Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

środa, 17 maj 2017 11:44

Katedra płocka - największa nekropola mazowieckich władców. Replika Drzwi Płockich

Bazylika katedralna - Płock. Bazylika katedralna - Płock.

Płock jest jednym z najstarszych miast w Polsce, prawa miejskie otrzymał w 1237 roku. W średniowieczu miasto było jednym z ważniejszych ośrodków administracyjnych i kulturalnych na ziemiach polskich, a na przełomie XI i XII wieku - faktyczną stolicą Polski. Zamek gotycki wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego był niegdyś siedzibą książąt mazowieckich, obecnie urzędują w nim biskupi (którzy w Płocku są nieprzerwanie od 1075 roku).

Bazylika katedralna została wzniesiona w stylu romańskim w latach 1126-1141 i konsekrowana w 1144 r. z fundacji biskupa Aleksandra z Malonne.

1k

W czasach Księstwa Mazowieckiego na wzgórzu tumskim wznosiła się imponująca rozmiarami świątynia, jednak „w kształtach surowych i grubych, pozbawioną prawie całkowicie tych ozdób i form, które na zachodzie stworzyły już w tym czasie tyle wspaniałych dzieł architektury romańskiej” - pisał architekt Stefan Szyller. W XIV w. dobudowano dwie gotyckie wieże. W 1531 r. świątynię strawił pożar, po którym została odbudowana już w nowym, renesansowym stylu.

3k

2k

Katedra płocka to największa nekropola mazowieckich władców. Ich szczątki spoczywają pod posadzką Kaplicy Królewskiej, u stóp sarkofagu polskich władców - Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego. Są tu pochowani zmarły w 1247 r. Konrad Mazowiecki, jego wnuk Bolesław II oraz prawnuk Wacław Płocki zwany Wańko, jego syn Bolesław III, a także inny prawnuk Konrada Mazowieckiego — Siemowit III, jego brat Kazimierz oraz synowie Siemowit IV i Henryk, który był biskupem płockim. Spoczęli tu ponadto synowie Siemowita IV: Kazimierz II i Władysław l, a także synowie tego ostatniego: Siemowit VI i Władysław II oraz ostatni książę, który sprawował rządy w ziemi płockiej zanim, po jego śmierci, została włączona do Królestwa Polskiego w 1495 r. - Janusz II.

4k

5k

6k

Drzwi Płockie

Cennym zabytkiem bazyliki są Drzwi Płockie, zabytek sztuki romańskiej. Obecnie oryginalne drzwi znajdują się w zachodnim portalu soboru św. Sofii w Nowogrodzie Wielkim w Rosji. W katedrze w Płocku od roku 1982 jest ich odlew. W 1962 prof. Aleksander Gieysztor na jednej z sesji naukowych zgłosił postulat wykonania z brązu kopii Drzwi, jednakże ówczesne władze państwowe (okres Gomułki) nie były zainteresowane tą sprawą. Początkowo kopia została wykonana z kompozycji żywicy epoksydowej, a w drugiej połowie lat 70. władze Płocka postanowiły, że wykonana zostanie kopia z brązu, która na stałe zostanie zawieszona w katedrze płockiej.

7k

Prace nad odlewem trwały trzy lata. Ważąca ponad 2 tony brązowa kopia Drzwi Płockich została zawieszona w portalu katedry 23 listopada 1981, a 28 lutego 1982 nastąpiło uroczyste przekazanie i poświęcenie jej przez prymasa Polski abpa Józefa Glempa.

8k

Polecam film, który można zobaczyć w Muzeum Mazowieckim przy ulicy Tumskiej. Pokazana jest w nim historia powstania Drzwi Płockich oraz prawdopodobna przyczyna zaburzenia pierwotnie przewidzianej kolejności poszczególnych kwater, z jakich składają się drzwi.

Więcej o Muzeum Mazowieckim: „Muzeum secesji” w secesyjnej kamienicy z XX wieku. Muzeum Mazowieckie w Płocku

W pobliżu warto zobaczyć:

- Zamek gotycki

- Muzeum Diecezjalne

- Muzeum Jagiellonki

Regionalne Muzeum Poczty

- Muzeum w „Małachowiance”

- Spichlerz – oddz. Muzeum Mazowieckiego

- Pomnik Bolesława III Krzywoustego na Starym Mieście

- Płockie molo

W pobliżu można zjeść w:

- Restauracji w hotelu Tumskim

- Restauracji Starzyński

 

W artykule wykorzystałam tekst z tablicy informacyjnej oraz z Wikipedii.

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool