowość położona na południu Wielkopolski okazała się jedną z bardziej fascynujących miejsc w Polsce, które do tej pory zdołałam odwiedzić.

Każdy zakątek, każda godzina mojego pobytu odkrywały coraz to nowe oblicza miasta.  W środku wspaniały Rynek, wokół niego ruchliwe uliczki z kamieniczkami po ich bokach. W jednej z nich ciekawe Muzeum Piekarnictwa. Trochę dalej – u wejścia do malowniczego parku Planty – nowoczesny park wodny, a do tego otwarci i sympatyczni ludzie.

                               

Pleszew. Rynek - plac przed wejściem do Ratusza.

Pleszew. Kamienice przy jednej z ulic w rynku.

Cudze chwalicie, …

Znakomite artykuły, reklamy wychwalające walory turystyczne znanych kurortów, czy to w Polsce czy zagranicą przyprowadzają nieraz o zawrót głowy. Pochłaniamy je często jak najlepszy rarytas, ulegamy modom i w owczym pędzie udajemy się tam, gdzie wszyscy. 

Stojaki na rowery w pleszewskim Rynku.

A tak naprawdę wybieramy tłok, hałas i zamiast wypoczęci, to wracamy zmęczeni. Niedoceniamy ofert małych miejscowości, gdzie w swojskich warunkach, pośród malowniczych krajobrazów z  doskonałą infrastrukturą turystyczną i sportową oraz znakomitą kuchnią możemy skorzystać z mniej wyświechtanych propozycji wypoczynku. Gdzie będziemy mieć możliwość zabawy, aktywności fizycznej na łonie lokalnej natury: w lesie,  na łące, w kwitnących wiosną sadach, ogrodach, pośród łanów złocistych zbóż na polach. Możemy ożywić pamięć z lat dziecięcych i dać upust swojej wyobraźni , i wykorzystać możliwości, które oferuje region. Możemy poznać historię, która nieraz zaskakuje swoją barwnością. Zwiedzić niesamowite miejsca. A gdy tego nam mało, możemy dla odmiany w tym samym miejscu, w komfortowych warunkach skorzystać z propozycji aktywnego wypoczynku. Z reguły w takich miejscowościach nie brakuje basenów pływackich czy nawet aqua parków, siłowni, gabinetów odnowy biologicznej, boisk do gry w piłkę, kortów tenisowych, działają też wypożyczalnie rowerów, są piękne szlaki rowerowe i piesze. Można też oddać się błogiemu lenistwu i korzystać z beztroskich chwil w luksusowych hotelach lub pensjonatach ze świetną kuchnią oferującą lokalne specjały.

Wzbudzająca ciekawość reklama Muzeum Piekarstwa naprzeciwko siedziby UMiG.Nasz polski krajobraz

Samochód mija wsie, raz poskakując trochę na wyboistej drodze, raz sunąc po ładnej nawierzchni z zagospodarowanymi poboczami.  To efekt mojego wyboru drogi mniej uczęszczanej, z dala od wielkomiejskiego ruchu.

W obejściach gospodarskich panuje cisza, gdzieniegdzie widać stado gęsi, kur albo tylko stróża podwórka - psa. Za szybą ukazują się coraz to nowe oblicza krajobrazów i budowli, które jak np. zabytkowy drewniany kościółek we wsi Tursko są na pewno warte obejrzenia. W dodarciu do celu, w przeważającej części podróży towarzyszy mi jednak ogromna przestrzeń zaoranej, żyznej ziemi przygotowanej do wiosennej wegetacji roślin.  Płaski obraz urozmaicają niekiedy widoczne w oddali skupiska leśne z ciężko zawisłym nad nimi niebiesko-stalowym niebem.  

Wnętrza Muzeum Piekarstwa.
 W pobliżu Pleszewa zauważam dużo gospodarstw szklarniowych. Widok, jak się okazuje, wcale tutaj nie taki rzadki. Region bowiem słynie ze szklarniowej uprawy  pomidorów. Za sprawą tego pysznego i zdrowego warzywa, z którego przyrządzono gigantyczną sałatkę, miejscowość znalazła się ponoć nawet w Księdze Rekordów Guinnessa.  

Jak tu pięknie!   

Takim okrzykiem przywitałam pleszewski Rynek. W pierwszym momencie skojarzyłam go z sandomierskim Starym Rynkiem, tylko że w miniaturze. Stojące ciasno jedna przy drugiej wokół Rynku kamienice  zachwyciły mnie historyczną architekturą. 

Jedne odrestaurowane, inne czekają na odnowienie. Wszystkie ciekawe - różne:  wąskie, szerokie,  niskie, wysokie, ze zdobieniami i bez. Każda podzielona na części handlowo-usługową na parterze i  mieszkalną na wyższych piętrach. Na dachach niektórych z nich widać ich skrzydlatych lokatorów. 


