Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

wtorek, 16 sierpień 2016 11:49

Ruiny zamku w Besiekierach. Jedna z atrakcji Centralnego Łuku Turystycznego

Ruiny zamku w Besiekierach. Ruiny zamku w Besiekierach.

Besiekiery to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Grabów. Wieś powstała w wyniku parcelacji dóbr na mocy ukazu carskiego w roku 1864. Zamek w Besiekierach zbudowano na sztucznym wzniesieniu, z cegły, na planie prostokąta. Dziś fosę, most i część murów zamkowych zrekonstruowano i zrewitalizowano, a tern wokół zamku częściowo zagospodarowano turystycznie. 

b2

b1

Ciekawą miejscowością jest wieś gminna Grabów (położona kilka kilometrów od Besiekier), znana jako stolica palanta. To tutaj odbywa się jedna z oryginalniejszych imprez w Polsce - Święto Palanta. Turniej rozgrywany jest w pierwszy wtorek po Wielkanocy. Miejscowość słynie także z Dni Cebuli (we wrześniu). Warto nadmienić, że w Grabowie wyhodowano nową odmianę cebuli - Grabowską.

g1

g2

g3

Z historii zamku

Zamek gotycki wybudowany został przez jednego ze stolników brzeskich Mikołaja lub Wojciecha Sokołowskiego, na przełomie XV i XVI wieku. Budowla powstała na planie czworoboku o wymiarach 38 na 40 metrów, na sztucznym wzniesieniu otoczonym, stawem, a jej mury sięgały wody. Zamek składał się z budynku mieszkalnego, będącego częścią kurtyny północnej, muru obwodowego oraz budynku bramnego o podstawie kwadratu.

W 1597 roku zamek odkupił bratanek króla Stefana Batorego, kardynał i biskup warmiński Andrzej Batory. W połowie XVII wieku zamek przejął Jan Szczawiński. Dokonał on w 1653 roku przebudowy, przez co obiekt stracił swój gotycki charakter. W ramach prac powiększono kopiec ziemny, przebudowano budynek mieszkalny, a cały obiekt otynkowano. Dodano także ośmioboczną nadbudowę budynku bramnego oraz dwa budynki gospodarcze w kurtynie południowej, wraz z arkadowymi krużgankami łączącymi je z budynkiem mieszkalnym.

W trakcie wojen szwedzkich zamek został zdewastowany. Kolejnym tragicznym wydarzeniem w dziejach zamku był pożar, który wybuchł w 1731 roku i strawił większość budynków. Ówcześni właściciele, rodzina Gajewskich, dokonała częściowego remontu, w wyniku którego budynek mieszkalny został obniżony o jedną kondygnację. Do połowy XIX wieku zamek służył okolicznym mieszkańcom jako obiekt gospodarczy. Około 1850 roku został opuszczony popadając w ruinę. W 1961 i 1971 r. zamek został zakonserwowany jako trwała ruina.     

Co to jest CŁK?

Centralny Łuk Turystyczny to wspólna inicjatywa miast i gmin regionu centralnej Polski oraz firm z szeroko rozumianej branży turystycznej, promująca atrakcje turystyczne znajdujące się na ich terenie. Głównymi miejscowościami Centralnego Łuku Turystycznego, od których wzięła się nazwa tego projektu, są: Łęczyca, Uniejów i Kłodawa.

Na terenie o promieniu 30 kilometrów można zobaczyć między innymi: archikolegiatę w Tumie (przeczytaj: Kolegiata w Tumie (pow. łęczycki, Łódzkie). Miejsce pierwszego sejmu w Polsce), zamki w Łęczycy (przeczytaj: Zamek Królewski w Łęczycy (Łódzkie): ciekawe wystawy, fragment Panoramy siedmiogrodzkiej oraz... ten niesamowity diabeł Boruta), Uniejowie, Besiekierach, wioskę indiańską Tatanka w Solcy Małej (przeczytaj: Wioska indiańska Tatanka. Tu zobaczysz jedyną w Polsce indiańską ziemiankę oraz konie Appaloosa), Kłodawską Podziemną Trasę Turystyczną, miejsce urodzenia i chrztu świętej Faustyny Kowalskiej w Głogowcu i Świnicach Warckich, Łęczycką Zagrodę Chłopską (przeczytaj: Łęczycka Zagroda Chłopska, pierwszy etap projektu: Tum - perła romańskiego szlaku. A jeszcze w 2010 r. było tu ściernisko...) oraz mauzoleum w Chełmnie. Ciekawostką jest geometryczny środek Polski znajdujący się w Piątku (przeczytaj: Geometryczny środek Polski we wsi, która była kiedyś miastem. Piątek (woj. łódzkie, powiat łęczycki)).

b3

b4

b5

b6

b7

b8

b9

b10

b11

b12

b13

b14

b15

b16

b17

b19

b20

b21

b22

b23

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool