Rekord Polski w liczbie odwiedzonych muzeów, restauracji i atrakcyjnych miejsc.

poniedziałek, 18 luty 2013 18:36

Zdrowie przy trasie - Termy Mszczonów, woj. mazowieckie

Wejście do kompleksu Termy Mszczonów Wejście do kompleksu Termy Mszczonów

Wszystko zaczęło się w lecie 2008 roku, gdy w Mszczonowie otwarto Termy.

Ich położenie (pomiędzy Warszawą a Łodzią, niedaleko ósemki: trasa Katowice-Warszawa) powoduje, że mieszkańcy Mazowsza nie muszą wybierać się w długą podróż, aby skorzystać z gorących źródeł.

 

Termalne wzgórze Termy Mszczonów z zimowej szacie

  Zbudowany na obrzezach miasta, na lekkim wzniesieniu kompleks termano - rekreacyjny oferuje różne atrakcje. Koronną jest woda geotermalna o temperaturze 32-34 st. C. Dwie niecki basenowe (jedna wewnątrz, a druga na zewnątrz) czynne są przez okrągły rok. Ciepłe kąpiele szczególnie dobrze oddziałują na stawy, choć nie tylko – przynoszą ulgę w bolesności mięśni i koją skołatane nerwy, dobrze działają na skórę. A wszystko to za sprawą składników mineralnych (kationy: wapniowy, magnezowy, sodowy, potasowy; aniony: wodorowęglanowy, siarczanowy, chlorkowy, fluorkowy) stanowiących o właściwościach leczniczych i rehabilitacyjnych wody. Do term wodę pompuje się z głębokości 1714 m z utworów piaskowcowych kredy dolnej. Jej mętna, brązowo-zielonkawa barwa wynika z dużej zawartości związków żelaza, który wzmacnia system obronny organizmu i podnosi odporność na przeziębienia, zakażenia i choroby.

 

Zimowa kuracja

  Termalne kąpiele szczególny urok mają zimową porą. Kiedy naokoło jest biało i zimno, i nie za bardzo mamy ochotę wychylić choćby czubek nosa z domu, to tutaj - bardzo proszę. Pływamy, masujemy się i tylko kłęby pary wodnej unoszącej się znad lustra wody świadczą o dużej różnicy temperatur pomiędzy wodą a powietrzem. Widok zaiste wulkaniczny. Z tą subtelną różnicą, że z ludźmi w środku czynnego krateru.  Taka kąpiel jest niebywałym przeżyciem i uciechą dla każdego. Bo cóż może być fajniejszego od tego, że nie przejmując się szczypiącym mrozem, możemy sobie posiedzieć "pod chmurką" i rozkoszować ciepłem opływającym nasze ciało? Zapominamy wtedy o wszystkich troskach i niedogodnościach, które niesie ze sobą zima, cieszymy się chwilą. A że ta chwila przekłada się na nasze późniejsze samopoczucie, to może być coś doskonalszego?

 

Zimowa kąpiel w geotermalnej wodzie

 Do pełni szczęścia (wg mnie) brakuje na zewnątrz ścieżki lodowej lub chociażby niecki, czy balii wypełnionej kryształkami lodu. Wszystko po to, by móc na chwilę wyjść z ciepłej wody i w ten sposób wymasować stopy, poprawić ukrwienie i metabolizm organizmu. Takie jaskinie, ścieżki czy wiadra lodowe cieszą się ogromnym powodzeniem w hotelach i ośrodkach Spa, gdyż naturalną rzeczą jest potrzeba schładzania się po dłuższym pobycie w cieple. Skoro więc na mszczonowskich termach baseny z zimniejszą wodą są wyłączone o tej porze z eksploatacji, powinna istnieć inna alternatywa. Z pewnością każdy, chociażby dla sprawdzenia siebie, skorzystałby z takiej formy terapii. Tym bardziej że jest to doskonały sposób na zahartowanie się.

 

Letnia aktywność

  Bohaterami kąpieliska są nie tylko dwa baseny z wodą geotermalną dostępne przez cały rok, ale także czynne latem rekreacyjny z dwoma zjeżdżalniami, dla dzieci i sportowy.

 

         Termy Mszczonów - basen sportowy, na drugim planie basen rekreacyjny i z wodą termalną

  W basenie najpierw rekreacyjnym, a potem sportowym można rozpocząć swoją przygodę z najłagodniejszą i bezkontuzyjną formą aktywności fizycznej - pływaniem. Jeśli ktoś ma problemy z kręgosłupem - nie ma lepszego fizjoterapeuty. Pływając wzmocnimy wszystkie mięśnie, które go otaczają. Podreperujemy kości i stawy, nie dając się w ten sposób nieuniknionemu procesowi - osteoporozie. Będziemy mogli swobodniej się schylać, bez problemu wykonać skręt tułowia. Nasze ciało będzie bardziej gibkie i sprężyste. Przy odpowiedniej diecie, schudniemy. Zyskamy ładną sylwetkę, no i przede wszystkim zdrowie.

  O doskonałym wpływie tego sportu na nasz organizm mówi Andrzej Goljan – ratownik na mszczonowskich termach, zapalony żeglarz, doświadczony pływak w udzielonym mi wywiadzie

  Miłośnicy gry w piłkę siatkową mają do dyspozycji piaszczyste boiska, na których w prażącym słońcu rozgrywane są mecze. Emocje towarzyszące rozgrywkom i waleczność zawodników nieraz sięgają zenitu.

Latem boiska do gry w siatkówkę cieszą się dużym powodzeniem

  Niewątpliwą atrakcją kompleksu jest pagórkowata rozległa plaża o trawiastej nawierzchni. Tutaj rozkładają swoje koce i ręczniki wszyscy ci, dla których nie starczyło basenowych leżaków i krzeseł. To miejsce wybierają także rodzice ze swoimi latoroślami, gdyż na niższej części trawnika urządzono plac zabaw dla dzieci.

Trawiasta plaża z placem zabaw dla dzieci

 

 

  Pomyślano też o tych, którzy chcą odpocząć trochę od upału. Przed promieniami słonecznymi można się schronić pod słomkowymi daszkami ocieniającymi stanowiska z ławeczkami.

  Dla spragnionych orzeźwiających napoi i innego posiłku niż kanapka przyniesiona z domu, czynne są dwa barki, jeden sezonowy pod namiotem, drugi całoroczny przy basenach.

 

  W skład kompleksu wchodzi także zadaszony kort tenisowy, który zimą przeobraża się w lodowisko.

 

                     Zimą, obok basenów z ciepłą wodą czynne jest lodowisko

 

POZNAJ Z POLĄ NEIS SĄSIADÓW POLSKI

Niemcy

flaga niemiec mala

Rosja

flaga-rosji-mala

Litwa

flaga-litwy-mala

Białoruś

flaga-bialorusi-mala
Niemcy Rosja Litwa Białoruś

Ukraina

flaga-ukrainy-mala

Słowacja

flaga-slowacji-mala

Czechy

flaga-czech-mala
 
Ukraina Słowacja Czechy  

Kontakt

Cała turystyczna Polska w jednym miejscu!

Dziennik turystyczno-kulinarny

Poznaj Polskę i jej sąsiadów z Polą Neis

E-mail: polaneis@polaneis.pl

WWW: polaneis.pl

www.beautifulpoland.eu

Sygn. akt I Ns Rej. Pr. 17/16 SO w Łodzi

Redakcja:

ul. Mazowiecka 54

96-330 Budy Zaklasztorne

Tel.: 514220640 

Fax: 46 8310290

Wydawca:

ul. Łagiewnicka 54/56, lok. 20/A/324

91-463 Łódź

Szukaj

Menu

tool