Cukiernia - Piekarnia, na której zapleczu znajduje się Muzeum Piekarstwa.W środku zabytkowy Ratusz, we wnętrzach którego działają władze miasta i gminy. No i ten plac. Widok jego unikatowego zagospodarowania zatkał mi dech w piersiach. Spacer po nim okazał się czystą przyjemnością. To taki mały raj z ogromnymi bonsai pośrodku kamienistych klombów, szpalerami drzew z koliście przyciętymi koronami, żywotnikami, choinkami, ławeczkami. I choć wybrukowany, to zachował same zalety małomiasteczkowego stylu. Ma jeszcze jeden niewątpliwy walor – ładne, nawiązujące do historii miasta stojaki na rowery.

Zresztą Rynek zadziałał wizualnie nie tylko na mnie. Jak można przeczytać na stronie UMiG: w 2006 roku został wyróżniony w konkursie Modernizacja Roku.

Ten ideał ma jednak jedną skazę. Nie od razu zauważalną dla turysty. Brak parkometrów przy miejscach do parkowania samochodów i czytelnych informacji, gdzie opłatę za postój auta można  uiścić. Trzeba naprawdę wytężyć wzrok i specjalnie szukać, aby znaleźć tabliczkę z komunikatem na rogu jednej z uliczek wiodących do Rynku.  Dla nieobeznanego w terenie gościa, taki defekt może zakończyć się przykrą niespodzianką – mandatem od Straży Miejskiej. 

Na ciastko do muzeum

Niedaleko Rynku znajduje się jedno z miejscowych muzeów – Muzeum Piekarstwa. Nie odnalazłszy jego szyldu na żadnej z kamienic, postanowiłam spróbować ciastka w jednej z ciastkarni. Jak się okazało, trafiłam w samo sedno. Wnętrze ciastkarni – piekarni jest tylko przystankiem w drodze do muzeum.  Zaplecze ciastkarni kryje bowiem ojczyznę rodziny Vogt, która zafascynowana rzemiosłem uprawia je od pokoleń.  

Wnętrza Muzeum Piekarstwa.

Wnętrza Muzeum Piekarstwa.

Wnętrza  muzeum urzekły mnie różnorodnością eksponatów i barwnością. Prowokowały wyobraźnię. Wciągały argumentacją powiedzeń i haseł. Takich jak chociażby: „Bądź dobry jak chleb” albo „Chcesz żyć zdrowo jedz razowo”.

Muzeum na co dzień nie jest czynne. Można je zwiedzać po uprzednim uzgodnieniu. Turyści je odwiedzający mogą też wziąć udział w warsztatach, podczas których pokazuje się jak samemu  wykonać  figurkę z ciasta. Uczestnicy takiego spotkania otrzymują od muzeum  Dyplom Mistrzowski. 

Synonim aktywności

Pleszewską atrakcją jest niewątpliwie nowoczesny Park Wodny „Planty”. Wybudowany w 2012 roku obiekt jest idealny dla wszystkich pragnących czynnie i zdrowo spędzić czas.

Oferuje się tu różnorodne przeżycia: pływanie, masaże, aerobik w wodzie, zajęcia fitness i w siłowni. Dla zdrowia i urody można też skorzystać ze strefy spa z saunami: fińską, parową i aromatyczną, zrelaksować się na podgrzewanych leżankach.

A dla spragnionych rozrywki magnesem  jest 4-torowa kręgielnia bowlingowa. 

 

Pleszew. Park Wodny Planty.

Nie brakuje tu także nowoczesnego lokalu gastronomicznego oferującego m.in. świeże soki z marchwi i owoców. W przytulnym barze można na chwilę usiąść i odpocząć lub pogawędzić z przyjaciółką mając jednocześnie stały podgląd na to, co dzieje się za szklaną ścianą wewnątrz basenu.   

Do tego dochodzi niezwykła uprzejmość i gościnność personelu. Tutaj się czuje, że wszystkich łączy dobry humor i serdeczność. 

Nic dziwnego, że kompleks i przyjazne traktowanie pozostanie na długo w mojej pamięci.

Mam tylko jedno „ale”. Jak na tak współczesne rozwiązania niestety zapomniano o szatni. Jej brak w holu przy kasach wprawił mnie w niemałe zakłopotanie. Wprawdzie przy kręgielni na niższym poziomie jest miejsce do zostawienia nakrycia i obuwia, to jednak jest ono pozostawione bez dozoru i dla korzystających z basenu bardzo niewygodne. 

W galerii: Park Wodny Planty.

 

Przeczytaj także:

Pokazowa Zagroda Zwierząt w Gołuchowie (Wielkopolska) odwiedzana przez ponad 100 tys. osób rocznie

 

Skąd:

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś Ukraina

Słowacja

Czechy