Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.


Spa i wellness - zdrowy styl życia

O dobroczynnym, leczniczym wpływie wody na mój organizm przekonałam się już dawno, kiedy nie były jeszcze modne pobyty w spa.

Gdy poważnie dopadła mnie nadczynność tarczycy, mój organizm zupełnie nie mógł sobie poradzić z lekami hormonalnymi, które powodowały huśtawkę: z nadczynności w niedoczynność, z niedoczynności w nadczynność, i tak w kółko. Byłam na skraju wyczerpania fizycznego i psychicznego. 

Moje ciało buntowało się na taką terapię, coraz częściej wysyłało mi sygnały w postaci potrzeby schładzania się wodą, lodowatych natrysków, nacierań solami, masaży – aż do przekrwienia skóry, aż do bólu.

Oczywiście nie sama kuracja wodą przyczyniała się do powolnego, lecz trwałego powrotu do zdrowia. Także adekwatny do mojej ówczesnej kondycji  wysiłek fizyczny: piesze wycieczki  w góry,  pokonywanie leśnych lekkich tras rowerowych, rekreacyjne pływanie w basenie, zażywanie kąpieli na wolnym powietrzu. Dzisiaj już wiem, że było to swoistego rodzaju połączenie modnej teraz  aromaterapii  (las wytwarza wspaniałe olejki eteryczne)  z będącym  obecnie na topie  chodzeniem z kijkami (nordic walking), masażami w gabinetach czy w jacuzzi. Zmiana nawyków żywieniowych, stosowanie ziół, witamin, odpowiednie techniki relaksacyjne, później - praktyka jogi, mudry i akupresura  zwyciężyły chorobę.  Wprawdzie pokonywanie niedomogi tarczycy trochę trwało, ale dzisiaj mogę pochwalić się rewelacyjnymi wynikami z badania krwi na poziomy: FT3 – 2,04 pg/ml (prawidłowy wynik to: 2,0-4,0 pg/ml), FT4 – 1,17 ng/dl  (pw: 0,7-2,25 ng/100ml) i TSH – 0,375 IU/ml (pw: 0,4-6,0 IU/ml). O sporym wolu, który utrudniał mi oddychanie i był obrzydliwie nieestetyczny – nie ma śladu! 

   Ośrodki, hotele, pensjonaty, zakłady oferujące zabiegi  spa kuszą  obietnicami głębokiego relaksu, odprężeniem ciała, wzmocnieniem organizmu, odświeżeniem i nawilżeniem skóry. Cóż dodać, cóż ująć? Wszak znaczenie wyrazu spa („sanus per aquam”), mówi samo za siebie: „zdrowy przez wodę”.

Warto zadbać o otoczenie, które wpływa na nasze samopoczucie

  Jakby nie było, pobyt w spa to także gwarancja  luksusowej i kompleksowej dbałości o nasze samopoczucie, o nasze zmysły (nozdrza wprost  zniewolone są przez egzotyczne zapachy wydobywające się niemal z każdego zakątka) i troski o naszą kondycję fizyczną i wyciszenie umysłu.  Do tego przeważnie dochodzą jeszcze kulinarne specjały serwowane w restauracji hotelowej. Wiele ośrodków dysponuje także sprzętem do uprawiania aktywnego wypoczynku. W ten sposób można cieszyć się urokami otaczającej natury, krajobrazami, zwiedzać , poznawać, podziwiać .

  Dlatego oprócz przetłumaczonego znaczenia słowa spa, dodałabym jeszcze: uzyskanie spokoju, dostrzeganie piękna, korzystanie z atrakcji. To styl życia, którego celem jest osiągnięcie dobrego samopoczucia każdego dnia.   

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool