Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

niedziela, 18 czerwiec 2017 14:40

Jarosławska cerkiew, a w niej „Myłoserdia Dweri”

Cerkiew Przemienienia Pańskiego - Jarosław. Cerkiew Przemienienia Pańskiego - Jarosław.

Jarosław to miasto położone nad rzeką San, w województwie podkarpackim, siedziba powiatu jarosławskiego. Do połowy XIX wieku Jarosław miał status miasta prywatnego. Było to korzystne dla jego rozwoju, a bogactwo Jarosławia stało się z czasem wręcz legendarne. Było ono wynikiem położenia miasta na skrzyżowaniu ważnych europejskich szlaków kupieckich, a także licznych przywilejów, o które zabiegali jego właściciele. Najsłynniejszymi były jarmarki jarosławskie, z których największym był trwający przez cztery tygodnie sierpniowy, zwany jarmarkiem „jarosławskim” lub „wielkim”, na który zjeżdżali z mnogością towarów kupcy z całej Europy i Bliskiego Wschodu. Na jarmarki spędzano nierzadko do 40 tysięcy wołów, co stawiało Jarosław pośród miast szczycących się organizowaniem największych targów w całej Europie Środkowej. Dzięki położeniu nad spławną rzeką w XVI i XVII wieku miasto było także ważnym portem na Sanie, skąd spławiano towary aż do Gdańska. 

Dla turysty, współczesny Jarosław to przede wszystkim aż dwie turystyczne trasy podziemne oraz liczne zabytki. Jednym z zabytków jest cerkiew konkatedralna pw. Przemienienia Pańskiego.

1c

4 czerwca 1717 roku jarosławscy mieszczanie przystąpili do budowy murowanej cerkwi na fundamentach zamku Kostków Ostrogskich, który w tym czasie był już w ruinie. Brak poważnych fundatorów powodował, iż prace budowlane przeciągały się. Dopiero, gdy w 1743 roku  kupiec - wójt, a później burmistrz miasta Jarosławia Eliasz Wapiński wraz z żoną Pelagią z Onyszkiewiczów ofiarował na dokończenie budowy dużą sumę pieniędzy - budowę zakończono.

2c

17 sierpnia 1747 roku cerkiew poświęcił biskup przemyski Onufry Szumlański. Była to cerkiew w stylu rokoko, jednonawowa z kopułą, latarnią i północną zakrystią.  Fundatorzy cerkwi - Wapińscy są pochowani w podziemiach jarosławskiej cerkwi. Pelagia zmarła dnia 30 października 1768 roku ,a Eliasz 23 marca 1777 roku.

Książę August Aleksander Czartoryski dekretem z dnia 15 sierpnia 1766 roku przyłączył do cerkwi miejskiej przedmiejską parafię Uspinnia Preczystoji Diwy Mariji tworząc kolegiatę.

Cerkiew po raz pierwszy została odnowiona w 1879 roku, kiedy to całkowicie pokryto blachą kopułę i zakrystię, a wewnątrz, w nawie głównej przemalowano polichromię.

3c

4c

5c

W latach 1907-1912 ks. kanonik Kyprian Chotynecki przeprowadził rozbudowę cerkwi - dobudowano dwie nawy boczne, południową zakrystię, do długości świątyni dobudowano chór, zmieniając jednocześnie fronton na neobizantyjski z dwiema wieżami; w latach 1937 - 1942 uzupełniono polichromie.

Po brutalnej deportacji w 1945 roku jarosławskich duszpasterzy wraz z wiernymi na Ukrainę Sowiecką, cerkiew przejęli rzymokatolicy, którym służyła jako kościół szkolny do 1966 roku. Później zamknięta z nakazu władz miejskich - grabiona i dewastowana popadała w ruinę. Po długoletnich staraniach - w 1987 roku, świątynię oddano grekokatolikom, którzy w latach 1987 - 1993 przeprowadzili jej gruntowny remont.

6c

7c

9c

10c

11c

12c

W cerkwi w ołtarzu bocznym znajduje się Cudowna Ikona Matki Bożej „Myłoserdia Dweri” („Brama Miłosierdzia”) namalowana w 1. połowie XVII wieku. Wcześniej umieszczona była w przedmiejskiej cerkwi „Uspinnia”; przeniesiona do obecnej świątyni w 1747 roku. Dnia 8 września 1879 roku była koronowana biskupimi koronami.  W 1996 roku legat papieża Jana Pawła II, Achille Silvestrini dokonał jej koronacji koronami papieskimi. W roku 2010 wnętrze świątyni wzbogacone zostało o barokowy ikonostas sprowadzony z Wojewódzkiej Składnicy Zabytków Ruchomych w Łańcucie.

13c

15c

14c

W pobliżu warto zobaczyć:

- Jarosławski ratusz i zabytkowy zegar na wieży

- Muzeum Kamienica Orsettich

Najstarszy kościół jezuicki w Polsce

Podziemną Trasę Turystyczną im. prof. Feliksa Zalewskiego oraz Podziemne Przejście Turystyczne 

Dawny zespół kościelno-klasztorny Panien Benedyktynek

Przeczytaj także:

- Perełki kulinarne Polski (5). Biszkopty dr. Gurgula z Jarosławia

 

W artykule wykorzystałam teksty z tablic informacyjnych.

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool