Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

wtorek, 01 grudzień 2015 17:49

Zbliża się III Jarmark Sarkandrowski

III Jarmark Sarkandrowski. III Jarmark Sarkandrowski. Plakat organizatora.

W dniach 18-19 grudnia 2015 r. na skoczowskim rynku odbędzie się III Jarmark Sarkandrowski. Zapraszamy twórców regionalnych, osoby zajmujące się rękodziełem do sprzedaży swoich wyrobów. Do uczestnictwa w III Jarmarku Sarkandrowskim zachęcamy również kupców trudniących się bożonarodzeniowymi wyrobami regionalnymi.

Liczymy na unikatowe produkty, w szczególności związane z obrzędowością Śląska Cieszyńskiego.

Chęć uczestnictwa w III Jarmarku Sarkandrowskim prosimy potwierdzić, wypełniając kwestionariusz udziału. Miejskie Centrum Kultury „Integrator” zapewnia namioty oraz ławki do organizacji stoisk (odpłatnie). Podczas Jarmarku Sarkandrowskiego zadbamy o świąteczny klimat.

Na zgłoszenia chętnych do udziału w III Jarmarku Sarkandrowskim czekamy do 15 grudnia 2015 r. Szczegółowe informacje można uzyskać w Miejskim Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie – ul. Mickiewicza 9, tel. 33 479 10 40 wew. 601. Wypełnione kwestionariusze uczestnictwa prosimy przesyłać na adres: mckpodpegazem@onet.pl.

Święty Jan Sarkander – urodził się 20 grudnia 1576 roku w Skoczowie. Był synem Grzegorza i Heleny Góreckiej; bratem Wacława, Pawła i Mikołaja. Wcześnie stracił ojca. Zmuszona sytuacją materialną matka zdecydowała się opuścić Księstwo Cieszyńskie i przenieść się na Morawy. Tam Sarkander pobierał nauki i przyjął święcenia kapłańskie, następnie był proboszczem kilku parafii. W czerwcu 1619 roku, krótko po wybuchu wojny trzydziestoletniej, za namową parafian zdecydował się wyjechać z Holeszowa, gdzie prowadził parafię. Odbył wtedy pielgrzymkę do Częstochowy. Przebywał przez pewien czas w Krakowie i Ołomuńcu. Powrócił później do Holeszowa i w lutym 1620 r. uchronił miasto przed atakiem lisowczyków. Wyszedł z procesją z Najświętszym Sakramentem, by pokazać, że miasto jest katolickie. Lisowczycy odstąpili od Holeszowa. To wydarzenie stało się pretekstem dla protestantów do oskarżenia go o sprowadzenie polskiego wojska na Morawy. Został aresztowany, przewieziony do Ołomuńca, gdzie poddawano go torturom. Mimo to, nie przyznał się do zarzucanej mu zdrady stanu. Nie wyjawił także tajemnicy spowiedzi namiestnika Moraw, barona Władysława Popiela Lobkovica. Umarł w więzieniu wskutek tortur 17 marca 1620 r.

Wiadomość prasowa: skoczow.pl

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool