Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

wtorek, 07 luty 2017 20:04

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie. Polski salon myśliwski i inne ciekawe wystawy

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. „Męski pokój” w dawnym dworze, w którym przez pokolenia kolejni właściciele gromadzili rodzinne pamiątki, głównie związane z polowaniem. Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. „Męski pokój” w dawnym dworze, w którym przez pokolenia kolejni właściciele gromadzili rodzinne pamiątki, głównie związane z polowaniem.

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie, powołane w dniu 1 lipca 1983 roku, mieści się w dwóch zabytkowych budynkach na terenie Łazienek Królewskich: „Koszarach Kantonistów” i „Stajni Kubickiego”.

1

 

Muzeum odwiedziłam kilka dni temu, zaciekawiła mnie wystawa czasowa: O warszawskich tramwajach konnych w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

Jak wiadomo jestem przeciwnikiem polowań (dałam temu wyraz w kilku artykułach). Z mieszanymi uczuciami oglądałam więc wypchane zwierzęta, jak również broń, z której się do niej strzela. Warszawskiego muzeum nie będę jednak wspominać źle, gdyż jest w nim sporo z pogranicza łowiectwa, jak również ciekawa wystawa powozów (pojazdy przeznaczone do przewożenia ludzi, ciągnięte przez konie) w Powozowni im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego. Na plus „zaliczyć” mogę także oprowadzanie po muzeum przez pracowników, którzy ze swojej pracy wywiązali się znakomicie.

Wystawy stałe w muzeum:

1. Polski salon myśliwski z przełomu XIX i XX wieku

Ekspozycja przenosi zwiedzających w atmosferę nieistniejących już dworów i pałaców. Ukazuje „męski pokój”, w którym przez pokolenia kolejni właściciele gromadzili rodzinne pamiątki, przede wszystkim te związane z polowaniem. Najcenniejsze trofea: oręż dzika z Rychcic (1929), parostki kozła z Nienadowej (1896) rekord świata do 1967 roku, wieniec jelenia (1907), rosochy łosia łopatacza (1938). Potężne rogi bawoła kafryjskiego ujęte w ciosy słonia i inne trofea egzotyczne, zgrupowane wokół kominka, przypominają o tak modnych na przełomie XIX i XX wieku wyprawach na wielkie safari.

28

33

30

2. W polu i w kniei - ptaki i las

22

27

19

14

3. Oko w oko

Wystawa trofeów egzotycznych zatytułowana "Oko w oko" prezentuje przeszło 70 spreparowanych zwierząt egzotycznych.

2

7

9

4. Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego (1922-1997)

Można tutaj zobaczyć kilkanaście wyjazdowych pojazdów z kolekcji łańcuckiej (m.in. landolet, mylord, wolant, bryczka wolantowa, buggi, jagdwagen i sanie) oraz kareta coupé i lando z kolekcji pszczyńskiej. Patronem Powozowni jest znawca historycznych pojazdów konnych, działacz Polskiego Związku Jeździeckiego oraz autor publikacji na temat jeździectwa i powożenia.

35

36

37

42

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool