Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

piątek, 05 maj 2017 10:31

Zamek w Radzikach Dużych z niepewną datą powstania (województwo kujawsko-pomorskie). Obecnie to tylko ruiny

Ruiny zamku - Radziki Duże. Ruiny zamku - Radziki Duże.

Radziki Duże to wieś położona w powiecie rypińskim, w gminie Wąpielsk. W miejscowości znajduje się dwór wzniesiony w 2. połowie XIX wieku przez Przeciszewskich, o cechach klasycystycznych, murowany z cegły, z czterokolumnowym portykiem w fasadzie. Obecnie siedziba gimnazjum gminnego.

Tuż przy dworze są ruiny zamku, który został zbudowany w latach 1380-1384 przez kasztelana dobrzyńskiego, sojusznika Zakonu Krzyżackiego Andrzeja Ogończyka, prawnuka założyciela rodu, dobrzyńskiego rycerza Ogona, lub dopiero po roku 1413, gdy w spadku po ojcu Mikołaju z Kutna miejscowy klucz otrzymał chorąży Jakusz Ogończyk (zm. 1435). 

1r

W rękach rodu, który z czasem zaczął używać nazwiska Radzikowski, warownia znajdowała się do połowy XVI stulecia. W tym okresie, ok. 1510 wnuk wspomnianego Jakusza Mikołaj Radzikowski herbu Ogończyk (zm. 1520) dokonał jej przebudowy, całości nadając cechy renesansowe. Po śmierci Mikołaja wieś otrzymał jego syn Jan, a gdy ten zmarł bezpotomnie w roku 1525, majątek przypadł siostrze Małgorzacie, już wtedy żonie Piotra Pileckiego herbu Doliwa z Dąbrowy. Odtąd przez kilkadziesiąt lat zamek należał do Pileckich, następnie do Roliczów Tarnowskich z Kujaw. Zniszczony podczas wojen szwedzkich utracił status rezydencji, został opuszczony i w XIX wieku był już ruiną.

Okaz wpływów architektury krzyżackiej

„…Zamek w Radzikach, położony o 57 metrów w prawo od gościńca, czworokątny (29x29 metrów), o wysokich murach, z czterema narożnymi basztami należy do typu zamków nizinnych, jak np. w Ciechanowie i Rawie. Zbudowany wraz z kościołem na przełomie XIV i XV w., jest okazem wpływów architektury krzyżackiej na terenie Mazowsza i ziemi dobrzyńskiej, przeniesionych przez rycerstwo niemieckie z krain południowych Europy na północ. Że w XVI i XVII wieku zamek radzikowski był jeszcze w użyciu świadczą ozdobne obramienia okienne, zachowane w szczątkach, na których widoczne są wpływy renesansu północnego (holenderskiego)…”. – Fragment „Przekleństwo matki” Franciszka Salezego Dmochowskiego.

2r

W artykule wykorzystałam teksty z tablicy informacyjnej.

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool